porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pierwszy dzień wiosny w szkole – jak go spędzić?
Pierwszy dzień wiosny w szkole – jak go spędzić? Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – 21 marca – w 2014 ...
Palenie i topienie marzanny w pierwszy dzień wiosny 21 marca - jak się przygotować do tego święta?

Jak zrobić MARZANNĘ na pierwszy dzień wiosny?

Jak zrobić MARZANNĘ na pierwszy dzień wiosny?

Utopienie kukły marzanny symbolizującej zimę ma zagwarantować szybkie nadejście wiosny.

fot.: Ratomir Wilkowski/Wikimedia Commons
Zima, nawet najlżejsza, zasługuje na porządne pożegnanie, a palenie i topienie kukły marzanny świetnie sprawdza się w tej roli. Najlepiej, gdy przygotujemy marzannę samemu. Mówimy, jak zrobić ekologiczną marzannę ze słomy.

Ekolodzy mogą się zżymać, w końcu to zaśmiecanie jezior i rzek, ale topienie Marzanny ma w sobie tyle dzikiej radości, że warto zaryzykować, szczególnie że celebrujemy w ten sposób następujące po sobie cykle natury.

>>> Topienie Marzanny – skąd się wziął ten zwyczaj? [KLIKNIJ!]

Zwyczaj topienia marzanny wywodzi się z dawnych słowiańskich wierzeń. Nasi przodkowie, jak wszyscy poganie, wierzyli, że siłami nadprzyrodzonymi można kierować za pomocą magicznych rytuałów. Przygotowanie kukły symbolizującej zimę i śmierć, a potem spalenie i utopienie jej miało przyspieszyć długo wyczekiwane nadejście wiosny. Skoro my jednak jesteśmy nowocześni i ekologiczni i traktujemy całą rzecz w kategoriach zabawy, zadbajmy o to, by wykonać marzannę z przyjaznych dla środowiska materiałów.

Skoro marzanna długo nie pożyje, nie ma sensu wykonywanie jej z przesadną starannością. Za podstawę konstrukcji wystarczy krzyż wykonany z gałęzi – przy mniejszych kukłach – lub dwóch cienkich desek czy kijów od miotły, które związujemy ze sobą sznurkiem i owijamy słomą czy sianem. Elementy krzyża łączymy tak, by krótszy przecinał się z dłuższym dzieląc go niesymetrycznie, tak by jedna część mogła udawać głowę, a druga tułów. Na głowę pakujemy więcej słomy i obficie zawijamy włóczką, by nabrała okrągłego kształtu.

>>> Z czego zrobić EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ? Pomysł na recyklingową marzannę [KLIKNIJ!]

Następnie marzannę można ubrać w stare, niepotrzebne ciuchy. Najłatwiej będzie narzucić jej bluzę zapinaną na zamek, którą potem wypchamy jeszcze wewnątrz sianem, gazetami czy innymi gałganami. Pamiętajmy jednak, by były to ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Nie zapominajmy też, że marzanna jest kobietą. Dobrze więc w dolnej części doczepić jej spódnicę, a na głowie umieścić kobiecy kapelusz lub beret.

Jeśli czujemy smykałkę do artystycznego rękodzieła, możemy też spróbować do głowy przyczepić oczy z guzików, usta czy falujące na wietrze włosy. Pilnujmy się jednak, by nie zrobić naszej marzanny zbyt sympatycznej. Kukła musi być w końcu zła i okrutna jak mroźna zima, a jej topienie ma łaczyć się z wybuchem radości wsród dzieciaków świętujących pierwszy dzień wiosny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Z czego zrobić EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ? Pomysł na recyklingową marzannę Z czego zrobić EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ? Pomysł na recyklingową marzannę

W pierwszy dzień wiosny warto odwołać się do tradycji i utopić marzannę. Ale żeby móc to zrobić najpierw trzeba ją stworzyć. Podpowiadamy, z czego zrobić ekologiczną marzannę na pierwszy dzień wiosny.

Jak utopić marzannę? [TRADYCYJNY RYTUAŁ TOPIENIA MARZANNY] Jak utopić marzannę? [TRADYCYJNY RYTUAŁ TOPIENIA MARZANNY]

Masz już dość śniegu i zimna? Chcesz przepędzić zimę? Spróbuj staropolskiego zwyczaju topienia marzanny, kukły symbolizującej zimę i zło. Dowiedz się, jak zrobić marzannę, jak ją utopić i jakich...

Pierwszy dzień wiosny w szkole. Zamiast dnia wagarowicza – dzień talentów? Pierwszy dzień wiosny w szkole. Zamiast dnia wagarowicza – dzień talentów?

Pierwszego dnia wiosny polscy uczniowie oprócz topienia marzanny kultywują też inną, mniej zaszczytną tradycję. 21 marca uchodzi przecież za dzień wagarowicza! Co robią nauczyciele, aby zatrzymać...

Aktualizacja: 20.03.2014 09:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.