porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić bombkę z papieru? [KROK PO KROKU]
Jak zrobić bombkę z papieru? [KROK PO KROKU] Prezentujemy prosty pomysł na kolorową bombkę z papieru. Wizyta w ...
Historia i symbolika sianka pod obrusem

Co symbolizuje sianko pod obrusem? [WIGILIA]

Jeden z wigilijnych zwyczajów nakazuje położyć pod obrusem sianko. Czy wiesz skąd wywodzi się ta tradycja? Mówimy, co symbolizuje sianko pod obrusem.
Co symbolizuje sianko pod obrusem? [WIGILIA]
fot.: flickr.com / t.m.a

Większość z nas pod wigilijnym obrusem kładzie sianko. Wszyscy wiemy, że jest to jeden z wigilijnych zwyczajów, jednak mało kto zna jego rodowód. A przecież każdy zwyczaj ma swoja historię i symbolikę. Mówimy, dlaczego pod wigilijnym obrusem powinno znaleźć się sianko i jaka jest jego symbolika.

Skad się wzięło sianko pod obrusem?

Ku zaskoczeniu wielu osób zwyczaj ten nie wywodzi się z chrześcijaństwa. Sianko pod obrusem ma korzenie pogańskie. W czasach pogańskich cześć oddawano bałtyjskiemu i słowiańskiemu bogu Ziemiennikowi, który patronował stepom, nieużytkom rolnym, wyspom, spostoszałej ziemi oraz miejscom, gdzie oddawano bogom kult. Poganie właśnie pod postacią siana składali Ziemiennikowi ofiarę, co miało im zapewnić dostatek i powodzenie. W czasach pogańskich siano słyżyło także wróżbom noworocznym. Trzymając w dłoni garstkę siana, wyciągano jedno źdźbło. Zielone przpowiadało zdrowie, źdźbło z kłosami dostatek, a suche zwiastowało złe samopoczucie. Chrześcijanie zaadaptowali ten zwyczaj, choć znacznie go zmodyfikowali i nadali mu inną symbolikę.

Co symbolizuje sianko pod obrusem?

Zgodnie z wiarą chrześcijańską sianko po obrusem to nawiązanie do żłóbka, w którym przyszło na świat dzieciątko Jezus. Przypisuje się mu magiczną moc, która zapewnia domostwu dobrobyt. W dawnych czasach sianko przywiązywano nawet do drzew owocowych, podawano je bydłu do jedzeniaa, nawet zakopywano w ziemi w polu. Wszystko po to, byw tych miejscach gościł dostatek i urodzaj.

Dla chrześcijan sianko to także symbol prostoty i skromności. Przypomina nam o tym, że Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajni, z dala od przepychu i bogactwa. Sianko pod obrusem ma więc symbolizować skromność, jaką każdy chrześcijanin powinien nosić w sercu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Jakie są SYMBOLE ŚWIĄT, CO OZNACZAJĄ? Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Jakie są SYMBOLE ŚWIĄT, CO OZNACZAJĄ?

Symbole świąt Bożego Narodzenia przez lata wrosły w naszą tradycję i dziś nie wyobrażamy sobie obchodzenia świąt bez przybranej choinki, dzielenia się opłatkiem czy położenia sianka pod obrusem. Czy...

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Gwiazda Betlejemska - CO OZNACZA, dlaczego jest na czubku choinki? Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Gwiazda Betlejemska - CO OZNACZA, dlaczego jest na czubku choinki?

Święta Bożego Narodzenia są pełne symboliki, którą każdy obchodzący je powinien znać. Wiele elementów, jak chociażby gwiazda betlejemska, choinka czy 12 potraw wigilijnych mają swoje ukryte...

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Sianko pod obrusem - SYMBOLE ŚWIĄT, CO OZNACZAJĄ? Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Sianko pod obrusem - SYMBOLE ŚWIĄT, CO OZNACZAJĄ?

Boże Narodzenie to święto związane z wieloma tradycjami kultywowanymi od dziesięcioleci. Część tych zwyczajów, mimo iż powtarzanych od lat, nie zawsze jest właściwie interpretowana. Po co kładziemy...

Aktualizacja: 21.12.2014 18:46
  • Komentarze(1)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]

Monika Kuszyńska jedzie na Eurowizję 2015. Była wokalistka zespołu Varius ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.