porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak walczyć ze wzdęciami i zbierającymi się gazami? Pozbywamy się gazów i burczenia w brzuchu Uczucie pełności, gazy i wzdęcia przytrafiają się każdemu i przyczyny ...
Wrzody, wymioty, nudności, zgaga i wzdęcia to objawy problemów z trawieniem – jak się leczyć?

Ból żołądka? Zacznij leczenie domowym sposobem! Mówimy, co jest dobre dla żołądka

Zespół jelita wrażliwego, nerwica żołądka, wrzody dwunastnicy - to schorzenia zagrażające osobom narażonym na stres oraz niedbającym o zdrowe odżywianie. Na szczęście można temu zapobiec. Mówimy, jak dbać o żołądek.

 

Bóle żołądka - jakie są możliwe przyczyny? 

Jeżeli czujemy ostry ból kojarzący się z dźgnięciem nożem, to prawdopodobnie mamy wrzody. Osoby ze stwierdzoną chorobą wrzodową w momencie napadu nagłego, ostrego bólu powinni udać się szybko na pogotowie, ponieważ to może być początek perforacji żołądka i krwotoku wewnętrznego. 

Dolegliwości bólowe w okolicy żołądka mogą być też skutkiem obecności przepukliny rozworu przełykowego przepony. W tej sytuacji zwykle pojawia się również zgaga. Z kolei w przypadku zapalenia śluzówki żołądka dopada nagły, silny ból na środku brzucha, powyżej pępka. Do tego odczuwa się osłabienie, nudności, czasem podwyższoną temperaturę i przykry zapach z ust, charakterystyczny przy chorobach żołądka. 

Należy pamiętać, że bóle w nadbrzuszu mogą czasem mieć zupełnie inne pochodzenie, zdarza się, że zawał serca zamiast objawiania się typowym bólem zamostkowym, staje się wyczuwalny właśnie w nadbrzuszu. 

Jak przeciwdziałać bólom żołądka? 

Jeżeli wykluczyliśmy poważne schorzenia jak rak żołądka lub chorobę wrzodową, w przypadku których należy stosować specjalną dietę, możemy zastanowić się co robić, żeby uniknąć wszelkiej infekcji w obrębie brzucha. Co dobrego możemy zrobić dla swojego przewodu pokarmowego? 

  • Przede wszystkim zmiana diety! Musimy wykluczyć cukier, nie pozwalać sobie na przejadanie się, zarzućmy spożywanie produktów powodujących niestrawność, szczególnie, gdy organizm jest wyjałowiony, osłabiony lub w trakcie kuracji antybiotykowej.
  • Cukier przyczynia się do namnażania drożdżaków, a ich nadmiar może być bardzo szkodliwy. Nie powinno się naużywać ziół przeczyszczających, do czego największe skłonności mają kobiety. Gotowe mieszanki z senesu i kory kruszyny, po pewnym okresie stosowania rozleniwiają układ trawienny i prowadzą do ciężkich zaparć. Podobnie źle dzieje się po długim łykaniu olejku rycynowego.
  • Trzeba też walczyć z siedzącym trybem życia, ten również rozleniwia jelita i może doprowadzić do zalegania pokarmu w jelitach nawet przez tydzień!
  • W żadnym wypadku nie spożywajmy nawet lekko przypalonych potraw. Toksyczne substancje, które powstają przy paleniu tłuszczu powodują raka!
  • Zrezygnujmy z przetworzonej żywności, ponieważ najczęściej objawy choroby wrzodowej pojawiają się po spożyciu pieczywa, gotowych ciast i innych produktów, przy produkcji których używa się środków spulchniających.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
"Kalectwo" dróg żółciowych: na czym polega?

Pourazowe choroby dróg żółciowych zdarza się bardzo często w praktyce medycznej. Pojęcie kalectwo” dróg żółciowych funkcjonuje w języku medycznym od ponad 45 lat, a odnosi się do jatrogennego...

Test wykrywający RAKA TRZUSTKI - na czym polega? WIDEO

Rak trzustki stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych i ma jedno z najgorszych rokowań. W większości wypadków jest rozpoznawany zbyt późno - w stadium, w którym nie jest już możliwy zabieg...

Jakie objawy daje chora trzustka? O czym może świadczyć jej ból?

Trzustka w organizmie człowieka odpowiada zarówno za wydzielanie hormonów: insuliny i glukagonu, jak i produkcję enzymów trawiennych. Niestety, czasem i ona choruje. Jakie objawy daje chora trzustka?...

Aktualizacja: 22.01.2014 12:15
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Kruk - partner Elżbiety Zapendowskiej
Kim jest Andrzej Kruk - partner Elżbiety Zapendowskiej

Elżbieta Zapendowska, trenerka emisji głosu i obecna jurorka "Must be ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.