porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Koty to zwierzęta eleganckie i zadbane. Ale czasem trzeba im pomóc utrzymać nienaganny wygląd. Jak pielęgnować kota?
Karmienie kotów zimą - dowiedz się czego i o ile więcej potrzebują

Gdy na dworze chłód zwierzęta także mają większe zapotrzebowanie na energię. Czym karmić koty w mroźne dni?

Zimą niska temperatura sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie kotów na pokarm. Kocia dieta w mroźne dni odbiega nieco od tej normalnej, podawanej na co dzień. Powinna być bardziej energetyczna, zapewniająca im przetrwanie chłodu oraz dobrze wpływająca na sierść. Dowiedz się, czym w mroźne dni karmić koty, zarówno te domowe, jak i podwórkowe. 
Gdy na dworze chłód zwierzęta także mają większe zapotrzebowanie na energię. Czym karmić koty w mroźne dni?

By bezdomny zwierzak mógł przetwać chłody - potrzebuje dużo więcej kalorii, czyli dużo więcej jedzenia. Warto dokarmiać bezdomne koty, bo one strzegą naszych domów przed gryzoniami.

fot.: Photos.com

Oprócz pielęgnacji futra i regularnych kąpieli, niebagatelne znaczenie dla zdrowia kota ma jego dieta. Właściciele kotów znają swoich podopiecznych, jak nikt inny, doskonale wiedzą czym je karmić, a czego unikać. O wiele gorzej mają bezdomne czworonogi, błąkające sie po ulicach i posilające się byle czym. O ile latem los kotów podwórkowych nie asborbuje tak bardzo głów ludzi, o tyle zimą należy się im szczególna troska. Niska temperatura sprawia, że zimą zapotrzebowanie kotów na pokarm wzrasta. Mówimy, czym karmić w mroźne dni koty domowe, a czym podwórkowe.

Czy karmić zimą koty domowe?

Nasi domowi podopieczni zimą mają łatwiej, ponieważ przebywajac w ciepłym mieszkaniu nie potrzebują tak bardzo pomnożonej ilości jedzenia, by utrzymać stałą temperaturę ciała. W ich przypadku dieta nie musi być szczególnie wzbogacona, ale zaleca się zachować równowagę. Warto przyhamować z większymi porcjami pokarmu, czy częstotliwością karmienia kota, ponieważ wraz ze spadkiem aktywności fizycznej wzrasta ryzyko przybrania kilku kilogramów. Co i jak często zatem podwać domowym kotom zimą? Przede wszystkim obserwuj swojego podpopiecznego. Jeśli chudnie, podawaj mu wiecej pełnowartosciowego pokarmu, jeśli tyje, ogranicz porcję i czestotliwość posiłków. Pamietajmy także, koty czerpią energię głównie z tłuszczów, a jego spalanie zaś generuje powstawanie szkodliwych rodników. Aby zniwelować ich negatywne działanie, podawaj kotu witaminy E lub C.

Czym karmić zimą koty podwórkowe?

Zdecydowanie w trudniejszej sytuacji znajdują się koty podwórkowe, które zimą są wygłodzone, zmarznięte, wychudzone, a często niedożywione. Jak pomóc biednym kotom podwórkowym? Najlepiej serwować im ciepłe jedzenie np. pokrojone mięso, kaszę, ryż lub drobny makaron. W odróżnieniu od kotów domowych, bezdomne koty muszą przyjmować pokarm częściej i w zdecydowanie większych porcjach. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy pożywią się po raz kolejny. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.02.2012 14:14
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krystyna Loska, mama Grażyny Torbickiej - kim jest? Co osiągnęła?
Krystyna Loska, mama Grażyny Torbickiej - kim jest? Co osiągnęła?

Grażyna Torbicka na 29. gali wręczenia Wiktorów pojawiła się ze ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.