porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak udekorować dom na Boże Narodzenie?
Jak udekorować dom na Boże Narodzenie? Dekoracje na Boże Narodzenie pomogą nam stworzyć wyjątkowy, odświętny nastrój ...
Wieczerza Wigilijna to ważne doświadczenie dla chrześcijan - dlatego wielu z nich czyta przy stole Biblię

Jaką część Ewangelii czytamy przy wigilijnym stole?

Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda i domownicy zgromadzą się wokół stołu, głowa rodziny albo najstarsza osoba rozpoczyna wigilijną modlitwę, a następnie odczytuje fragment Pisma Świętego. Zobacz, który fragment należy odczytać.
Jaką część Ewangelii czytamy przy wigilijnym stole?
fot.: sxc.hu

Jaki fragment Ewangelii należy odczytać podczas Wigilii?

Zgodnie z tradycją, przed wigilijną wieczerzą jeden z członków rodziny odczytuje fragment Nowego Testamentu poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa.

Życie, nauki i czyny Jezusa opisane są w czterech Ewangeliach (części Nowego Testamentu) - Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Jednak dokładny opis narodzin Chrystusa znajduje się tylko u św. Łukasza (św. Jan i św. Marek pomijają zupełnie tę część życia Jezusa, a św. Mateusz koncentruje się głównie na wydarzeniach bezpośrednio przed i po narodzinach).

Przed wigilijną wieczerzą odczytujemy zatem fragment Ewangelii św. Łukasza, a konkretnie początek rozdziału 2, od wersu 1 do 14 (Łk 2, 1-14)

"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania."

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę? Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. A jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - „Cicha noc”? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy „Cicha noc”.

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Puste miejsce przy stole - SYMBOLE ŚWIĄT, CO OZNACZAJĄ? Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Puste miejsce przy stole - SYMBOLE ŚWIĄT, CO OZNACZAJĄ?

W polskich domach w trakcie wigilijnej kolacji obowiązuje wiele różnych tradycji i zwyczajów. W naszym cyklu, który znajdziecie tylko na mowimyjak.pl, dowiecie się wiele o większości z nich. Co więc...

Który fragment Pisma Świętego czyta się przy wigilijnym stole? Który fragment Pisma Świętego czyta się przy wigilijnym stole?

Wigilia Bożego Narodzenia to bardzo ważny moment dla wszystkich chrześcijan. Z tym wieczorem wiąże się wiele tradycji. Sianko pod obrusem, wolne miejsce przy stole i czytanie Pisma Świętego. Jednak,...

Aktualizacja: 24.12.2014 13:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.