porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Niedziela Palmowa 2014 - kiedy wypada?
Niedziela Palmowa 2014 - kiedy wypada? Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkanocne. Uroczystość poprzedza Niedziela Palmowa ...
Niedziela palmowa 1.04.2012 co to za święto, obchodzone zawsze tydzień przed Wielkanocą? Palmowa Niedziela - ostatnia niedziela przed Wielkanocą

NIEDZIELA PALMOWA co upamiętnia? Co symbolizuje PALMA WIELKANOCNA i ostatnia niedziela przed Wielkanocą

1 kwietnia 2012 roku jest Niedziela Palmowa. W tym dniu katolicy i inni chrześcijanie idą do kościoła z tzw. palmą, zrobioną ze świeżych, zielonych gałązek, bazi lub suszonych kwiatów. Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia? Do czego używano palmy na polskiej wsi?
NIEDZIELA PALMOWA co upamiętnia? Co symbolizuje PALMA WIELKANOCNA i ostatnia niedziela przed Wielkanocą

Palmę wielkanocną święci się kościele podczas Niedzieli Palmowej, stanowi ona jedną z tradycyjnych ozdób wieklanocnego stołu

fot.: Photos.com

Niedziela Palmowa, dawniej zwana również niedzielą kwietną albo wierzbną (od gałązek wierzbowych), rozpoczyna cykl kościelnych obchodów Świąt Wielkanocnych. Kościół święci w tym dniu uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

W Niedzielę Palmową procesje z palmami 

Najważniejszym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej są święcenia palm i uroczyste procesje z nimi. Procesje te już w IV w. obchodzili chrześcijanie w Jerozolimie, a później, w V i VI w., przyjęły się także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania.

W całej Polsce od wieków Niedziela Palmowa jest obchodzona tłumnie i uroczyście, a z palmami, którym przypisuje się nadzwyczajne właściwości, wiążą się liczne wierzenia i zwyczaje ludowe. Najpiękniejsze i najbardziej okazałe procesje z palmami odbywają się na Kurpiach, Ziemi Sądeckiej, w okolicach Myślenic, Bochni i Wieliczki, gdzie do tej pory dzięki dorocznym konkursom na najpiękniejszą palmę, robi się palmy wysokie - często kilkumetrowe.

Palmy wielkanocne 

Palma wielkanocna to w Polsce najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych kwiatami i wstążeczkami. Do palmy wkłada się także gałązki roślin wiecznie zielonych (np. gałązki borówek, bukszpanu, tui). Palmy wielkanocne święci się w kościele, a następnie obnosi w uroczystej procesji.

W centralnej i wschodniej Polsce po powrocie z kościoła "dla zdrowia, siły, dostatku i urody" uderzano się lub chociaż dotykano palmą. Robiły to przede wszystkim dzieci i młodzież, wołając: "Palma bije, nie ja biję, za tydzień wielki dzień, za sześć dni Wielkanoc!". Na Podlasiu był zwyczaj rannego budzenia palmą i wierszykiem: "Wierzba bije, nie zabije, za sześć dni, za sześć nocy doczekamy Wielkanocy. Wstawaj rano, krowom dawaj, do kościoła idź!". Przyniesionymi z kościoła palmami kropiono dom i obejście, bydło w oborze, gładzono boki krów, nad ich głowami kreślono palmą znak krzyża, przynajmniej jedną bazię dawano do połknięcia krowom i owcom itp.

Na Pomorzu i Kaszubach rybacy przywiązywali kawałki palmy do swych sieci w intencji bezpiecznych i obfitych połowów. Kawałki palmy na wiosnę podkładano pod lemiesz pługa - w pierwszą zaorywaną skibę ziemi - i dodawano do siewnego ziarna na dobry urodzaj.

Palmę przechowuje się z szacunkiem, wkłada za święty obraz, aby strzegła dom od złego i zapewniała mu Boże błogosławieństwo. Cząstki palm wkładano pod strzechę, a krzyżyk zrobiony z nich przybijano na drzwiach wejściowych, na wrotach stodół i obór. 

Dziś palmy są elementem świątecznego wystroju mieszkań, stołów wielkanocnych, a także stoisk i witryn sklepowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Palma wielkanocna - jak zrobić palmę wielkanocną? Palma wielkanocna - jak zrobić palmę wielkanocną?

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonamy palmę, układnie jej elementów zaczynamy od góry. Kolejne warstwy suszonych traw, zbóż, świeżych gałązek i sztucznych kwiatów mocujemy mocno sznurkiem lub...

NIEDZIELA PALMOWA - gdzie można w Polsce zobaczyć NAJPIĘKNIEJSZE PALMY?

Palmy nie pojawiają się zwykle w polskim krajobrazie za wyjątkiem instalacji artystycznej z Alei Jerozolimskich w Warszawie i letnich zdobień nadmorskich deptaków. Wyjątkiem jest Niedziela Palmowa,...

Aktualizacja: 20.04.2014 23:53
Autor: Ewa Ołdak
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Mochnaczewski, mąż Magdaleny Ogórek. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Piotr Mochnaczewski, mąż Magdaleny Ogórek. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Piotr Mochnaczewski to mąż, a zarazem największy kibic Magdaleny Ogórek ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.