porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?
Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem? Psa najlepiej przewozić w specjalnej tylko do tego celu przeznaczonej ...
Dokarmianie ptaków - postaw na ich zdrowie, a nie swoją wygodę. O czym należy pamiętać zakładając karmnik?

Ptaki zimujące w Polsce - czym je karmić?

Zimą bardzo często w miejskich skwerach i parkach widać liczne grupy skulonych gołębi i wróbli, jakby czekających na to, by je nakarmić. Dodatkowo część nich czatuje na gałęziach w pobliżu karmników, licząc na porcję darmowych ziaren. Tylko czy ptaki zimą rzeczywiście należy dokarmiać? Jeśli tak to, czym?

Co ciekawe dokarmianie ptaków zimą bardziej służy ludziom niż zwierzętom. To pomagając słabszym poprawiamy swoje samopoczucie, czasami w ten sposób uczymy dziecka szacunku dla zwierząt przy okazji zapewniając rodzinie rozrywkę – obserwowanie żerujących skrzydlatych. Jednak dokarmianie ptaków zimą ma też swoje minusy, o których musimy pamiętać decydując się pomagać zwierzętom.

Przede wszystkim ptaki należy karmić jedynie w przypadku dużych mrozów – przy wyższych temperaturach muszą one nauczyć się radzić sobie same. Musimy pamiętać, aby jedzenie dosypywać o stałej porze, dbając przy tym o czystość karmnika. Stare jedzenie zmieszane z odchodami może zaszkodzić ptakom. Musimy mieć także świadomość, że nasz karmnik odwiedzać będą głównie gołębie, wróble i wrony, a niekoniecznie rzadziej spotykane (szczególnie w mieście) kolorowe jemiołuszki czy sikorki. Najważniejsze jednak w dokarmianiu ptactwa jest podawanie im odpowiedniego pokarmu.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Po pierwsze i najważniejsze: nie dokarmiajmy ptaków pieczywem! Jest od dla nich niezbyt odżywczy i może prowadzić do zakwaszenia żołądków i śmierci ptactwa. Nie powinniśmy także pod żadnym pozorem traktować karmnika, jako śmietnika, w którym lądują resztki z naszego stołu. Ptaki karmimy nasionami i owocami, a niektóre z nich tłuszczem z mięsa. Zdrowe ptasie mieszanki możemy przygotować sami lub kupić w sklepach. W czym gustują poszczególne gatunki ptaków?

  • Zięby, gile, drozdy, wróble, mazurki, gołębie: siemię lniane, mak, nasiona słonecznika i zbóż (proso, rzepak, pszenica, jęczmień, żyto).
  • Jemiołuszki, strzyżyki, rudziki: wysuszone owoce jarzębiny, aronii i głogu.
  • Kosy, drozdy: plasterki jabłka.
  • Sikorki i dzięcioły: surowa słonina (koniecznie niesoloną i najlepiej ze skórą powiesić na haczyku).

Nie zapomnijmy również umieścić naszym karmniku pojemnika z wodą i pamiętajmy wymieniać ją minimum raz dziennie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co sypać do KARMNIKA? Co sypać do KARMNIKA?

Dla ptaków nastały ciężkie dni. W miarę upływu zimy coraz trudniej zdobyć im pożywienie. Wiele z nich głoduję, dlatego jeśli tylko możemy, dokarmiajmy te, które żyj w pobliżu naszych domostw. Wbrew...

DOKARMIANIE PTAKÓW. Kiedy należy przestać dokarmiać ptaki?

Od pierwszych śniegów dokarmiasz ptaki? Regularnie wystawiasz im karmę, a one przylatują od samego rana? Nadchodzi czas pożegnać się ze skrzydlatymi stołówkowiczami. Jeśli będziesz je nadal...

Ptaki zimujące w Polsce - czym je karmić?

Mroźna zima z grubą pokrywą śnieżną to dla ptaków ciężki czas – trudno im wtedy znaleźć pokarm. Jeśli chcemy dokarmiać ptaki zimujące w Polsce, warto wiedzieć, jak to robić, by im rzeczywiście pomóc...

Aktualizacja: 05.06.2014 15:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?
Andrzej Duda: żona Agata, córka Kinga - co o nich wiemy?

Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.