porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o higienę snu? Dobrze przespana noc pozwala na pełne zregenerowanie sił i sprawne ...
Jak wygląda leczenie białaczki, kiedy niezbędny jest przeszczep szpiku, a kiedy wystarczy chemioterapia?

BIAŁACZKA – jakie PRZYCZYNY, przebieg, LECZENIE?

Białaczkę leczy się poddając chorych chemioterapii oraz przeszczepiając szpik. Problemem jest nadal leczenie ostrej białaczki limfocytowej, która mimo stosowania nowoczesnych leków nowej generacji i przeszczepów nie daje się wyleczyć - pacjenci żyją z nią ok. 5 lat. Na czym polega leczenie raka krwi? Co to są leki celowane?

Białaczki dzieli się na ostre (rozwijajace się bardzo szybko) i przewlekłe (które mogą rozwijać się nawet kilka lat, te występują znacznie rzadziej), oraz ze względu na to, jakiego rodzaju białych krwinek dotyczy: limfatyczne (limfoblastyczne, w tym przypadku nieprawidłowo rozwijają się limfocyty) i szpikowe (nieprawidłowo rozwijają się mielocyty). 

Przyczyny białaczki

Dlaczego pojawia się rak krwi? Podbnie jak w przypadku innycyh nowotworów przyczyny są nie do końca znane. Zakłada się, że za pojawienie się białaczki odpowiadają: zakażenie niektórymi typami wirusów, uszkodzenie szpiku przez substancje chemiczne (benzen, niektóre leki), promienie jonizujące, czynniki genetyczne - ale to przypuszczenia.

Białaczka limfocytowa częściej pojawia się u dzieci, szpikowa natomiast występuje i u dorosłych i u dzieci. Ostre białaczki objawiają się bardzo podobnie, różnica ejst w rokowanaich

Leczenie białaczki

Ostre białaczki wymagają szybkiego leczenia. W pierwszej kolejności należy zmniejszyć ilości komórek białaczkowych (blastów) w organizmie i pobudzić produkcję prawidłowych krwinek. Następnie niszczyć pozostałych blasty. I jedno i drugie za pomocą dożylnej chemioterapii, aż do uzyskanie całkowitej remisji. Po kilku miesiącach chemioterapii, która dorpowadza do remisji choroby podejmowane są decyzje o dalszym leczeniu: przeszczepieniu szpiku lub dalszej chemioterapii, któa może trwać nawet kilka lat. Ostre białaczki mają to do siebie, że nawracają, dlatego o wyleczeniu mówi się, jeżeli choroba nie nawraca przez 5 lat po zakończeniu leczenia. Jesli choroba nie wycofuje się i należy przeszczepić szpik. 

Przewlekła białaczka szpikowa do niedawna była chorobą śmiertelną, mimo doustnej lub dożylnej chemioterapii, podawania leku immunologicznego zwanego interferonem alfa, a nawet przeszczepu szpiku. Rewolucja okazało się wprowadzenie imatynibylu -  leku celowanego, który uderza bezpośrednio  w chore komórki białaczkową (dzięki niemu ok. 90% pacjentów żyje co najmniej 5 lat), w leczeniu korzysta się także z innych leków celowanych jak nilotynib i dasatyniboraz przeszczepu szpiku.

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą nadal nieuleczalną - pacjenci zmagający się z tym rakiem krwi żyją do 5 lat, mimo chemioterapii. 

Przeszczep szpiku - jaki?

Przeszczep szpiku może być przeszczepem komórek od dawcy niespokrewnionego lub kogoś z rodziny (przeszczep komórek allogenicznych), albo z własnych komórek – przeszczep komórek autologicznych.
W białaczce ostrej szpikowej przeprowadza się  przeszczepienie komórek allogenicznych, w białaczce limfoblastycznej wykonuje się przeważnie przeszczepienie komórek autologicznych.

 

Zobacz także: BIAŁACZKA OBJAWY. Czym jest białaczka?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BIAŁACZKA OBJAWY. Czym jest białaczka?

Na białaczkę w Polsce rocznie zapada ok. 10 tys. ludzi  Pocieszające jest to, że wyleczalność białaczki jest najwyższa spośród wszystkich chorób nowotworowych. Podobnie jak w przypadku innych...

BIAŁACZKA U DZIECI. Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?

Białaczka, czyli nowotwór krwi jest nowotworem stosunkowo często występującym u dzieci, przeważnie w wieku 3-5 lat. Ten typ raka ma wiele odmian, u najmłodszych przeważnie pojawia się ostra białaczka...

Jak zostać dawcą szpiku kostnego? To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie! Jak zostać dawcą szpiku kostnego? To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie!

Coraz więcej Polaków zasila szeregi kandydatów na dawców szpiku kości. Dużo zawdzięczamy Agacie Mróz-Olszewskiej, która choć przegrała walkę z rakiem krwi, to oswoiła nas z chorobą, skutecznie...

Aktualizacja: 13.03.2012 09:28
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

BAZA PORAD

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.