porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dekoracje wielkanocne. Jak ozdobić styropianowe jajko?
Dekoracje wielkanocne. Jak ozdobić styropianowe jajko? Styropianowe jajka mają tę zaletę, że nie tłuką się. Raz ...
Mówimy, co symbolizuje droga krzyżowa

Droga krzyżowa - co to jest, co symbolizuje?

Co piątek, w okresie wielkiego postu, w Kościele katolickim odprawiana jest droga krzyżowa. Czym charakteryzuje się to nabożeństwo? Dlaczego uczestniczymy w nim w piątek? Czy warto na nie uczęszczać? Mówimy, co symbolizuje Droga Krzyżowa.

Wielki Post to jeden z najważniejszych i najdłuższych okresów pokuty w Kościele katolickim. To czas zadumy oraz trwania w swoich postanowieniach poprawy. Oprócz niedzielnych mszy św., na które powinniśmy chodzić zawsze, nie tylko w okresie wielkopostnym, w tym czasie w Kościołach odbywa się dosyć szczególne nabożeństwo - drogę krzyżową. Czym wyróżnia się to nabożeństwo spośród tradycyjnych? Co symbolizuje? Mówimy, jaka jest symbolika drogi krzyżowej.

Czym jest droga krzyżowa?

Droga krzyżowa to nabożeństwo odprawiane tylko podczas Wielkiego Postu. Ma charakter adoracyjny, tzn. ma na celu odtworzenie wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, a dokładniej jego drogę na śmierć i złożenie ciała do grobu. Tradycja tego nabożeństwa wywodzi się z Jerozolimy. W średniowieczu zwyczaj ten rozpowszechnili franciszkanie. 14 stacji, które liczy Droga krzyżowa, ustalono dopiero w XVII wieku. W każdym kościele są obrazy lub rzeźby, które wiszą na ścianachi  przedstawiają sceny z męki Jezusa.

Co symbolizuje droga krzyżowa?

Odtwarzanie męki Jezusa Chrystusa to nie jedyna symbolika, jaka towarzyszy temu wielkopostnemu nabożeństwu. Katolicy podczas drogi krzyżowej rozważają także swoje grzechy. Co piątek, modląc się pod 14 stacjami, medytują nad własnym życiem. Podobnie jak Jezus, rozważają własne słabości i upadki. Zastanawiają się, kto w ich życiu jest Szymonem Cyrenejczykiem, który pomógł nieść Jezusowi krzyż. Kim mogłaby być Weronika, która otarła Synowi Bożemu twarz. Trudno o bardziej refleksyjną i pokutną mszę w katolickim obrzędzie liturgicznym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Śluby. Ślub kościelny a apostazja: jakie zasady?

Jeśli katolik chce wziąć ślub z apostatą, musi uzyskać od władz Kościoła Katolickiego specjalną dyspensę. Podobnie, musi otrzymać ją apostata, który ze znanych tylko sobie przyczyn, postanawia wziąć...

Misteria Paschalne - w jakich miastach są organizowane? Mówimy, gdzie i kiedy możesz zobaczyć Misteria Paschalne

Dla chrześcijan „misterium” oznacza bardzo wnikliwe przeżycie Bożego Objawienia i obecności Boga w świecie. Ujawnia ono zarazem jej cel – zbawienie całej ludzkości. Misterium...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:04
Autor: emema
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Rafał Trzaskowski, byłi europarlamentarzysta i wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.