porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Maine coon - JAK PIELĘGNOWAĆ TEGO WYJĄTKOWEGO KOTA?
Maine coon - JAK PIELĘGNOWAĆ TEGO WYJĄTKOWEGO KOTA? Maine coon to jedna z najpopularniejszych na świecie ras kotów. ...
Co robić, żeby szczeniak zrozumiał, że powinien załatwiać się na dworze?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania potrzeb na dworze?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania potrzeb na dworze?

Ta nauka bywa niełatwa - potrzebny jest tu jednak wolny czas i duża konsekwencja. Na pocieszenie warto dodać, że gdy piesek już "załapie", że spacery odbywamy nie tylko dla przyjemności, ale także po to by załatwił swoje potrzeby fizjologiczne - wtedy szybko już problem znika.

fot.: Photos.com
Szczeniak jest jak dziecko, które nie potrafi powiedzieć rodzicom, że w danym momencie musi skorzystać z nocnika. Piesek powinien być przyzwyczajany do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze odpowiednimi sposobami. Nie wolno stosować kar i gniewać się na szczeniaka. Więc jak nauczyć go prawidłowych zachowań?

Zanim zdecydujemy się na młode zwierzę w domu, najpierw przemyślmy czy zawsze znajdzie się osoba, aby wypuścić psa na dwór lub wyprowadzić go na spacer na smyczy. Trzeba pamiętać, że zwierzę w domu to oprócz miłego towarzysza i zabawy także obowiązki. Pierwszym obowiązkiem jest nauczenie młodego psiaka załatwiania się na dworze.

Jak zacząć naukę sikania na dworze?

  • Codziennie trzeba wynosić pieska na dwór: rano zanim się rozbudzi (kiedy szczeniak jest jeszcze zaspany, ponieważ jak tylko wstanie będzie chciał zrobić siusiu) i późnym wieczorem. W ciągu dnia należy pamiętać, że szczeniak może sikać nawet co godzinę, dlatego trzeba go regularnie wynosić na dwór - podczas zabawy oraz wówczas, gdy zauważymy, że psiak czegoś szuka, węszy, zaczyna się niepokoić.
  • Warto stosować nagrody za poprawne zachowanie. Mogą to być psie smakołyki, albo bardziej cenione przez psy kąski ludzkiego jedzenia - malutkie kawałki kiełbasy czy żółtego sera (ale naprawdę nieduże - pies nie powinien jeść przyprawionej i solonej żywności, bo to mu szkodzi).
  • Jeżeli planujemy umieścić w mieszkaniu kuwetę, w której młode zwierzę może się załatwiać podczas naszej nieobecności, należy za każdym razem, gdy zauważymy, że chce siusiu sadzać szczeniaka w miejscu, gdzie będzie ona stała.
  • Jeżeli przyłapiemy szczeniaka w trakcie sikania, to szybko łapiemy go i niesiemy tam, gdzie chcemy, aby się załatwiał.

Czego NIE ROBIĆ, gdy piesek nie zdążył na dwór?

  • Musimy pogodzić się z tym, że czasami możemy nie zdążyć wynieść pieska i zrobi siusiu w mieszkaniu. W takiej sytuacji nie wolno karać psa, krzyczeć, reagować złością, ani co najgorsze wsadzać psiego pyszczka w odchody! Pies nie będzie wiedział, że jesteśmy źli na to, że załatwił się w domu tylko, że w ogóle to zrobił.
  • Jeżeli piesek postanowi załatwić się na podłodze, a nie na łóżku, a my zareagujemy gniewem, to pies skojarzy nasz gniew z tym, że zszedł na podłogę. Następnym razem nie zejdzie i załatwi się na łóżko.
  • Krzyk, bicie lub inne okazywanie złości nic nie dadzą! Zrażą tylko psa do właściciela i zawsze będzie reagował strachem, gdy tylko właściciel podniesie głos - nawet w zabawie. Należy pamiętać, ze pies nie rozumie związku między złością właściciela, a psimi odchodami w mieszkaniu. Załatwianie potrzeb fizjologicznych to dla zwierzęcia naturalna potrzeba.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak obcinać psu paznokcie?

Jak skrócić paznokcie pupilowi

Jak poznać humor psa? Po czym poznać, że pies jest agresywny, smutny lub wesoły? Jak poznać humor psa? Po czym poznać, że pies jest agresywny, smutny lub wesoły?

Pies to stworzenie niezwykle rozumne. Ma też swoje uczucia i humory - potrafi okazywać miłość oraz obrazić się na swojego pana - na szczęście ten stan nie trwa długo, gdyż z reguły psy łatwo...

Jak wybrać szczeniaka? Jak obliczyć WIEK PSA? Jak wybrać szczeniaka? Jak obliczyć WIEK PSA?

Najważniejsze rzeczy, na które powinniśmy uważać wybierając psa to przede wszystkim: jego wygląd, usposobienie, odpowiednie dokumenty i wiek. Jednak nie jest wcale łatwo obliczyć wiek psa. Mówimy,...

Aktualizacja: 05.06.2014 13:15
Autor: EW
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.