porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest NARKOLEPSJA? Czy wiesz, że szczepionka przeciwko świńskiej grypie może wywołać narkolepsję? Szczepionka przeciwko świńskiej grypie, masowo stosowana w latach 2009-2010, kiedy ...
Jakie są objawy białaczki szpikowej? Co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?

BIAŁACZKA. Jakie objawy? Jak rozpoznać białaczkę szpikową?

Diagnoza: białaczka… Wyrok? Niekoniecznie! Najważniejsze to jak najwcześniej zwrócić uwagę na niepokojące objawy i zgłosić się do lekarza. Podpowiadamy, jak rozpoznać białaczkę szpikową.

Białaczka szpikowa to rak krwi, dotykający głównie osoby dorosłe (ok. 80% przypadków). Występują dwa typy białaczki szpikowej: ostry i przewlekły, i w obydwu zmienione, nowotworowe komórki krwi atakują nasze organy, powoli je wyniszczając. Ostra białaczka szpikowa jest zdecydowanie groźniejsza, a jej objawy szybciej wzbudzą nasz niepokój.

Tych objawów nie bagatelizuj!

Podstawowe objawy białaczki szpikowej to: złe samopoczucie, osłabienie, przyśpieszone bicie serca, szum w uszach, zawroty głowy, krwotoki z nosa, zaś w późniejszym stadium rozwoju choroby mogą pojawić się bóle kostne, zmiany skórne czy objawy neurologiczne. Niestety przewlekła białaczka szpikowa nie daje praktycznie żadnych objawów oprócz ogólnego osłabienia organizmu (częste infekcje) czy uciskiem w dole brzucha na skutek powiększenia śledziony.

Badania w kierunku białaczki

Białaczkę wstępnie rozpoznaje się na podstawie morfologii, a dokładnie liczby białych krwinek. Ostra białaczka szpikowa jest trudniejsza do zdiagnozowania i bazuje głównie na wykryciu niedojrzałych, nieprawidłowych krwinek we krwi i w szpiku (konieczne jest wykonanie punkcji), ponieważ poziom białych krwinek może być zarówno znacząco wyższy, jak i niższy od normy. Przewlekłą białaczkę szpikową lekarz rozpoznaje na podstawie wysokiej leukocytozy oraz badań cytogenetycznych i molekularnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania w diagnostyce chorób krwi? Na czym polega biopsja szpiku?

Biopsja szpiku to badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzenia niektórych chorób krwi np. białaczki. Pozwala rozwiać wątpliwości, gdy zawodzą inne metody diagnostyki.

BIAŁACZKA – jakie PRZYCZYNY, przebieg, LECZENIE?

Białaczkę leczy się poddając chorych chemioterapii oraz przeszczepiając szpik. Problemem jest nadal leczenie ostrej białaczki limfocytowej, która mimo stosowania nowoczesnych leków nowej generacji i...

Jak STRES wpływa na organizm?

Stres to skutek strachu, tremy, złości, rozpaczy itp. emocji. Krótkotrwały mobilizuje siły organizmu do walki, na chwilę czyniąc nas szybkimi i silnymi supermenami. Zbyt długi osłabia i rujnuje...

Aktualizacja: 15.03.2012 13:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Malijski muzułmanin Lassana Bathily - kim jest francuski bohater?
Malijski muzułmanin Lassana Bathily - kim jest francuski bohater?

Bohaterski czyn pracownika paryskiego sklepu, 24-letniego Lissana Bathily'ego zdominował ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.