porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy w Polsce istnieją cmentarze dla zwierząt? Gdzie się znajdują? Jakie są zasady pochówku? W Polsce żyje kilkanaście milionów zwierząt domowych. Co się z ...
Otyłość szkodzi też domowym zwierzakom - WARTO ZADBAĆ o to, by trzymały linię

Otyłe zwierzę to często zwierzę chore. Jak odchudzić grubego kota?

Otyłe zwierzę to często zwierzę chore. Jak odchudzić grubego kota?

Zbyt grube zwierzę z czasem może zacząć chorować - na nerki, wątrobę, serce, cukrzycę. Dlatego lepiej zawczasu kontolować jego wagę i gdy tyje - zadbać o to by jadł odpowiednią, odchudzającą karmę.

fot.: Photos.com
Twój pupil, czyli domowy kot, ostatnio przybrał na wadze? Zrób coś, bo otyłość u zwierząt, podobnie jak u ludzi prowadzi do wielu chorób przewlekłych. Jak odchudzić zbyt grubego kota?

Zbyt grube koty można odchudzić, ale nie wolno ich głodzić. Dlaczego? Nadmierne ograniczenie posiłków może doprowadzić do zatrucia toksynami, potem do śpiączki, a z czasem... nawet do śmierci zwierzaka.

Zapytaj weterynarza - dlaczego kot utył? 

Zanim zaczniesz walkę ze zbędnymi kilogramami kota, poradź się weterynarza. Oceni on stopień otyłości i jej przyczynę. Zdarza się, że kot jest odpowiednio odżywiany i ma sporo ruchu, a i tak tyje. Może to oznaczać, że nadwagę powodują jakieś dodatkowe dolegliwości, np. cukrzyca, chora trzustka albo niedoczynność tarczycy.

Jak przeprowadzić skuteczne odchudzanie kota?

  • Uzbrój się w cierpliwość, bo odchudzanie potrwa kilka miesięcy.
  • Zmień zwykłą karmę na posiłki typu light.
  • Porcje ograniczaj powoli, na samym początku możesz mieszać starą karmę z nową.
  • Nie daj się kocim lamentom i nie podkarmiaj go między posiłkami.
  • I koniecznie zagwarantuj zwierzakowi codzienną dawkę ruchu, zabawiaj go i wyprowadzaj kota na spacery.
  • Nie zapomnij go zważyć kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, że kot powinien zrzucić do 0,4 kg tygodniowo.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opieka nad zwierzętami domowymi. Co robić, by zachować higienę i porządek w domu pełnym zwierząt?

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność. To także obowiązki, o których trzeba pamiętać i zalecenia, które powinno się wypełniać. Podajemy kilkanaście rad, które szybko, sprawnie i w prawidłowy...

Aktualizacja: 05.06.2014 13:15
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?

W ostatnim miesiącu znów głośno zrobiło się o pisarzu i ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.