porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić CIASTECZKA NA CHOINKĘ? Podajemy dobre przepisy
Jak zrobić CIASTECZKA NA CHOINKĘ? Podajemy dobre przepisy Każda tradycyjna choinka nie może obyć się nie tylko bez ...
Zwyczaje adwentowe często są lekceważone. Zobacz jakie są adwentowe tradycje

CO TO JEST ADWENT? Co oznacza ADWENT? Jakie są symbole i zwyczaje adwentowe?

Adwent trwa przez cztery niedziele. W tym okresie obowiązuje chrześcijan kilka tradycji. Jakie są tradycje i symbole adwentowe? Mówimy wszystko na temat adwentu i zwyczajów adwentowych.

Jak długo trwa adwent? Dlaczego Kościół chrześcijański wprowadził taki okres jak adwent? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania związane z tą częścią roku. Mówimy wszystko na temat adwentu.

Co to jest adwent?

Samo słowo "adwent" pochodzi od łacińskiego "adventus", które w tłumaczeniu oznacza "przyjście". W Kościele chrześcijańskim oznacza on rozpoczęcie nowego roku kościelnego. Jest to okres oczekiwania na narodziny Chrystusa. Adwent to przede wszystkim okres, w którym powinniśmy oczyścić nasze serca, pojednać z wrogami i przygotować się na ponowne narodziny Zbawiciela. Okres adwentowy trwa przez cztery niedziele, aż do 24 grudnia. Podzielony jest przy tym na dwie części:

  • Pierwsza trwa do 16 grudnia i powinniśmy się w niej skupić na drugim przyjściu Chrystusa.
  • Druga część trwa od 17 do 24 grudnia i kończy Wigilią Bożego Narodzenia. W tym okresie kładzie się nacisk głównie na pierwsze przyjście Chrystusa, wspominanie tego wydarzenia i czytanie Biblii

Jakie są zwyczaje i symbole adwentowe?

Symbole i zwyczaje adwentowe są bardzo mocno przestrzegane w Kościele katolickim. Jakie są zwyczaje i symbole adwentowe?

  • Wieniec adwentowy - wykonany jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Umieszcza sie w nim cztery świece, które mają przypominać o czterech niedzielach adwentowych. Świece zapala się co tydzień, podczas wspólnej modlitwy, spotkania adwentowego lub po prostu rodzinnego posiłku. W niektórych regionach naszego kraju wieniec adwentowy się święci.
  • Kalendarz adwentowy - specjalny kalendarz, który służy do liczenia dni, jakie pozostały od pierwszego grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Pierwszy tego typu kalendarz powstał w XIX. Stworzyli go luteranie w Niemczech. Jest to zwyczaj najchętniej pielęgnowany przez dzieci, które tworzą wymyślne kalendarze, które przybierają przeróżne kształty - od zwykłego kalendarza, przez domek aż do kalendarza wyglądającego jak komputer.
  • Lampion adwentowy - według tradycji Kościoła katolickiego, dzieci zabierają lampion ze sobą na msze roratnie. Według zwyczaju, taki lampion dzieci przygotowują własnoręcznie, lub przy pomocy rodziców, a może nawet dziadków. Najczęściej tworzy się go z brystolu, kartonu, farbek, nożyczek, a nawet folii. Ściany zdobi się symbolami lub scenkami związanymi z Biblią. Niegdyś do jego wnętrza wstawiano świeczkę, jednak w miarę rozwoju technologii, jej miejsce coraz częściej zajmuje lampka elektryczna.
  • Świeca Maryjna - jest to świeca adwentowa, którą odpala się w domu ósmego grudnia, czyli w Święto Niepokalonego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Według tradycji świeca jest jasnego koloru, z symbolami maryjnymi, bądź samą postacią Maryi. Świeca pojawia się w kościele dzień przed świętem (czyli 7 grudnia). Świecę przyozdabia się zielenią i kwiatkami, które często kojarzone są ze świetami Maryjnymi.
  • Świeca roratnia - często nazywana jest po prostu roratką. Jest to świeca umieszczana w świątymi, gdzie pali się w trakcie roratnich Mszy Świętych.
  • Spowiedź adwentowa - jest to spowiedź, do której podchodzi najwięcej osób w przeciągu całego roku. Wszystko dlatego, że adwent to czas nawrócenia i pokuty, choć nie w takim samym sensie jak ma to miejsce w trakcie Wielkiego Postu.
  • Święty Mikołaj - na poczatku adwentu, 6 grudnia, do dzieci i dorosłych przychodzi Święty Mikołaj, grzecznych obdarowując prezentami, a złym wręczając rózgi. Właśnie tego dnia wspomina się św. Mikołaja Biskupa, który pomagał biednym.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zrobić KALENDARZ ADWENTOWY? [POMYSŁY +GALERIA ZDJĘĆ] Jak zrobić KALENDARZ ADWENTOWY? [POMYSŁY +GALERIA ZDJĘĆ]

Adwent, czyli oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia, można uatrakcyjnić i wspólnie z dzieckiem przygotować kalendarz adwentowy. Przedstawiamy dobre pomysły na kalendarz adwentowy. Mowimy, jak...

KIEDY ZACZYNA się ADWENT w 2013 roku. Co to za święto, KIEDY SIĘ ZACZYNA, KIEDY SIĘ KOŃCZY ADWENT? KIEDY ZACZYNA się ADWENT w 2013 roku. Co to za święto, KIEDY SIĘ ZACZYNA, KIEDY SIĘ KOŃCZY ADWENT?

Adwent, czyli okres poprzedzający Boże Narodzenie rozpoczyna się na cztery niedziele przed świętami, w tym roku jego rozpoczęcie przypada na 1 grudnia 2013 roku. Co to za święto, KIEDY SIĘ ZACZYNA i...

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb? Co wypada, co nie?

Kwiaty w radosnych barwach i przepasane kolorową wstążką to nie jest najlepszy pomysł na uroczystość pogrzebową. Na ostatnie pożegnanie zarezerwowane są raczej kalie, gerbery, goździki w stonowanych...

Aktualizacja: 24.11.2012 16:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.