porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co je mały kotek? Jak prawidłowo karmić małego kotka? Zastanawiasz się, jak karmić małego kotka? Od tego, jak będziesz ...
Wychowywanie szczeniaka. Jak postępować z małym psem?

Jak wychować szczeniaka? Kilka rad dla początkujących właścicieli psów

Kupujesz lub dostałeś szczeniaka? Jesteś nim zauroczony - jest mały, śliczny, istne cudo. Pies jednak rośnie, uczy się. Ma swoje potrzeby i oczekiwania wobec nas. Czy umiesz je odczytać? Jak wychować szczeniaka? Jak zapewnić szczeniakowi odpowiednie warunki rozwoju?
Jak wychować szczeniaka? Kilka rad dla początkujących właścicieli psów

To, ile uwagi będziesz poświęcać psu, gdy jest on jeszcze szczeniakiem, wpływanie na jego późniejsze zachowania wobec ciebie. 

fot.: Photos.com

Poświęcaj szczeniakowi dużo uwagi

To decydujący czynnik mający wpływ na jakość relacji pomiędzy nami a nowym członkiem rodziny. Szczeniak, któremu poświęcisz dużo czasu, który nie będzie pozostawiany sam w domu, będzie szczęśliwy. Pamiętajmy, by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i rozmaite bodźce w czasie spaceru, a wtedy w mieszkaniu będzie spokojniejszy i grzeczny.

Naucz szczeniaka podstawowych komend 

Zwierzę, podobnie jak człowiek, najwięcej uczy się obserwując. Poświęć jednak trochę czasu na naukę psa reagowania na kilka niezbędnych komend. Nie musi on stawać na dwóch łapach i przynosić gazety z kiosku, ale warto, by reagował na swoje imię, komendę "stój", "zostań" dla własnego bezpieczeństwa i twojego spokoju. Tu możesz się wesprzeć fachową literaturą, skorzystać z porady treserów.

Nagroda zamiast kary

Jeśli w domu masz kilkutygodniowego szczeniaka, to ty uczysz go wszystkiego. Jak wychować szczeniaka? Pamiętaj, żadna kara nie jest nawet w części tak skuteczna, jak drobna nagroda. Ucz szczeniaka nagradzając go! Wzmacniaj pozytywne i pożądane zachowania - pochwałą i smakołykiem.

Konsekwencja w wychowywaniu szczeniaka

Warto zwrócić uwagę, czy wychowując psa, jesteś konsekwentny. Szczeniak musi otrzymywać od ciebie jednoznaczny, powtarzalny komunikat. Jeśli jest nieposłuszny, nie reaguje na twoje komendy, często wynika to z niekonsekwencji właściciela psa, a nie z natury zwierzaka.

Okazuj psu miłość

I na koniec najważniejszy element - miłość! Pies powinien czuć się kochany i rozumiany. Nie narażaj go na niepotrzebny stres, samotność. On nie rozumie, że pracujesz 10 godzin! W tym czasie po prostu za tobą tęskni, denerwuje się. Pamiętaj, że miłość wiąże się z odpowiedzialnością. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak oduczyć psa wskakiwania na kanapę? Jak oduczyć psa wskakiwania na kanapę?

Twój pupil uparcie wskakuje na białą kanapę, zostawiając na niej odciski łap? Nie pomagają prośby i groźby? Zobacz sprawdzone sposoby na to, jak oduczyć psa wskakiwania na kanapę!

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania potrzeb na dworze? Jak nauczyć szczeniaka załatwiania potrzeb na dworze?

Szczeniak jest jak dziecko, które nie potrafi powiedzieć rodzicom, że w danym momencie musi skorzystać z nocnika. Piesek powinien być przyzwyczajany do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na...

Co wskazuje na to, że trzeba oddać psa na szkolenie? Co wskazuje na to, że trzeba oddać psa na szkolenie?

Często zapominamy, że nawet najsłodszy szczeniaczek kiedyś wyrośnie na dorosłego psa. A wtedy mogą wyjść na jaw nasze błędy wychowawcze. Jak im zaradzić, jak sprawić, by codzienne życie z naszym psem...

Aktualizacja: 05.06.2014 12:41
Autor: apociejowska
  • Komentarze(1)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bartłomiej Maślankiewicz, reporter TV Republika. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Bartłomiej Maślankiewicz, reporter TV Republika. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kontrowersyjny dziennikarz, jeszcze kilka dni temu mocno związany z prawicową ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.