porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak łatwo zrobić papierowy łańcuch na choinkę? Wspólne wykonywanie ozdób choinkowych jest doskonałym pomysłem na zjednoczenie rodziny, ...
Każdy ma swoje ulubione kolędy. Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy?

Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy?

W Wigilię spożywamy karpia, wręczamy sobie prezenty, składamy życzenia i śpiewamy kolędy. Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy i jaka jest ich historia? Mówimy wszystko o najpiękniejszych polskich kolędach.

Polskie kolędy mają długą, wieloletnią tradycję. Które można uznać za najpiękniejsze? Kto je stworzył i kiedy? Mówimy wszystko o polskich kolędach, które często uchodzą za najpiękniejsze.

Najpopularniejsza kolęda na świecie

"Cicha noc" po raz pierwszy została wykonana 25 grudnia 1818 roku. Jej autorami byli Joseph Mohr (tekst) i Franz Xaver Gruber (muzyka). Od tamtej pory doczekała się wielu tłumaczeń i trafiła na praktycznie wszystkie kontynenty - została bowiem przetłumaczona na ponad 300 języków, w tym między innymi ma 11 różnych tłumaczeń w języku łacińskim, czy nawet hebrajskim. Dlatego "Cicha noc" co roku pojawia się w każdym katolickim domu.

Królowa kolęd

"Bóg się rodzi" to kolęda, która śpiewana jest chętnie przez każdego. Często też jest nazywana królową wszystkich kolęd. Powstała w Dubiecku nad Sanem, około 1792 roku (wtedy została wykonana po raz pierwszy). Napisał ją Fanciszek Karpiński, który zadbał o to, by w tym samym roku wraz z innymi "Pieśniami nabożnymi" jego kolęda ukazała się drukiem. Jednak z początku nie spisano melodii, co stanowiło niemały problem, gdyż "Bóg się rodzi" śpiewane było na różne melodie. Obecnie robi się to w rytmie poloneza, a za jej twórcę uważa się Karola Kurpińskiego. Sama kolęda składa sie z pięciu zwrotek, po osiem wersów każda.

Baza dla innych kolęd i pieśni religijnych

"Dzisiaj w Betlejem" to kolęda, której autorów niestety nie udało się ustalić. Do dziś nie wiadomo kto napisał słowa, bądź skomponował do niej muzykę. Sama kolęda ujrzała światło dzienne dopiero koło 1878 roku. Właśnie wtedy powstał śpiewnik księdza Siedleckiego, a tam ukazała sie ona po raz pierwszy drukiem. Sam utwór jest bazą dla innych kolęd czy pieśni religijnych, a nawet patriotycznych. "Dzisiaj w Betlejem" ma również swoją protestancką wersję o tytule "Dziś w Betlejem".

Zmienny tekst kolędy

"Przybieżeli do Betlejem" powstała na przełomie XVI i XVII wieku, choć częściej datuje się ją na poczatek XVII wieku. Zanim przybrała znaną dzisiaj formę, często ulegała zmianom. Dlatego współcześni ludzie nie byliby w stanie zaśpiewać jej wraz ze swoimi przodkami. W pewnym momencie (poczatek XVIII wieku) kolędę pozbawiono nawet refrenu. Obecny tekst i melodia wykształciły się dosyć późno jak na polską kolędę, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku.

Kolęda przeznaczona do wykonywania co niedzielę

"Wśród nocnej ciszy" również należy do dosyć młodych, polskich kolęd. Jej powstanie datuje się na okolice 1853 roku, kiedy to wykonano ją po raz pierwszy. Wtedy równiez trafiła do śpiewnika kościelnego księdza Michała Mioduszewskiego. Poczatkowo ta pieśń chwalebna przeznaczona była do wykonanywania przez cały rok, a dopiero z czasem uzyskała status kolędy. Największa popularność zaczęła zdobywać w połowie XIX wieku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WIGILIA 2013: Jakie są TRADYCJE, OBYCZAJE i SYMBOLE związane z BOŻYM NARODZENIEM? WIGILIA 2013: Jakie są TRADYCJE, OBYCZAJE i SYMBOLE związane z BOŻYM NARODZENIEM?

Boże Narodzenie to święto, z którym związane są piękne tradycje i zwyczaje, które umacniają więzi rodzinne i tworzą wyjątkową atmosferę. Jak zorganizować tradycyjne, rodzinne obchody świąt, jak...

Dzisiaj w Betlejem - kolęda - tekst piosenki - czy znasz tekst tej kolędy?

Dzisiaj w Betlejem - czy znasz tekst tej kolędy?Wspólne kolędowanie ma wiele uroku - ale często nie śpiewamy wspólnie bo nie znamy dokładnego tekstu kolędy. Podajemy teksty najpopularniejszych kolęd....

Czy w tramwaju można śpiewać kolędy?

Już 6 stycznia mieszkańcy Poznania oraz odwiedzający miasto turyści będą mieli okazję przejechać przez miasto tramwajem śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy. Co zrobić, by do nich dołączyć?

Aktualizacja: 12.12.2011 15:33
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Kot – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Tomasz Kot – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Tomasz Kot to niezwykle zdolny aktor, któremu za sprawą filmu ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.