porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
NIEDZIELA PALMOWA - gdzie można w Polsce zobaczyć NAJPIĘKNIEJSZE PALMY? Palmy nie pojawiają się zwykle w polskim krajobrazie za wyjątkiem ...
Wielki Tydzień – jakie jest jego znaczenie duchowe?

Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?

Święta Wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu chrześcijańskim. Choć w większości domów najbardziej świętuje się głównie Niedzielę Wielkanocną i Poniedzialek Wielkanocny, ważny jest cały Wielki Tydzień. Sprawdź, co symbolizuje ten okres.
Wielki Tydzień – czym jest? Co symbolizuje?

Jakie jest jego duchowe znaczenie Wielkiego Tygodnia?

fot.: Gettyimages.com

Wielki Tydzień to najgłębiej przeżywany przez chrześcijan czas. To okres przygotowania do najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia – Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to jednocześnie symbol poprzedzającej go męki oraz śmierci.

Wielki Tydzień – symbolika

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Po poniedziałku, wtorku i środzie, które są dniami pojednania i wspólnej modlitwy, następuje Wielki Czwartek. Tego dnia wierni wspominają ostatnią wieczerzę Chrystusa, w kościołach dźwięk dzwonów zastępuje klekotanie specjalnych kołatek.

Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jego pierwszy dzień, Wielki Piątek, to czas refleksji nad męką i śmiercią Jezusa, który po ukrzyżowaniu zostanie złożony do grobu. Odwiedzanie grobu Chrystusa, modlitwa przy nim oraz święcenie pokarmów, symbolizujących doczesność – to treść Wielkiej Soboty.

>>> Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? [KLIKNIJ!]

Kończąca Triduum Paschalne Wielka Niedziela to czas radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Otwiera ją Wigilia Paschalna, msza, która może być odprawiona nawet w nocy z soboty na niedzielę. W jej trakcie ogłaszane jest zmartwychwstanie, z którego radość wyrażana jest w odbywającej się w niedzielę Procesji Rezurekcyjnej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.04.2014 11:24
Autor: MmM
  • Komentarze
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Gawliński?
Kim jest Robert Gawliński?

Robert Gawliński, lider zespołu Wilki. Czy zostanie jurorem programu the ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.