porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PUCHEROKI - na czym polega ten staropolski zwyczaj? [ZWYCZAJE WIELKANOCNE] Choć miejscem narodzin ludowych tradycji przeważnie jest wieś, to obyczaj ...
Wykonanie palmy wielkanocnej. palma wielkanocna własnoręcznie wykonana.

Palma wielkanocna - jak zrobić ją samodzielnie?

Palma wielkanocna - jak zrobić ją samodzielnie?

Palmy wielkanocne wyglądają różnie w różnych regionach Polski.

fot.: Gettyimages.com
Niezależnie od materiału, z jakiego wykonamy palmę, układnie jej elementów zaczynamy od góry. Kolejne warstwy suszonych traw, zbóż, świeżych gałązek i sztucznych kwiatów mocujemy mocno sznurkiem lub cienkim drucikiem, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że palma wielkanocna się nie rozpadnie.

Wygląd naszej palemki wielkanocnej będzie zależeć od materiału, którym dysponujemy, cierpliwości i od naszej fantazji.

Tradycyjna palemka wielkanocna z gałązek wierzby

Przed Niedzielę Palmową bez trudu kupimy gałązki wierzbowe ze srebrzystymi kotkami i gałązki bukszpanu lub borówek. Najpierw bierzemy prosty patyczek grubości małego palca. Potem mocujemy do niego wiązkę gałązek  bazi tak, aby wystawały ponad jego koniec, i zaczynamy wicie palmy. Do jej korpusu mocujemy kolejne warstwy gałązek borówek lub bukszpanu. Każdą obwiązujemy sznurkiem lub drucikiem. Jeśli mamy tuje lub cyprysy w ogródku, najniższą  warstwę możemy zrobić z ich gałązek. Obwiązujemy koniec palmy ściśle sznurkiem i przycinamy równo jej koniec.

Palemka w stylu wileńskim

Palemki takie są misternie ułożone z suszonych źdźbeł traw, zbóż, zarówno farbowanych, jak i naturalnym kolorze, suszonych kwiatów (np. suchołuska), mchów. Trzeba mieć wprawę, aby zrobić takie cudeńka, dlatego wybierzmy prostą formę takiej palemki.  Jej czubek mogą stanowić delikatne źdźbła owsa lub traw. Obwiązujemy je mocno drucikiem, aby stanowiły rdzeń palmy. Potem warstwami dokładamy kłosy pszenicy, farbowane źdźbła traw, kolorowe suszone kwiaty. Dolny koniec palmy równo obcinamy.

Palemka w stylu krupiowskim

Wicie palmy zaczynamy od przygotowania kwiatów z kolorowej, karbowanej  bibułki. Tniemy ją na paski długości ok. 15 cm i szerokości 10 cm. Każdy składamy wzdłuż dłuższego boku na pół, a potem marszczymy i związujemy dół sznurkiem albo drucikiem. Pamiętajmy, że poniżej zmarszczenia musi być 1-2-centymetrowa „łodyżka”  kwiatka, która umożliwi jego umocowanie.  Możemy też pasek bibułki szerokości 5 cm  naciąć co kilka milimetrów na głębokość 3-4 cm. Po zmarszczeniu wokół środka, zrobionego z bibułki w innym kolorze,  utworzy się stokrotka.  Potem bierzemy kijek i mocujemy do niego bazie. Obwiązujemy sznurkiem. Następnie układamy warstwę zielonych gałązek borówki lub bukszpanu. Kolejna warstwa to 4-5 bibułkowych kwiatków. Na przemian układamy warstwy zielonych gałązek i sztucznych kwiatów. Dół palmy ozdabiamy kryzą z szerszego paska bibułki. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE. Jakie zwyczaje wiążą się ze Świętem Zmartwychwstania? POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE. Jakie zwyczaje wiążą się ze Świętem Zmartwychwstania?

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Polacy swoje przygotowania do świąt tradycyjnie zaczną od wiosennych porządków. Jakie jeszcze zwyczaje wielkanocne kultywują Polacy?...

NIEDZIELA PALMOWA - co upamiętnia? Co symbolizuje PALMA WIELKANOCNA? NIEDZIELA PALMOWA - co upamiętnia? Co symbolizuje PALMA WIELKANOCNA?

Niedziela Palmowa to dzień, gdy katolicy i inni chrześcijanie idą do kościoła z palmą zrobioną ze świeżych, zielonych gałązek, bazi lub suszonych kwiatów. Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma...

Niedziela Palmowa 2015 - kiedy wypada? Niedziela Palmowa 2015 - kiedy wypada?

Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkanocne. Uroczystość poprzedza Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Mówimy, kiedy przypada Niedziela Palmowa 2015.

Aktualizacja: 28.03.2015 17:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015: IDA. Agata Kulesza - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Agata Kulesza-Figurska jest jedną z lepiej rozpoznawalnych polskich aktorek. Przez ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.