porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co je mały kotek? Jak prawidłowo karmić małego kotka? Zastanawiasz się, jak karmić małego kotka? Od tego, jak będziesz ...
Wychowywanie szczeniaka. Jak postępować z małym psem?

Jak wychować szczeniaka? Kilka rad dla początkujących właścicieli psów

Jak wychować szczeniaka? Kilka rad dla początkujących właścicieli psów

To, ile uwagi będziesz poświęcać psu, gdy jest on jeszcze szczeniakiem, wpływanie na jego późniejsze zachowania wobec ciebie. 

fot.: Photos.com
Kupujesz lub dostałeś szczeniaka? Jesteś nim zauroczony - jest mały, śliczny, istne cudo. Pies jednak rośnie, uczy się. Ma swoje potrzeby i oczekiwania wobec nas. Czy umiesz je odczytać? Jak wychować szczeniaka? Jak zapewnić szczeniakowi odpowiednie warunki rozwoju?

Poświęcaj szczeniakowi dużo uwagi

To decydujący czynnik mający wpływ na jakość relacji pomiędzy nami a nowym członkiem rodziny. Szczeniak, któremu poświęcisz dużo czasu, który nie będzie pozostawiany sam w domu, będzie szczęśliwy. Pamiętajmy, by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i rozmaite bodźce w czasie spaceru, a wtedy w mieszkaniu będzie spokojniejszy i grzeczny.

Naucz szczeniaka podstawowych komend 

Zwierzę, podobnie jak człowiek, najwięcej uczy się obserwując. Poświęć jednak trochę czasu na naukę psa reagowania na kilka niezbędnych komend. Nie musi on stawać na dwóch łapach i przynosić gazety z kiosku, ale warto, by reagował na swoje imię, komendę "stój", "zostań" dla własnego bezpieczeństwa i twojego spokoju. Tu możesz się wesprzeć fachową literaturą, skorzystać z porady treserów.

Nagroda zamiast kary

Jeśli w domu masz kilkutygodniowego szczeniaka, to ty uczysz go wszystkiego. Jak wychować szczeniaka? Pamiętaj, żadna kara nie jest nawet w części tak skuteczna, jak drobna nagroda. Ucz szczeniaka nagradzając go! Wzmacniaj pozytywne i pożądane zachowania - pochwałą i smakołykiem.

Konsekwencja w wychowywaniu szczeniaka

Warto zwrócić uwagę, czy wychowując psa, jesteś konsekwentny. Szczeniak musi otrzymywać od ciebie jednoznaczny, powtarzalny komunikat. Jeśli jest nieposłuszny, nie reaguje na twoje komendy, często wynika to z niekonsekwencji właściciela psa, a nie z natury zwierzaka.

Okazuj psu miłość

I na koniec najważniejszy element - miłość! Pies powinien czuć się kochany i rozumiany. Nie narażaj go na niepotrzebny stres, samotność. On nie rozumie, że pracujesz 10 godzin! W tym czasie po prostu za tobą tęskni, denerwuje się. Pamiętaj, że miłość wiąże się z odpowiedzialnością. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak oduczyć psa wskakiwania na kanapę? Jak oduczyć psa wskakiwania na kanapę?

Twój pupil uparcie wskakuje na białą kanapę, zostawiając na niej odciski łap? Nie pomagają prośby i groźby? Zobacz sprawdzone sposoby na to, jak oduczyć psa wskakiwania na kanapę!

Jak poznać humor psa? Po czym poznać, że pies jest agresywny, smutny lub wesoły? Jak poznać humor psa? Po czym poznać, że pies jest agresywny, smutny lub wesoły?

Pies to stworzenie niezwykle rozumne. Ma też swoje uczucia i humory - potrafi okazywać miłość oraz obrazić się na swojego pana - na szczęście ten stan nie trwa długo, gdyż z reguły psy łatwo...

Jak wybrać szczeniaka? Jak obliczyć WIEK PSA? Jak wybrać szczeniaka? Jak obliczyć WIEK PSA?

Najważniejsze rzeczy, na które powinniśmy uważać wybierając psa to przede wszystkim: jego wygląd, usposobienie, odpowiednie dokumenty i wiek. Jednak nie jest wcale łatwo obliczyć wiek psa. Mówimy,...

Aktualizacja: 05.06.2014 12:41
Autor: apociejowska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]

Historia Joanny Sałygi cały czas budzi ogromne emocje wśród czytelników ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.