porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DZIEŃ MĘŻCZYZN - kto, gdzie i kiedy wymyślił to święto?
DZIEŃ MĘŻCZYZN - kto, gdzie i kiedy wymyślił to święto? Nie tylko panie mają już swój dzień. Coraz częściej w ...
Kiedy i dlaczego obchodzony jest Dzień Kobiet? Dlaczego świętujemy 8. marca Czy wiesz dlaczego Międzynarodowy Dzień Kobiet jest 8 MARCA?

8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Co to za ŚWIĘTO? Skąd się wzięło?

O tym, że 8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet wie każdy. Ale dlaczego właśnie tego dnia? Dlaczego na święto kobiet wybrano właśnie dzień 8. marca? Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 20 lutego 1908 r.

Dzień Kobiet jako święto ustanowiony został w 1910 roku. Data 8 marca wzięła się natomiast od Matronaliów obchodzonych w starożytnym Rzymie. To właśnie to święto można uznać za pierwowzór Dnia Kobiet. Matronalia przypadały na pierwszy tydzień marca i związane były z początkiem nowego roku, macierzyństwem oraz płodnością. W czasie Matronaliów mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Obchodzony co roku 8 marca jako Dzień Kobiet jest uznawany za wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

W wielu krajach Dzień Kobiet tak jak w Polsce obchodzony jest właśnie 8 marca, choć są wyjątki. W Tunezji data tego święta (Dzień Kobiet) przypada na 13 sierpnia.

Po upadku Związku Radzieckiego Dzień Kobiet przestał być obchodzony w Armenii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
DZIEŃ KOBIET. Od kiedy święto jest obchodzone w Polsce? Które kraje świętują Międzynarodowy Dzień Kobiet?

Genezy Międzynarodowego Dnia Kobiet należy szukać w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody datuje się na 1909 rok. W Polsce świętem tym zainteresowano się dopiero po II wojnie światowej. Dowiedz się...

DZIEŃ KOBIET to nie wymysł PRL. Czy wiesz, że był obchodzony już w starożytnym Rzymie? DZIEŃ KOBIET to nie wymysł PRL. Czy wiesz, że był obchodzony już w starożytnym Rzymie?

Nie wiedzieć czemu, sporo osób w Polsce uważa, że obchodzony swego czasu 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, to komunistyczne święto i dlatego dobrze, że już oficjalnie w Polsce nie obowiązuje. Ale...

8 MARCA. Kto ustanowił Dzień Kobiet? Kto i kiedy ustanowił święto kobiet?

Twórczyniami Święta Kobiet są same kobiety. Jego geneza związana jest z ich walką o równouprawnienie oraz o poprawę warunków pracy i płacy. Jej początek sięga XIX w., gdy na ulicę wyszły nowojorskie...

Aktualizacja: 07.03.2012 09:27
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Demarczyk - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Demarczyk to wybitna artystka. Gwiazda polskiej piosenki już kilkanaście ...

BAZA PORAD

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.