porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są obowiązki rodziców pana młodego?
Jakie są obowiązki rodziców pana młodego? Rodzice zwykle całym sercem angażują się w przygotowanie tej ważnej ...
Tracyjne pożegnanie zimy w stylu eko. Z czego wykonać ekologiczną marzannę?

Z czego zrobić EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ? Pomysł na recyklingową marzannę

Żeby przegonić zimę, warto odwołać się do tradycji i utopić marzannę. Ale żeby móc to zrobić najpierw trzeba ją stworzyć. Podpowiadamy, z czego zrobić marzannę na pierwszy dzień wiosny.
Z czego zrobić EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ? Pomysł na recyklingową marzannę

Marzanna ze słomy i szmat jest ekologiczna, o ile ubrania nie zawierają tworzyw sztucznych.

fot.: wiano.eu

Typowa marzanna była wykonywana z siana lub słomy, których snopki formowano przy użyciu sznurka, nadając im odpowiedni kształt. Ponieważ marzannę należy utopić albo spalić, wydaje się to bardzo rozsądnym i ekologicznym pomysłem. Jeśli stworzymy naszą kukłę z naturalnych surowców, takich jak słoma, konopny sznur, patyki czy bawełniane tkaniny, możemy mieć pewność, że jej zniszczenie nie zaszkodzi środowisku.

Jednak w miastach nie zawsze istnieje możliwość tradycyjnego pożegnania zimy przez utopienie czy spalenie marzanny ze słomy. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest recyklingowa marzanna. Możemy wykonać ją z butelek, plastikowych pojemników, skrawków tkanin czy starych gazet. Oczywiście tak zrobionej kukły nie można "utopić" w rzece ani podpalić, bo zanieczyścimy w ten sposób środowisko.

Zamiast na stosie lub w rzece może skończyć swój żywot w... pojemniku na segregowane śmieci. Taka recyklingowa marzanna ma też walor edukacyjny - dzieci mogą się przy okazji nauczyć zasad segregowania odpadów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak utopić marzannę? [TRADYCYJNY RYTUAŁ TOPIENIA MARZANNY] Jak utopić marzannę? [TRADYCYJNY RYTUAŁ TOPIENIA MARZANNY]

Masz już dość śniegu i zimna? Chcesz przepędzić zimę? Spróbuj staropolskiego zwyczaju topienia marzanny, kukły symbolizującej zimę i zło. Dowiedz się, jak zrobić marzannę, jak ją utopić i jakich...

Jak zrobić MARZANNĘ na pierwszy dzień wiosny? Jak zrobić MARZANNĘ na pierwszy dzień wiosny?

Zima, nawet najlżejsza, zasługuje na porządne pożegnanie, a palenie i topienie kukły marzanny świetnie sprawdza się w tej roli. Najlepiej, gdy przygotujemy marzannę samemu. Mówimy, jak zrobić...

Kiedy topimy marzannę? 20 czy 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny?

Marzannę - symbol zimy, zła i choroby - topimy, aby przepędzić zimę i powitać oczekiwaną długo wiosnę. Kiedy należy topić marzannę? Kiedy w 2013 roku rozpocznie się wiosna - 20 czy 21 marca?

Aktualizacja: 21.03.2014 10:55
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Stanisław Barańczak - kim był?
Zmarł Stanisław Barańczak - kim był?

Stanisław Barańczak zmarł 26 grudnia 2014 roku. Dlaczego powinniśmy wiedzieć ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.