porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Świeckie tradycje Bożego Narodzenia. Część 3 - "All I want for Christmas is you" Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z wieloma świeckimi tradycjami, ...
Wigilia na Mazowszu a Wigilia na Podlasiu - mówimy o różnicach w świątecznych posiłkach

Czym różni się Wigilia na Mazowszu od Wigilii na Podlasiu? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 3

Boże Narodzenie na Mazowszu i Podlasiu ma swoje zwyczaje, których nie spotyka się w innych regionach Polski. Mówimy czym charakteryzuje się Wigilia na Mazowszu i Podlasiu.
Czym różni się Wigilia na Mazowszu od Wigilii na Podlasiu? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 3

Postny bigos to jedno z ważniejszych wigilijnych dań na Mazowszu.

fot.: Konrad Kalbarczyk

Wigilia to czas, kiedy łamiemy się opłatkiem i zasiadamy do stołu z najbliższymi. Mówimy, jak wygląda stół bożonarodzeniowy na Mazowszu, a jak na Podlasiu.

Jakie są tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe na Mazowszu?

Mazowsze, jak każdy region w kraju, ma swoje tradycyjne potrawy. Do tych, które od kilkudziesięciu lat ukazują się regularnie na stole z okazji Bożego Narodzenia zalicza się między innymi kluski z makiem, rwaki (ugotowane, mielone ziemniaki) czy zupę grzybową, a tak właściwie barszcz biały na kwasie z kapusty z grzybami.

Oczywiście na świątecznym stole nie brakuje ryb. Najczęściej jest to karp w śmietanie czy galarecie, któremu towarzyszą panierowane i smażone grzyby, oraz postny bigos. Z Mazowsza wywodzi się również zwyczaj picia kompotu z suszu, który coraz częściej znajduje swoje miejsce również w innych regionach Polski.

Co znajduje się na bożonarodzeniowym stole na Podlasiu?

Na Podlasiu po dziś dzień królują tradycyjne potrawy. Oczywiście, nie brakuje tam kresowych wpływów, przez co część posiłków przyrządzanych na Wigilię ma swoje korzenie właśnie w tamtych regionach.

Jednak najbardziej tradycyjnymi daniami świątecznymi są między innymi: barszcz grzybowy, podlaskie wareniki (które kształtem i smakiem przypominają pierogi z kapustą) czy kutia kresowa. A wszystko to popija się kompotem z łodyg malin. Na deser zazwyczaj podaje się podlaskie racuchy, co może zadziwić mieszkańców innych regionów Polski.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BOŻE NARODZENIE: Jak udekorować wigilijny stół? BOŻE NARODZENIE: Jak udekorować wigilijny stół?

Boże Narodzenie to czas zazwyczaj spędzany w gronie najbliższych. Wigilia gromadzi rodzinę na uroczystej wieczerzy.Taka kolacja wymaga stosownej oprawy. To udekorowany dom i uroczyście nakryć...

WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej? WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej?

Na bożonarodzeniowym stole powinno być dwanaście potraw. Dla naszych przodków liczba 12 była szczęśliwa i oznaczała bogactwo. Dziś dwanaście potraw kojarzone jest głównie z biblijną liczbą apostołów....

Czym różni się Wigilia na Warmii i Mazurach od Wigilii w Wielkopolsce? Tradycje świąteczne w Polsce. Cz. 2

Praktycznie każdy region w Polsce ma swoje własne tradycje świąteczne. Stół bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach różni się nieco od jego odpowiednika w Wielkopolsce. Mówimy czym różnią się tradycje...

Aktualizacja: 16.12.2011 09:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Domarecki, milioner - kim jest? Kto chce kupić polskie kopalnie?

Krzysztof Domarecki to jeden z najbogatszych Polaków i twórca jednej ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.