porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy meszki są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt?
Czy meszki są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt? Po ukąszeniu przez meszki człowiek może zapaść na tzw. chorobę ...
Aż 60% populacji jest nosicielem tego wirusa. Kiedy się uaktywnia? jak sobie z nim radzić? Sprawdź czym jest brodawka płaska!

Brodawki płaskie: jakie są ich przyczyny, jakie leczenie?

Brodawki są prawdziwym utrapieniem dla wielu, szczególnie młodych ludzi. Stąd też ich druga nazwa: brodawki młodociane. Występują na rękach, czole, twarzy a ich pojawienie się może sygnalizować, że z naszym organizmem coś jest nie tak. Dlatego warto przeczytać, jak sobie radzić z brodawką płaską.
Brodawki płaskie: jakie są ich przyczyny, jakie leczenie?

Brodawki to efekt działania w organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego.

fot.: Photos.com

Brodawka płaska: przyczyny

Występują w obrębie rąk, przedramion czy twarzy, zwykle po kilkanaście na raz. Błyszczą się i wyglądem przypominają często kropelki potu. Są to brodawki płaskie. Bezpośrednią przyczyną występowania brodawek jest zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Szacuje się, że obecnie około 60% populacji jest nosicielem tego wirusa. Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku wirus ten się uaktywnia. Sprzyjają temu jednak takie stany chorobowe jak: wrodzone lub nabyte niedobory immunologiczne, stosowanie leków immunosupresyjnych (stosuje się je np. w profilaktyce odrzucenia przez organizm przeszczepionego narządu), glikokortykosteroidy(używane w terapii astmy, alergii) lub też ogólne osłabienie organizmu. Czasami zdaża się, że po kilku latach objawy ustępują samoistnie w dość charakterystyczny sposób: wszystkie brodawki stają się czerwone, a następnie znikają.

Jak powinno się rozpocząć terapię? 

Walka z tym uciążliwym schorzeniem bywa bardzo czasochłonna, szczególnie jeśli powodem występowania jest obniżona odporność organizmu. Jeżeli zauważymy u siebie te charakterystyczne wykwity, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Wstępne badanie fizykalne często wystarcza, by lekarz mógł postawić diagnozę. W przypadkach trudniejszych może zlecić badania molekularne. Warto wiedzieć, że wirus ten ma tendencje do bardzo szybkiego namnażania się, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem terapii.

Jakie są sposoby leczenia brodawki?

Do najpopularniejszych metod leczenia zalicza się: zamrażanie płynnym azotem, elektroagulację, łyżeczkowanie, farmakoterapię ( 15% kwasu salicylowego, imikwimod).

Należy pamiętać o tym, że aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, nie wolno brodawek rozdrapywać czy też wyciskać. Należy też zachować wzmożoną higienę osobistą oraz zwrócić uwagę na dietę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wyleczyć depresję? Poznaj objawy i rodzaje depresji oraz dowiedz się jak przeciwdziałać jej nawrotom

Depresja stała się już poważną chorobą cywilizacyjną, to najczęściej spotykane zaburzenie nastroju o bardzo zróżnicowanych objawach. Jak leczyć depresję domowym sposobem? Kiedy udać się do...

Co trzeba wiedzieć o antybiotykach? Łykać na potęgę czy unikać jak trucizny?

Antybiotyki są bardzo popularnym, i niestety nadużywanym, środkiem leczniczym. Jednak czasami nie da się ich uniknąć. Antybiotyki stosowane są w leczeniu schorzeń pochodzenia bakteryjnego,...

Czy talasemia to ciężka choroba? Co o niej wiemy, jak ją rozpoznać?

Czy niedokrwistość jest chorobą wrodzoną? A jeśli tak, czy można ją jakoś leczyć? Czym charakteryzuje się talasemia i w jakich krajach występuje najczęściej? Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie...

Aktualizacja: 08.06.2013 22:56
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.