porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wszystkich Świętych w POLSCE i NA ŚWIECIE. Jak się obchodzi to święto? [TRADYCJE]
Wszystkich Świętych w POLSCE i NA ŚWIECIE. Jak się obchodzi to święto? [TRADYCJE] Święto Zmarłych, Zaduszki, dzień Wszystkich Świętych – wielu osobom mylą ...
Czym i jak umyć grób przed Wszystkich Świętych?

Jak czyścić pomniki? Preparaty do czyszczenia granitu i lastryko – jak dobrać?

Do Wszystkich Świętych zostało jeszcze tyle czasu, by zdążyć z porządkami na grobach najbliższych. Wyczyszczenie pomnika nie jest trudne, bez trudu można to zrobić samodzielnie. Jak i czym wyczyścić nagrobek?
Jak czyścić pomniki? Preparaty do czyszczenia granitu i lastryko – jak dobrać?
Gdy nadchodzi dzień Wszystkich Świętych, staramy się by nagrobki naszych bliskich były czyste i zadbane. fot.: sxc.hu

Jak czyścić nagrobki?

Nagrobki z lastriko i granitu wystarczy porządnie wyszorować miękką szczotką i ciepłą wodą, a potem wytrzeć do sucha. Jeśli pomnik jest bardzo zaniedbany, można dodać do wody odrobinę detergentu. Nie przesadzajmy tylko z ilością, żeby potem nie mieć problemu z usunięciem nadmiaru piany.

Możemy też kupić specjalne płyny i pasty do czyszczenia, pielęgnacji, nabłyszczania i ochrony przed wilgocią i kurzem. Najlepiej wybrać taki z wygodnym dozownikiem w sprayu.

>>> Więcej o pielęgnacji nagrobków z granitu, marmuru, piaskowca i lastriko [KLIKNIJ!]

Granit, jeśli jest czysty, zachowuje naturalny połysk i nie trzeba go pastować. Do wypastowanej powierzchni przylepia się brud i kurz, który trudno potem usunąć. Można natomiast od czasu do czasu zmyć kamień zwykłym octem. W ten sposób kamień na jakiś czas „odżyje”.

Do pielęgnacji nagrobków granitowych przeznaczone są również specjalne płyny konserwujące.

Trudno utrzymać połysk na nagrobkach z lastriko, jednak lakierowanie go nie ma sensu; lakier i tak będzie odpryskiwał. Do wypolerowania i nabłyszczenia możemy użyć pasty nabłyszczającej. Natomiast różnego typu plamy możemy usunąć za pomocą wody utlenionej albo denaturatu, a jeśli to nie pomoże także amoniaku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak czyścić NAGROBEK Z GRANITU? Jak czyścić NAGROBEK Z GRANITU?

Co roku tuż przed dniem Wszystkich Świętych na cmentarzach zaczynają się wielkie porządki. O pielęgnacji nagrobków najbliższych powinniśmy jednak pamiętać zdecydowanie częściej. Szczególnie nagobek z...

Jak czyścić płytę nagrobną? Jak wyczyścić nagrobek? Czym najskuteczniej czyścić nagrobek?

Mówimy jak czyścić nagrobki z piaskowca, marmuru, granitu i lastryko. Pamiętaj, że zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Tuż przed 1 listopada zwykle zabieramy się za uporządkowanie grobów...

Aktualizacja: 27.10.2014 12:47
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.