porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak chronić psa przed kleszczami?
Jak chronić psa przed kleszczami? Sezon na kleszcze trwa od początku wiosny do późnej jesieni. ...
Koty są narażone na kleszcze. Dobrze wiedzieć jak bezpiecznie wyjąć kleszcza z naszego pupila

Jak wyjąć kleszcza kotu? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z kota?

Jak wyjąć kleszcza kotu? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z kota?
Kleszcze atakujące zwierzęta domowe należy ostrożnie usuwać, by nie doszło do zakażenia pupila chorobami odkleszczowymi lub zakażenia rany na skutek złego usuwania pasożyta fot.: aroid
Kleszcze są niebezpieczne dla zwierząt. Powinniśmy stosować preparaty odstraszające kleszcze, które kupimy w lecznicy weterynaryjnej, a niektóre w aptece. Jednak nie chronią one całkowicie zwierzęcia. Jeśli sie pojawi na skórze kota kleszcz, trzeba go umiejętnie wyjąć. Zobacz, jak wyjąć kleszcza kotu.

Kleszcze są groźne dla zwierząt. Pamiętaj, że żadne preparaty odstraszające kleszcze, które przeznaczone są do stosowania zewnętrznego na sierść kota, nie zapewniają 100% ochrony przed tymi pasożytami. Nie polecamy zakładania kotu obroży odstraszającej kleszcze, czy pchły, ponieważ kot wychodzący może nią zaczepić na przykład o konar wspinając się na drzewa i się udusić.

Jak wyjąć kleszcza

Jeśli głaszcząc kota, znajdziemy kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć. Najtrudniejsze jest przytrzymanie kota w pozycji wygodnej do wyciągnięcia kleszcza. Metod jest wiele, niektóre koty będą znosić spokojnie zabieg, inne będą się wyrywać i drapać.

Do wyciągania kleszczy w kotów zazwyczaj używamy pęsety lub można kupić bardzo wygodne i skuteczne w użyciu tzw. kleszczołapki. Nie należy wykręcać kleszcza palcami, ale jeśli już tak robimy, to pamiętajmy by założyć jednorazowe rękawiczki, bo kleszcz może przenosić groźne choroby. Kleszcza należy wyjąć dokładnie, uważając by nie oderwać odwłoku i nie zostawić w skórze kota głowy pasożyta. Przed wyjmowaniem nie smarujemy kleszcza żadnym tłuszczem, alkoholem czy innymi specyfikami.

Najlepszą metodą jest wykręcanie pasożyta za pomocą małych aparatów do tego przeznaczonych. Przykładowo kleszczołapki mają dwa rozmiary, a więc łatwo wyjąć zarówno małego, jak i dużego kleszcza. Chwytamy kleszcza przy samej skórze, tak by nie nacisnąć jego odwłoku. Pasożyta delikatnie wykręcamy, a po wyjęciu zgniatamy lub palimy.

Można tez kupić specjalne strzykawki do usuwania kleszczy. Oczywiście zawsze można pójść z kotem do weterynarza, który wyjmie kleszcza.

Czytaj także:

Co grozi psu ugryzionemu przez kleszcze? Jak rozpoznać groźną babeszjozę i inne choroby pochodzące od kleszczy?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak chronić psa przed kleszczami? Jak chronić psa przed kleszczami?

Sezon na kleszcze trwa od początku wiosny do późnej jesieni. Kleszcze są dużym zagrożeniem dla psów, bo przenoszą groźne choroby. Co zrobić, aby uchronić naszego pupila przed tym niebezpieczeństwem?...

Aktualizacja: 05.06.2014 15:26
Autor: Jaga
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.