porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym różni się Wigilia na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 2 Praktycznie każdy region w Polsce ma swoje własne tradycje świąteczne. ...
Dlaczego wieszamy gałązki jemioły nad wigilijnym stołem?

Jaka jest symbolika i właściwości jemioły?

Ze względu na niezwykłe właściwości jemioła uważana była przez starożytnych za magiczny dar bogów. Używano jej jako skutecznego leku oraz czczono jako symbol pomyślnego życia. Skąd wziął się fenomen tej niepozornej i pasożytniczej rośliny?
Jaka jest symbolika i właściwości jemioły?

Najbardziej znany i popularny zwyczaj dotyczy bezkarnego całowania się pod wiszącą gałązką jemioły bogatą w kuliste owoce. Kiedyś po każdym pocałunku mężczyzna zrywał jeden owoc. Ten, który zerwał ostatni miał otrzymać dar płodności.

fot.: Marcin Czechowicz

Co warto wiedzieć o jemiole?

Jemioła pospolita (Viscum album) jest zimozielonym krzewem półpasożytem. Rosnąc na innych roślinach (głównie drzewach) czerpie od nich wodę i substancje mineralne. Sama natomiast przeprowadza proces fotosyntezy. W przemyśle farmaceutycznym zastosowanie mają jedynie liście i pędy – kuliste, białawe owoce są trujące. 

Tajemnicza symbolika jemioły

Niezwykłe, magiczne właściwości przypisywano szczególnie jemiołom rosnącym na drzewach dębu. Ścięte gałązki traktowane były przez Druidów jako święty talizman. Wierzono, iż chroniły domostwa przed złymi mocami, zapobiegały pożarom, sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia, a także były symbolem płodności. Jemiołę wieszano nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem, aby roztaczała opiekę na wszystkimi domownikami.

Jakie schorzenia leczy jemioła?

Kiedyś jemiołę używano (nieco zabobonnie) jako lek na bardzo wiele dolegliwości. Dziś wyciąg z pędów i liści (zawierających duże ilości alkaloidów) stosuje się głównie pomocniczo w leczeniu nadciśnienia, nadpobudliwości oraz miażdżycy. 

Jakie są zwyczaje i przesądy związane z jemiołą?

Najbardziej znany i popularny zwyczaj dotyczy bezkarnego całowania się pod wiszącą gałązką jemioły bogatą w kuliste owoce. Kiedyś po każdym pocałunku mężczyzna zrywał jeden owoc. Ten, który zerwał ostatni miał otrzymać dar płodności.

W krajach nordyckich wieszanie gałązek jemioły ma przynieść domownikom szczęście i dostatek w nadchodzącym roku oraz odpędzać nieszczęścia i złe duchy. Obecnie panujący obyczaj nakazuje wieszanie jemioły nad wigilijnym stołem, nad kuchnią oraz nad drzwiami wejściowymi. Ponadto zasuszoną gałązkę powinno się zatrzymać przez cały rok, do następnych świąt. W przeciwnym wypadku magiczna moc rośliny może nie zadziałać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JEMIOŁA na Boże Narodzenie. Co symbolizuje? Czy przynosi szczęście? JEMIOŁA na Boże Narodzenie. Co symbolizuje? Czy przynosi szczęście?

Boże Narodzenie, mimo iż to święto kościelne, od dawna kojarzone jest z magią. Święty Mikołaj, zwierzęta przemawiające ludzkim głosem i wiele obyczajów, mających nam zapewnić szczęście i dobrobyt. W...

WIGILIA: Jakie są TRADYCJE, OBYCZAJE i SYMBOLE związane z BOŻYM NARODZENIEM? WIGILIA: Jakie są TRADYCJE, OBYCZAJE i SYMBOLE związane z BOŻYM NARODZENIEM?

Boże Narodzenie to święto, z którym związane są piękne tradycje i zwyczaje, które umacniają więzi rodzinne i tworzą wyjątkową atmosferę. Jak zorganizować tradycyjne, rodzinne obchody świąt, jak...

Jemioła: gdzie, kiedy, jak kupić? Jemioła: gdzie, kiedy, jak kupić?

Jemioła to jeden z symboli Bożego Narodzenia i obowiązkowy element świątecznej dekoracji mieszkania. Podpowiadamy gdzie, kiedy i jak kupować jemiołę na Boże Narodzenie.

Aktualizacja: 28.03.2014 19:20
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarła Anita Ekberg: kim była? [KARIERA, RODZINA]
Zmarła Anita Ekberg: kim była? [KARIERA, RODZINA]

Anita Ekberg była jedną z najbardziej znanych szwedzkich aktorek. Światową ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.