porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Walentynki. Jak powiedzieć KOCHAM CIĘ w różnych językach?
Walentynki. Jak powiedzieć KOCHAM CIĘ w różnych językach? Boisz się, że zaniemówisz z wrażenia w walentynki? Nic z ...
Środa popielcowa w 2015 roku - kiedy wypada?

Kiedy przypada ŚRODA POPIELCOWA w 2015 roku?

Środa popielcowa w 2015 roku wypada 18 lutego. Popielec to - podobnie jak Wielkanoc - święto ruchome. Popielec rozpoczyna Wielki Post. Dlaczego środa popielcowa wypada w różnych terminach?
Kiedy przypada ŚRODA POPIELCOWA w 2015 roku?

Środa popielcowa w 2015 roku - kiedy wypada?

fot.: thinkstockphotos.com

Środa popielcowa w 2015 roku - kiedy wypada?

Środa Popielcowa, zwana Popielcem, rozpoczyna Wielki Post. We wtorek o północy kończy się karnawał i dla chrześcijan oznacza to koniec z rozrywkami. W tym czasie nie można bawić się - chodzić do dyskoteki, klubów, ale także nie należy się objadać. 

W roku 2015 Wielkanoc przypada w pierwszy weekend kwietnia. W związku z tym Popielec będziemy mieli 18 lutego. 

Co symbolizuje Wielki Post?

Post przed świętami Wielkiej Nocy symbolizuje tułaczkę Jezusa Chrystusa po pustyni. Kończy się w Wielki Czwartek, w chwili rozpoczęcia Mszy Wieczerzy Pańskiej.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje ścisły post. Nie je się mięsa, smalcu i tłustych smarowideł do chleba.

W Popielec w kościele ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem, który pochodzi ze spalonych palm wielkanocnych święconych w czasie Niedzieli Palmowej obchodzonej w poprzednim roku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE. Jakie zwyczaje wiążą się ze Świętem Zmartwychwstania? POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE. Jakie zwyczaje wiążą się ze Świętem Zmartwychwstania?

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Polacy swoje przygotowania do świąt tradycyjnie zaczną od wiosennych porządków. Jakie jeszcze zwyczaje wielkanocne kultywują Polacy?...

Środa Popielcowa i Wielki Post. Jak się je obchodzi? Środa Popielcowa i Wielki Post. Jak się je obchodzi?

Środa Popielcowa, zwana Popielcem, to dzień, w którym rozpoczyna się w Kościele katolickim Wielki Post – czas przygotowania do Wielkanocy. Jak wierni obchodzą Środę Popielcową? Czym jest dla nich...

OSTATKI 2015. Kiedy kończy się karnawał 2015 roku? OSTATKI 2015. Kiedy kończy się karnawał 2015 roku?

Koniec karnawału w 2015 roku wypada 17 lutego o północy – 18 lutego to bowiem Środa Popielcowa. Karnawał 2014-2015 trudno więc uznać za wyjątkowo długi – tym bardziej jednak trzeba wykorzystać czas...

Aktualizacja: 16.02.2015 13:52
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Ziemiec – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krzysztof Ziemiec – kim jest? KARIERA, RODZINA

Uwielbiany przez widzów prezenter Wiadomości TVP, doświadczony dziennikarz - Krzysztof Ziemiec ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.