porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy meszki są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt?
Czy meszki są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt? Po ukąszeniu przez meszki człowiek może zapaść na tzw. chorobę ...
Aż 60% populacji jest nosicielem tego wirusa. Kiedy się uaktywnia? jak sobie z nim radzić? Sprawdź czym jest brodawka płaska!

Brodawki płaskie: jakie są ich przyczyny, jakie leczenie?

Brodawki są prawdziwym utrapieniem dla wielu, szczególnie młodych ludzi. Stąd też ich druga nazwa: brodawki młodociane. Występują na rękach, czole, twarzy a ich pojawienie się może sygnalizować, że z naszym organizmem coś jest nie tak. Dlatego warto przeczytać, jak sobie radzić z brodawką płaską.
Brodawki płaskie: jakie są ich przyczyny, jakie leczenie?

Brodawki to efekt działania w organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego.

fot.: Photos.com

Brodawka płaska: przyczyny

Występują w obrębie rąk, przedramion czy twarzy, zwykle po kilkanaście na raz. Błyszczą się i wyglądem przypominają często kropelki potu. Są to brodawki płaskie. Bezpośrednią przyczyną występowania brodawek jest zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Szacuje się, że obecnie około 60% populacji jest nosicielem tego wirusa. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku wirus ten się uaktywnia. Sprzyjają temu jednak takie stany chorobowe jak: wrodzone lub nabyte niedobory immunologiczne, stosowanie leków immunosupresyjnych (stosuje się je np. w profilaktyce odrzucenia przez organizm przeszczepionego narządu), glikokortykosteroidy(używane w terapii astmy, alergii) lub też ogólne osłabienie organizmu. Czasami zdaża się, że po kilku latach objawy ustępują samoistnie w dość charakterystyczny sposób: wszystkie brodawki stają się czerwone, a następnie znikają.

Jak powinno się rozpocząć terapię? 

Walka z tym uciążliwym schorzeniem bywa bardzo czasochłonna, szczególnie jeśli powodem występowania jest obniżona odporność organizmu. Jeżeli zauważymy u siebie te charakterystyczne wykwity, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Wstępne badanie fizykalne często wystarcza, by lekarz mógł postawić diagnozę. W przypadkach trudniejszych może zlecić badania molekularne. Warto wiedzieć, że wirus ten ma tendencje do bardzo szybkiego namnażania się, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem terapii.

Jakie są sposoby leczenia brodawki?

Do najpopularniejszych metod leczenia zalicza się: zamrażanie płynnym azotem, elektroagulację, łyżeczkowanie, farmakoterapię ( 15% kwasu salicylowego, imikwimod).

Należy pamiętać o tym, że aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, nie wolno brodawek rozdrapywać czy też wyciskać. Należy też zachować wzmożoną higienę osobistą oraz zwrócić uwagę na dietę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co trzeba wiedzieć o antybiotykach? Łykać na potęgę czy unikać jak trucizny?

Antybiotyki są bardzo popularnym, i niestety nadużywanym, środkiem leczniczym. Jednak czasami nie da się ich uniknąć. Antybiotyki stosowane są w leczeniu schorzeń pochodzenia bakteryjnego,...

Czy talasemia to ciężka choroba? Co o niej wiemy, jak ją rozpoznać?

Czy niedokrwistość jest chorobą wrodzoną? A jeśli tak, czy można ją jakoś leczyć? Czym charakteryzuje się talasemia i w jakich krajach występuje najczęściej? Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie...

Aktualizacja: 08.06.2013 22:56
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Alina Kabajewa, ukochana Władimira Putina?
Kim jest Alina Kabajewa, ukochana Władimira Putina?

W lutym 2014 roku, podczas olimpady w Soczi, świat obiegła ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.