porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy w Polsce istnieją cmentarze dla zwierząt? Gdzie się znajdują? Jakie są zasady pochówku? W Polsce żyje kilkanaście milionów zwierząt domowych. Co się z ...
Otyłość szkodzi też domowym zwierzakom - WARTO ZADBAĆ o to, by trzymały linię

Otyłe zwierzę to często zwierzę chore. Jak odchudzić grubego kota?

Twój pupil, czyli domowy kot, ostatnio przybrał na wadze? Zrób coś, bo otyłość u zwierząt, podobnie jak u ludzi prowadzi do wielu chorób przewlekłych. Jak odchudzić zbyt grubego kota?
Otyłe zwierzę to często zwierzę chore. Jak odchudzić grubego kota?

Zbyt grube zwierzę z czasem może zacząć chorować - na nerki, wątrobę, serce, cukrzycę. Dlatego lepiej zawczasu kontolować jego wagę i gdy tyje - zadbać o to by jadł odpowiednią, odchudzającą karmę.

fot.: Photos.com

Zbyt grube koty można odchudzić, ale nie wolno ich głodzić. Dlaczego? Nadmierne ograniczenie posiłków może doprowadzić do zatrucia toksynami, potem do śpiączki, a z czasem... nawet do śmierci zwierzaka.

Zapytaj weterynarza - dlaczego kot utył? 

Zanim zaczniesz walkę ze zbędnymi kilogramami kota, poradź się weterynarza. Oceni on stopień otyłości i jej przyczynę. Zdarza się, że kot jest odpowiednio odżywiany i ma sporo ruchu, a i tak tyje. Może to oznaczać, że nadwagę powodują jakieś dodatkowe dolegliwości, np. cukrzyca, chora trzustka albo niedoczynność tarczycy.

Jak przeprowadzić skuteczne odchudzanie kota?

  • Uzbrój się w cierpliwość, bo odchudzanie potrwa kilka miesięcy.
  • Zmień zwykłą karmę na posiłki typu light.
  • Porcje ograniczaj powoli, na samym początku możesz mieszać starą karmę z nową.
  • Nie daj się kocim lamentom i nie podkarmiaj go między posiłkami.
  • I koniecznie zagwarantuj zwierzakowi codzienną dawkę ruchu, zabawiaj go i wyprowadzaj kota na spacery.
  • Nie zapomnij go zważyć kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, że kot powinien zrzucić do 0,4 kg tygodniowo.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opieka nad zwierzętami domowymi. Co robić, by zachować higienę i porządek w domu pełnym zwierząt?

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność. To także obowiązki, o których trzeba pamiętać i zalecenia, które powinno się wypełniać. Podajemy kilkanaście rad, które szybko, sprawnie i w prawidłowy...

Aktualizacja: 05.06.2014 13:15
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.