porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Skąd się wzięło to święto?
8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Skąd się wzięło to święto? O tym, że Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, wie ...
Skąd się wziął Dzień Kobiet? Jak świętują go feministki? I czy dziś Dzień Kobiet jest jeszcze komukolwiek potrzebny?

Dzień Kobiet. Jaką ma historię? Czym to święto jest dziś?

Dzień Kobiet. Jaką ma historię? Czym to święto jest dziś?

Skąd się wziął Dzień Kobiet? Jak świętują go feministki? I czy dziś Dzień Kobiet jest jeszcze komukolwiek potrzebny?

fot.: thinkstockphotos.com
Dzień Kobiet wywołuje wiele kontrowersji swoim rzekomym ukrytym szowinistycznym charakterem. Skąd się wziął? Jak święto 8 marca ma się do sufrażystek i w jaki sposób obchodzą je feministki? Czego lepiej nie dawać swojej dziewczynie? I przede wszystkim: komu jest potrzebny? Wszystkim. Dowiedz się dlaczego?

Pierwowzór Dnia Kobiet wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Ówczesne święto nosiło nazwę Matronaliów i było związane z macierzyństwem, płodnością i budzącą się przyrodą (odbywało się w pierwszym tygodniu marca). Mężowie dawali wtedy swoim małżonkom drobne prezenty i spełniali ich zachcianki. Taki sposób obchodzenia święta płci pięknej jest podobny do tego, który można było przeżyć za komuny.

>>> Pomysły na Dzień Kobiet. Jak uczcić to święto? [KLIKNIJ!]

Dzień Kobiet  często kojarzy się osobom, które przeżyły w Polsce okres komunizmu, z przaśnym i w dużym stopniu upartyjnionym świętem. Kobiety w tych czasach zostawały obdarowywane goździkami i rajstopami. Większe „szczęściary” mogły liczyć na bombonierkę, mydło, ścierkę lub nawet pęto kiełbasy! Dość negatywne konotacje spowodowały nie najlepszą opinię tego święta. W efekcie wiele osób zadaje sobie pytanie na temat zasadności obchodzenia go, a wręcz uważa za dyskryminujące kobiety. W historii nie był to jednak jedyny sposób świętowania daty 8 marca.

Współczesny Dzień Kobiet zasadniczo różni się od swojego antycznego odpowiednika. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się w USA,  28 lutego 1909 r. – z inicjatywy sufrażystek wywodzących się ze środowisk robotniczych. Upamiętniały strajki pracownic dotyczące złych warunków pracy. Obchody Dnia Kobiet (później na całym świecie) zaczęły ewoluować właśnie w kierunku manifestacji pracujących kobiet – ich dążeń do równości, żądań praw do głosowania i prawa do obejmowania stanowisk publicznych. Obecnie obchody Święta Kobiet także często mają charakter feministycznych manifestacji.

Dzień Kobiet. Komu jest potrzebny?

Dzień Kobiet obchodzi się dziś w wielu krajach świata. Zazwyczaj jest zazwyczaj czysto konsumpcyjnym i komercyjnym świętem, podobnie jak Walentynki. Z tego punktu widzenia jest potrzebny tylko gospodarce i nakręcaniu koniunktury na określone produkty.

Z drugiej strony możemy w wielu krajach zaobserwować przesadzone akcje walczących feministek, które skutecznie zniechęcają ludzi do zastanowienia się nad problemem braku równouprawnienia płci na świecie. Zwolennicy teorii spiskowych mogliby wręcz uznać że wszelkiego rodzaju feministyczne manifestacje organizują „ci źli mężczyźni”, którzy chcą utrzymać obecny status quo poprzez ośmieszanie i zagłuszanie normalnych głosów w dyskusji dotyczącej równych praw dla wszystkich.

Dzień Kobiet jest potrzebny. Wszystkim. Paniom, by mogły uświadomić sobie że ktoś docenia ich ciężką pracę i traktuje je jako równe sobie (i jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii równego traktowania). I panom, by uświadomili sobie, że zupełnie nie poradziliby sobie bez kobiet. Podsumowując: Drogi Mężczyzno, zamiast kupować żonie/dziewczynie/partnerce/konkubinie zestaw garnków lub wyszczuplające plastry (sic!) posprzątaj mieszkanie i zabierz ją na dobrą kolację (albo lepiej zrób ją sam). I dobrze by było, gdyby to nie byłby jednorazowy wybryk.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzień Kobiet. Jakie kwiaty są modne? Dzień Kobiet. Jakie kwiaty są modne?

W Dzień Kobiet panowie najczęściej obdarowują panie kwiatami. Czy tego dnia lepiej sprawdzi się czerwona róża, czy może żółty tulipan? A może idealnym prezentem w święto kobiet jest bukiet...

Dzień kobiet. Kto i kiedy ustanowił to święto? Dzień kobiet. Kto i kiedy ustanowił to święto?

Twórczyniami Święta Kobiet są same kobiety. Jego geneza związana jest z ich walką o równouprawnienie oraz o poprawę warunków pracy i płacy. Jej początek sięga XIX w., gdy na ulicę wyszły nowojorskie...

8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Skąd się wzięło to święto? 8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Skąd się wzięło to święto?

O tym, że Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, wie każdy. Ale dlaczego na święto pań wybrano właśnie ten dzień? Po raz pierwszy przecież Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 20 lutego...

Aktualizacja: 05.03.2015 10:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Wielki powrót polskiej aktorki! Katarzyna Wołejnio jest gwiazdą najnowszego programu ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.