porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Mały pies najlepszy dla małych dzieci?
Mały pies najlepszy dla małych dzieci? Mały piesek czy duży - zdania są podzielone. Jednak podstawowym ...
Wiek kota można ocenić z dość dużym prawdopodobieństwem. Mówimy, jak to zrobić.

Jak ocenić wiek kota? Jak rozpoznać, ile zwierzę ma lat?

Koty żyjące w warunkach domowych osiągają wiek od 15 do 20 lat, a czasem nawet więcej. Długość życia naszych ulubieńców zależy m.in. od trybu życia - koty "wałesające się" żyją krócej od domowych, otoczonych troskliwą opieką.
Jak ocenić wiek kota? Jak rozpoznać, ile zwierzę ma lat?

Wiek kota można ocenić z dość dużym prawdopodobieństwem.

fot.: Carlos Koblischek/sxc.hu

Jeśli kot trafił do ciebie ze schroniska lub z ulicy, warto się dowiedzieć, w jakim jest wieku. Ułatwi ci to jego wychowanie. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą w określeniu wieku kota.

Jak ocenić wiek kota?

Najpopularniejsza metoda, która pozwoli nam ocenić wiek kota, to obserwacja zębów. Pierwsze siekacze i kły pojawiają się u kotka między 2. i 4. tygodniem, a zęby przedtrzonowe po 7 tygodniach. W sumie kociaki mają 26 zębów mlecznych, które zaczynają wypadać w wieku 4-6 miesięcy. Zęby mleczne zostają zastąpione zębami stałymi, w sumie jest ich 30.

Wiek kota poznamy też po stanie uzębienia. Starsze koty mają kamień nazębny, a po 10. roku życia mają niepełne uzębienie.

> > > Jak oduczyć kota obgryzania roślin doniczkowych? [KLIKNIJ!]

Futerko kilkumiesięcznych kotków jest delikatne i bardzo miękkie. Z czasem sierść robi się grubsza i sztywniejsza. Maluchy są też szczuplejsze niż dorosłe koty.

Oczy młodych kotów, do 5. roku życia, są przejrzyste, wyraźne, bez przymglenia. Z wiekiem robią się mętne i często łzawią.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile lat ma Twój kot. Sprawdź ile twój kot ma lat? Ile lat ma Twój kot. Sprawdź ile twój kot ma lat?

Kiedyś przeliczano, że 1 rok człowieka to 7 lat zwierzęcia. Tak nie jest. Koty rozwijają się inaczej niż ludzie. Rosną szybko i pod koniec pierwszego roku osiągają dojrzałość płciową. U 7-letnich...

Aktualizacja: 05.02.2014 07:55
Autor: Maria Olczak
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksander Kwaśniewski z Twojego Ruchu. Kim jest b. polityk z partii Palikota?
Aleksander Kwaśniewski z Twojego Ruchu. Kim jest b. polityk z partii Palikota?

Aleksander Kwaśniewski jest jednym z polityków działających w partii Twój ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.