porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PREZENTY POD CHOINKĘ. Zegary w prezencie gwiazdkowym.
PREZENTY POD CHOINKĘ. Zegary w prezencie gwiazdkowym. Jeżeli chcesz kupić swoim bliskim niebanalny prezent w pięknym stylu ...
Różne regiony w Polsce mają swoje wigilijne tradycje. Mówimy czym różnią się stoły świąteczne w różnych regionach Polski

Czym różni się Wigilia na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 2

Praktycznie każdy region w Polsce ma swoje własne tradycje świąteczne. Stół bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach różni się nieco od jego odpowiednika w Wielkopolsce. Mówimy czym różnią się tradycje świąteczne w różnych częściach naszego kraju.

Boże Narodzenie oznacza czas spędzony z rodziną i bliskimi, choinkę i prezenty. Oznacza też kolację wigilijną w miłym gronie. Jednak nie w każdym regionie Polski wygląda to tak samo. Mówimy czym różni się świąteczna kolacja na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce.

Jak wygląda stół bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach?

Warmia i Mazury leżą w tak charakterystycznym zakątku Polski, że często można odnaleźć tam kuchnię pochodzącą od naszych wschodnich sąsiadów. Białorusini czy Litwini inspirują kulinarnie osoby zamieszkujące ten region naszego kraju, co zauważyć można również w trakcie Wigilii.

Zupy owocowe, tradycyjny barszcz, śledzie w oleju, ziemniaki, kasze przyrządzane na naprawdę wiele różnych sposobów czy pierogi z kapustą i grzybami - oto najbardziej popularne wigilijne dania na Warmii i Mazurach. Jeszcze bardziej wyjątkowo robi się tam dopiero pierwszego i drugiego dnia świąt. Wówczas na świątecznym stole można znaleźć wszelakie mięso, w tym gęś oraz, co oczywiste, ryby z wielu mazurskich jezior.

Kulinarne tradycje świąteczne panujące w Wielkopolsce

Wigilia Bożego Narodzenia w Wielkopolsce również ma swoje charakterystyczne cechy. We wsiach gospodarz wychodzi do swoich zwierząt, by podzielić się z nimi "opłatkiem", a reszta domowników już szykuje stół wigilijny. Pod nim zazwyczaj kładzie się kosz z sianem.

Tradycyjna Wigilia w Wielkopolsce obejmuje śledzie smażone na oleju lnianym, groch z kapustą, barszcz i poznańskie makiełki oraz oczywiście karpia, w tym regionie przyrządzanego w sosie piernikowym. 
Świąteczną zupą często jest też zupa z konopi. Święta w okolicach Poznania, często kojarzonych z ziemniakami, nie mogą obyć się bez tego regionalnego przysmaku. Dlatego "pyry" często są serwowane do wigilijnych dań.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BOŻE NARODZENIE: Jak udekorować wigilijny stół? BOŻE NARODZENIE: Jak udekorować wigilijny stół?

Boże Narodzenie to czas zazwyczaj spędzany w gronie najbliższych. Wigilia gromadzi rodzinę na uroczystej wieczerzy.Taka kolacja wymaga stosownej oprawy. To udekorowany dom i uroczyście nakryć...

WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej? WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej?

Na bożonarodzeniowym stole powinno być dwanaście potraw. Dla naszych przodków liczba 12 była szczęśliwa i oznaczała bogactwo. Dziś dwanaście potraw kojarzone jest głównie z biblijną liczbą apostołów....

Wigilia - od kiedy ją obchodzimy? Wigilia - od kiedy ją obchodzimy?

Przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie świętowali tylko datę zmartwychwstania Jezusa. Po tym jak sobór w Nicei (325 r.) wydał oświadczenie, że jest on prawdziwym bogiem i zarazem prawdziwym...

Aktualizacja: 16.12.2011 09:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Deska - kim jest?
Waldemar Deska - kim jest?

Waldemar Deska, współzałożyciel i lider alternatywnej grupy „Daab”, znany jest ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.