porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JEMIOŁA na Boże Narodzenie. Co symbolizuje? Czy przynosi szczęście?
JEMIOŁA na Boże Narodzenie. Co symbolizuje? Czy przynosi szczęście? Boże Narodzenie, mimo iż to święto kościelne, od dawna kojarzone ...
Boże Narodzenie wiąże się z tradycyjnymi zwyczajami

Jakie są i co oznaczają bożonarodzeniowe zwyczaje? Mówimy dlaczego dzielimy się opłatkiem i jemy 12 potraw?

Jakie są i co oznaczają bożonarodzeniowe zwyczaje? Mówimy dlaczego dzielimy się opłatkiem i jemy 12 potraw?

Tradycyjnie po skończonej kolacji wigilijnej dzieci biegną pod choinkę, aby zobaczyć, co też w tym roku przyniósł im Mikołaj (bądź Gwiazdor - nazwa zależna od regionu Polski). 

fot.: Mariusz Bykowski
Boże Narodzenie, choć każdego roku jest wyjątkowe, to ma tradycje, których corocznie przestrzegamy. Jakie to są tradycje i co symbolizują?

Tradycje bożonarodzeniowe przechodzą z pokolenia na pokolenie. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, co one oznaczają. Dlatego mówimy wszystko o zwyczajach i ich symbolice.

Wolne miejsce dla przybysza

Zwyczajem najciekawszym dla dzieci (oprócz prezentów oczywiście) jest zostawianie wolnego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. Można to odczytywać w dwojaki sposób. Po pierwsze, jest to miejsce, które może zająć każdy, kto zapuka w drzwi domostwa w trakcie Wigilii. Polacy okazują mu swoją gościnę dzieląc się z nim posiłkami, które sami spożywają w trakcie tej świątecznej kolacji. Drugie wytłumaczenie dla pustego miejsca, jest nieco bliższe ludziom, którzy stracili bliskich. Talerz bez właściciela symbolizuje bowiem bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą z nami spędzić świąt Bożego Narodzenia

Wigilię rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda

Również dzieci wypatrują zazwyczaj pierwszej gwiazdy. Dopiero gdy takowa pojawi się na nocnym niebie, można zasiąść do bożonarodzeniowego stołu. Jest to tradycja, która ma przypominać o gwieździe betlejemskiej, która według ewangelii św. Mateusza, doprowadziła Trzech Króli do miejsca, w którym narodził się Jezus Chrystus.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem?

Dzielenie się opłatkiem symbolizuje pogodzenie się z bliskimi, wybaczenie sobie wszelkich niedomówień. Do stołu nie chcemy siadać z ludźmi, z którymi nas coś dzieli, dlatego dzieląc się opłatkiem i składając sobie serdeczne życzenia, odpuszczamy sobie wzajemnie winy i obiecujemy pamiętać jedynie miłe chwile.

Jakie są tradycje związane z daniami podawanymi na Wigilii?

Potraw powinno być dwanaście, gdyż symbolizują one liczbę apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Mimo takiej ilości dań, należy spróbować każdego z nich. Ma to przynieść szczęście każdemu, kto tego dokona. Dodatkowo wierzy się, że jeśli się nie zje wszystkich potraw, to pominiętych zabraknie w następnym roku.

Jak Wigilia taki cały rok

Często powtarzanym przez rodziców przesądem jest, że jak będziemy się zachowywać w trakcie Wigilii, tak będziemy też żyć przez najbliższy rok. Dlatego rodzice często pilnują swoich dzieci jeszcze bardziej i powtarzają im te regułę, by przez kolejne 365 dni były grzeczne.

Tradycyjne zachowania po zjedzeniu świątecznej kolacji

W trakcie uroczystej wieczerzy spożywanej z bliskimi nikt nie powinien wstawać od stołu. Według zwyczaju może to robić jedynie gospodyni, bądź osoba która pomaga jej podawać przyrządzone posiłki. Gdy już wszyscy domownicy się posilą, dopiero można wstać od stołu. Wówczas dzieci zazwyczaj biegną pod choinkę, zobaczyć co też w tym roku przyniósł im Mikołaj (bądź Gwiazdor - nazwa zależna od regionu Polski). Następnie zasiada się wspólnie i śpiewa kolędy, ciesząc się z narodzin Zbawiciela.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI?

Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki.

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Dlaczego śpiewamy KOLĘDY? Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Dlaczego śpiewamy KOLĘDY?

Boże Narodzenie – to hasło, które przywodzi na myśl różne skojarzenia. No właśnie, jakie? Niewątpliwie myśląc o świętach, myślimy o czynnościach wykonywanych każdego roku, o zwyczajach przejętych od...

Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę? Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. A jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - „Cicha noc”? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy „Cicha noc”.

Aktualizacja: 12.12.2013 17:14
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę?

Miał nacjonalistyczne ciągoty. Nie wstydził się czytać publicznie antysemickiego, faszyzującego ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.