porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ŚLUBNA BIELIZNA. Jakie są najczęstsze błędy w wyborze bielizny na ślub?
ŚLUBNA BIELIZNA. Jakie są najczęstsze błędy w wyborze bielizny na ślub? Ślub to wyjątkowe przeżycie dla każdej kobiety. Panna młoda chce, ...
Od kiedy obchodzimy Święto Pracy?

Jakie święto obchodzimy 1 maja? Co wiemy o Święcie Pracy?

Jakie święto obchodzimy 1 maja? Co wiemy o Święcie Pracy?

Kiedyś 1 maja w każdej miejscowości w Polsce odbywał się pochód pierwszomajowy, wymuszona manifestacja politycznej sympatii dla socjalizmu. Dziś 1 maja odbywają się wiece polityczne, pochody oraz imprezy kulturalne. 

fot.: Photos.com
Długim weekendem majowym cieszą się praktycznie wszyscy. Odpoczywamy, wyjeżdżamy, odwiedzamy rodzinę. A nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, dlaczego na początku akurat tego miesiąca mamy aż tyle dni wolnego. Mówimy wszystko na temat święta 1 maja.

Majówka w roku 2012 może być jednym z najdłuższych weekendów ostatnich lat. Jeśli się odpowiednio zaplanuje urlop, można odpoczywać przez 9 dni, biorąc dwa lub trzy dni wolnego. Jednak zanim wyjedziemy i odetniemy się od całego świata, warto zastanowić się, skąd wzięło się to święto, i dlaczego je obchodzimy jako dzień wolny od pracy? Mówimy wszystko na temat Święta Pracy.

Kiedy wprowadzono święto 1 maja?

1 maja jako święto zaczęto traktować już w 1890 roku, choć wprowadzano je już od 1889 roku. Za to, że mamy ten dzień wolny i obchodzimy wówczas Święto Pracy odpowiada Druga Międzynarodówka. Było to międzynarodowe stowarzyszenie partii socjalistycznych, która powstała 14 lipca 1889 roku. Wprowadziła ona owe święto by ludzie nigdy nie zapomnieli o wydarzeniach z początku maja 1886 roku, który odbyły się w Chicago, gdzie ludność walczyła o to, byśmy mogli pracować tylko przez 8 godzin dziennie.

1 maja w Polsce

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce datowane są już na 1890 roku. W ich trakcie zawsze można było napotkać na wielkie demonstracje i pochody, które nieraz wywoływały zamieszki, starcia z wojskiem czy policją. Trzeba przy tym zauważyć, że Polacy obchodzili to święto często na przekór zaborcom, którzy bardzo niechętnym okiem patrzyli na to, co robi lud. Dopiero po zakończeniu Wojny rząd komunistyczny nadał temu świętu rangę państwową, ustanawiając ten dzień wolnym od pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
1 maja, święto pracy. Jaką ma historię?

Osobom, które pamiętają czasy komunizmy, data 1 maja kojarzy się z obowiązkowymi pochodami. Jaka jest historia tego święta? Czy dziś wciąż je obchodzimy?

Aktualizacja: 30.04.2012 21:05
Autor: emema
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.