porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się psiej sierści z mebli i ubrań? Jak pozbyć się psiej sierści? Sierść to dla naszego czworonoga ...
Jak jest basset hound i jak o niego dbać

Basset hound - poradnik opiekuna

Basset hound - poradnik opiekuna

Te psy o myśliwskim rodowodzie teraz najczęściej są kupowane jako psy rodzinne. Są łagodne w stosunku do dzieci i innych zwierząt, nie sa skłonne do biegania, za to chętnie pójdą na spokojny spacer. Ich sierść nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. 

fot.: Photos.com
Bassety bawią swym wyglądem, ale to poważne psy o łagodnym temperamencie - i strasznie długich uszach. Kupując psa tej rasy powinniśmy pamiętać, że to dość stara rasa myśliwska, czyli pies będzie lubił spacery. Mimo ich zabawnego wyglądu nie są to pieski zabawki.

W "Śnie nocy letniej", Szekspir pisał o bassetach, że ich uszy służą temu, by zamiatać poranną rosę. Poczciwe psy do tej pory zachwycają swą kuriozalną budową. Ale jak o takiego psa dbać

Jak wygląda basset?

Bassety to psy niskie i długie, o gładkiej sierści, z długimi uszami. Ich oczy z opuszczonymi dolnymi powiekami i widocznym kawałkiem białka nadają im charakteru zadumanego, zasmuconego. Maść mają przeważnie biało-brązowo-czarną. Mimo swej budowy, bassety są bardzo zwinne i szybkie; są też bardzo lojalne, łagodne i świetnie nadają się jako kompan domowy dla rodzin z dziećmi.

Skąd się wzięły bassety?

Bassety hodowano we Francji, gdzie służyły do tropienia - to psy myśliwskie, które mają niesamowity węch. Polowano przy ich pomocy na króliki, lisy, a nawet dziki. Nazwa basset pochodzi od francuskiego słowa "bass", czyli niski. Ta rasa była popularna wśród francuskiej arystokracji, w XIX wieku zachwycili się nim Anglicy. George Washington otrzymał od generała Lafayette dwa bassety, co zapewniło im wielkie powodzenie także po drugiej stronie Atlantyku.

Jak dbać o basseta?

Bassety lubią ruch - ale dość spokojny, były powiem przeznaczone do towarzyszenia myśliwym pieszym. Choć bywają całkiem uparte, szybko się uczą. Mankamentem tej rasy jest bardzo donośne wycie oraz ślinienie się. Są towarzyskie, a jeśli tylko trafi się okazja, powędrują tam, gdzie je nos poprowadzi. W mieście lepiej trzymać je więc na smyczy. Wielką uwagę należy poświęcić pielęgnacji uszu, które gdy pies idzie z nosem przy ziemi wręcz ciągną się za nim. W oklapniętych uszach basseta bardzo łatwo dochodzi do infekcji. Drugim słabym punktem u tej rasy są oczy - opuszczone dolne powieki sprawiają, że spojówki psa narażone są na stany zapalne.  Bassety są powolne, czasem leniwe, wydaje się więc, że nie potrzebują długich spacerów. Nie do końca to jest prawda, psy te po prostu nie potrzebują biegania, a spacerów potrzebują, tym bardziej, że trzeba uważać, żeby się nie roztyły. Ich sierść wymaga okazjonalnego czesania, kąpiele są rzadko koniecznością, ale trzeba pamiętać, że basset jest nisko zawiesziony i spacer po deszczu oznacza konieczność mycia brzucha i łap.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy nakładać psu kolczatkę i kaganiec? Czy nakładać psu kolczatkę i kaganiec?

Kolczatka to ostateczność i na pewno nie powinna być stosowana stale. Trzeba jednak pamiętać, że według prawa pies powinien być albo na smyczy albo w kagańcu.

Sprzątanie po psie. Co zrobić, gdy właściciel nie sprząta po swoim psie odchodów? Sprzątanie po psie. Co zrobić, gdy właściciel nie sprząta po swoim psie odchodów?

Czy trzeba sprzątać po psie? Zgodnie z prawem właściciele zwierząt domowych powinni sprzątać odchody swoich pupili np. na terenie osiedla i w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku. Co...

Pies prezentem pod choinkę? 5 dowodów na to, że to FATALNY pomysł! Pies prezentem pod choinkę? 5 dowodów na to, że to FATALNY pomysł!

Wymarzony piesek jako prezent pod choinkę, to zły pomysł. Dlaczego? Decyzja podjęta pod wpływem impulsów, błagań dziecka i emocji może się okazać niewłaściwa. Nawet jeśli jest przemyślana to...

Aktualizacja: 05.06.2014 12:46
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?
Bruce Jenner - kim jest ojczym Kim Kardashian, który właśnie zmienił płeć?

Bruce Jenner stał się znany jako mąż Kris Jenner, która ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Portal dla pasjonatów zwierząt, kotów, psów, chomików, papug, rybek akwariowych. W Mowimyjak.pl mamy sposoby na poradzenie sobie z trudnymi problemami. Hobby i zwierzęta to miejsce dla ludzi którzy mają swoją pasje jak i dla tych którzy dopiero jej szukają. Znajdziesz tu porady na temat zwierząt domowych. Ciekawe artykuły co robić w wolym czasie. Ciekawe hobby. Jak dbać i troszczyć się o zwierzęta. Gdzie znaleźć dobrego weterynarza. Małe szczeniaki. Psy rasowe. Hodowla psów. Hodowla kotów. Sklep zoologiczny. Tu znajdziesz porady i informacje na temat opieka nad zwierzętami. Choroby zwierząt. Zwierzęta domowe. Zdjęcia kotów, psów. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.