porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaka rasa psa jest najlepsza dla małego dziecka?
Jaka rasa psa jest najlepsza dla małego dziecka? Nie retriever, nie owczarek, nie bernardyn najlepiej sprawdza się jako ...
Podróż ze zwierzakiem. Przepisy dotyczące podróży z czworonogiem dokładnie określają jakie dokumenty musi mieć zwierzę.

Podróż z pupilem. Czy zwierzę musi mieć paszport?

Pamiętajmy – chcąc wyjechać ze swoim zwierzakiem za granicę, musimy przygotować się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym celu należy zaznajomić się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego wybieramy się z naszym pupilem. Kiedy zwierzęciu na podróż wystarczy książeczka zdrowia, a kiedy potrzebny jest paszport?

Co jest potrzebne, by zwierzę mogło wyjechać za granicę

Zwierzak musi mieć wszczepiony mikroczip lub wykonany tatuaż, aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie i paszport (upoważniający do poruszania się z pupilem po krajach Unii Europejskiej), który wystawia lekarz weterynarii. Taki paszport muszą mieć psy, koty i fretki, a wpisywane są do niego szczepienia i daty badań. Wywożone zwierzę musi mieć przynajmniej dwa miesiące, ponieważ młodsze nie mogą być zaszczepione przeciw wściekliźnie. W niektórych krajach obowiązują też przepisy, zgodnie z którymi wymagane jest potwierdzenie leczenia przeciwkleszczowego oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.

Podróż samolotem

Psy mogą podróżować samolotem, ale wcześniej warto skontaktować się z liniami lotniczymi w celu uzyskania informacji dotyczących transportu zwierząt. Pupile podróżują najczęściej w ciepłym luku bagażowym, w specjalnej klatce, w której mają możliwość swobodnego stania i obracania się. Pies przewodnik z potwierdzonym certyfikatem może podróżować razem z właścicielem na pokładzie samolotu. Oczywiście trzeba pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia i paszportu. 

Podróż pociągiem 

Pies może podróżować pociągiem tylko pod opieką osoby pełnoletniej. Założona smycz i kaganiec są obowiązkowe. Inne, mniejsze zwierzęta mogą być przewożone w specjalnych klatkach lub koszykach. W przedziale należy uzyskać zgodę innych pasażerów. Dla zwierzęcia wymagany jest również bilet.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Paszport dla psa. Jak podróżować z psem po Europie? Paszport dla psa. Jak podróżować z psem po Europie?

Jeśli chcesz wybrać się na urlop ze swoim pupilem za granicę, musisz wyrobić mu paszport. To nie wszystko. Sprawdź, jakie są inne wymagania wobec podróżujących z psami.

Aktualizacja: 05.06.2014 13:14
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.