porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co mówi o człowieku jego dłoń? Wróżenie z dłoni
Co mówi o człowieku jego dłoń? Wróżenie z dłoni Chiromancja to sztuka wróżenia z dłoni. Jak za pomocą dłoni ...
W piątek trzynastego trzeba uważać na siebie podwójnie?

Piątek 13. Dlaczego uważany jest za pechowy?

Piątek 13. Dlaczego uważany jest za pechowy?

W piątek trzynastego trzeba uważać na siebie podwójnie?

fot.: Gettyimages.com
Przesądów jest naprawdę wiele. Robimy trzy kroki wstecz, gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, nie przechodzimy pod drabiną i szczególnie uważamy na to co robimy w piątek trzynastego. Dlaczego ten dzień uważany jest za pechowy?

Skąd się biorą przesądy?

Wiara w przesądy co prawda kłóci się z wiarą Kościoła, ale praktycznie wszyscy ludzie, chociażby trochę, wierzą w zabobony. A jednym z najbardziej popularnych przesądów w Polsce jest wiara w to, że piątek trzynastego jest pechowy. Dlaczego tak jest? Skąd się to wzięło?

Przesąd to nic innego jak wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydarzeniami a przedmiotami lub datami. Biorą się one zazwyczaj z tradycji kultury czy wiary przodków. Najczęściej, choć trudno uzasadnić sens ich istnienia, mocno wierzymy w ich działanie.

Piątek trzynastego - dlaczego jest pechowy?

Wiara w to, że piątek 13. jest pechowy, ma swoje korzenie we Francji. Właśnie tamtejszy król, Filip IV Piękny, w 1307 roku nakazał aresztować wszystkich francuskich templariuszy. W piątek 13. wykonał na nich egzekucję, spalając na stosie 54 członków zakonu. Wśród nich znalazł się również wielki mistrz. Zarzut? Herezja. Choć sfałszowana, to wyrok wykonano. Dlaczego?

Filip IV Piękny po swoich przodkach przejął nie tylko tron i panowanie nad Francją. W spadku dostał również długi, z których w żaden sposób nie mógł się wydostać. Aby ułatwić sobie życie, postanowił zrabować właśnie zakon templariuszy. Wybór był taki a nie inny, gdyż król Francji u zakonników również był zadłużony. Templariusze z kolei zgromadzili spory majątek dzięki darowiznom od książąt i królów innych państw. Dlatego król Filip zarzucił im herezję, czary, rozpustę i spiskowanie. Zakonnicy wylądowali na stosach, a ich majątek został skonfiskowany.

Nie tylko piątek 13 jest pechowy?

W to, że piątek trzynastego jest pechowy, wierzy się w naprawdę wielu krajach - między innymi w Estonii, Niemczech, Irlandii, Austrii, Czechach, Norwegii czy Belgii. Jednak nie wszyscy uznają, że akurat trzynasty dzień miesiąca jest pechowy. Zarówno Grecy, Rumunii jak i Hiszpanie twierdzą, że najgorszy dzień przypada trzynastego, ale we wtorek. Za to Włosi utrzymują, że największego pecha przynosi piątek siedemnastego.

Jako ciekawostkę warto odnotować, że wiara w pechowy piątek trzynastego ma swoją własną nazwę, jednak brzmi ona dość odstraszająco - paraskewidekatriafobia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są popularne przesądy związane z ptakami?

Ptaki często nas zachwycają, ale też potrafią niepokoić. W mądrościach ludowych często są obiektem przesądów, zabobonów. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze przesądy dotyczące ptaków.

Przesądy i wróżby. Jakie przesądy wiążą się z Wigilią Bożego Narodzenia?

Gałązka jemioły, moneta w ciastku, wizyta kolędników – to tylko niektóre z bożonarodzeniowych przesądów i tradycji, których należy przestrzegać. Czy wiesz jakie jest ich znaczenie? Mówimy, jakie...

Aktualizacja: 13.06.2014 06:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Weremczuk, menadżerka Strasburgera. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Karol Strasburger ostatnio widywany jest w towarzystwie młodszej kobiety. Czy ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.