porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego wieszamy jemiołę?
Dlaczego wieszamy jemiołę? Staropolski podłaźnik i pająk lub celtycka jemioła – zwyczaj nakazuje, ...
Najlepsze miejsce dla dekoracji z jemioły? Co zrobić, żeby jemioła szybko nie zwiędła?

TRADYCJE ŚWIĄT Bożego Narodzenia: Gdzie powiesić jemiołę?

Jemioła coraz częściej pojawia się w naszych domach w roli świątecznej dekoracji. Nie każdy jednak wie, gdzie zgodnie z obyczajem powinna być powieszona. Podpowiadamy, gdzie zawiesić świąteczną jemiołę.
TRADYCJE ŚWIĄT Bożego Narodzenia: Gdzie powiesić jemiołę?

Jemioła jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Można nią udekorować wnętrza domu na kilka sposobów. Tradycyjnie wiesza się ją pod sufitem.

fot.: sxc.hu

Według dawnych wierzeń jemioła leczy choroby, świeże rany, obdarza płodnością, wrzucona do ognia gasi pożar. Już w starożytności jemioła była otaczana kultem, czcili ją również nasi słowiańscy przodkowie. Chroniła przed czarami i urokami.

Gdzie powiesić jemiołę?

Zwyczaj zawieszania gałązek jemioły podczas świąt wywodzi się z XVII - wiecznej Anglii .Anglicy zapoczątkowali też zwyczaj całowania się pod jemiołą.

Zgodnie z obyczajem jemiołę zawieszamy:

  • nad wigilijnym stole, nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie;

  • nad kuchnią;

  • nad drzwiami wejściowymi.

Jemioły nie wstawiamy do wody.

Co zrobić z jemiołą po świętach?

Gałązek jemioły nie wyrzucamy po świętach. Powinno się ją ususzyć i przechowywać cały rok, do następnych świąt.

Jeśli nie chcemy trzymać jemioły przez cały rok, powinniśmy ją spalić w święto Trzech Króli czyli 6 stycznia. Gdy zniszczymy ją wcześniej, to pary , które całowały się pod nią , pokłócą się i mogą stać się wrogami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jaka jest symbolika JEMIOŁY? Gdzie kupić jemiołę?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie wino pasuje do ryby i innych wigilijnych potraw? [WIGILIA 2013] Jakie wino pasuje do ryby i innych wigilijnych potraw? [WIGILIA 2013]

Zastanawiacie się, jakie wino postawić na wigilijnym stole? Co dobrać do ryb, ciast, maku, uszek? Mamy dla was podpowiedź! Mówimy, jakie wino podać na wigilijny stół.

Jaka jest symbolika i właściwości jemioły? Jaka jest symbolika i właściwości jemioły?

Ze względu na niezwykłe właściwości jemioła uważana była przez starożytnych za magiczny dar bogów. Używano jej jako skutecznego leku oraz czczono jako symbol pomyślnego życia. Skąd wziął się fenomen...

Kolęda "Cicha noc". Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. Jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - "Cicha noc"? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy "Cicha noc".

Aktualizacja: 17.12.2013 11:05
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Przemysław Sadowski - kim jest? Jaki wypadek miał aktor?
Przemysław Sadowski - kim jest? Jaki wypadek miał aktor?

Przemysław Sadowski to jeden z najlepszych polskich aktorów. Kilka dni ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.