porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy Dzień Kobiet jest świętem państwowym?
Czy Dzień Kobiet jest świętem państwowym? Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem m.in. w Albanii, Algierii, Armenii, ...
Kiedy i dlaczego obchodzony jest Dzień Kobiet? Dlaczego świętujemy właśnie 8 marca?

8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Skąd się wzięło to święto?

8 MARCA. Dlaczego świętujemy DZIEŃ KOBIET? Skąd się wzięło to święto?

Kiedy i dlaczego obchodzony jest Dzień Kobiet? Dlaczego świętujemy właśnie 8 marca?

fot.: thinkstockphotos.com
O tym, że Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, wie każdy. Ale dlaczego na święto pań wybrano właśnie ten dzień? Po raz pierwszy przecież Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 20 lutego 1908 roku...

Dzień Kobiet jako święto ustanowiony został w 1910 roku. Data 8 marca wzięła się od Matronaliów obchodzonych w starożytnym Rzymie. To właśnie to święto można uznać za pierwowzór Dnia Kobiet. Matronalia przypadały na pierwszy tydzień marca i związane były z początkiem nowego roku, macierzyństwem oraz płodnością. W czasie Matronaliów mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

>>> Pomysły na Dzień Kobiet. Jak uczcić to święto? [KLIKNIJ!]

Obchodzony co roku 8 marca jako Dzień Kobiet jest uznawany za wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. W wielu krajach Dzień Kobiet tak jak w Polsce obchodzony jest właśnie 8 marca, choć są wyjątki. Przykładowo w Tunezji Dzień Kobiet przypada 13 sierpnia. Z kolei w Armenii po upadku Związku Radzieckiego Dzień Kobiet przestał być obchodzony – uznano go spadek po komunizmie.

>>> Więcej o historii Dnia Kobiet [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co na Dzień Kobiet? Prezenty do 50 zł [ZDJĘCIA + CENY] Co na Dzień Kobiet? Prezenty do 50 zł [ZDJĘCIA + CENY]

Wkrótce Dzień Kobiet, święto wszystkich pań! Zobacz, co kupić pani swojego serca, żeby sprawić jej radość, okazać bliskość i... nie wyczyścić portfela. Polecamy prezenty na Dzień Kobiet do 50 zł.

Oficjalne SMS-y na DZIEŃ KOBIET. Jak złożyć życzenia szefowej, znajomej, koleżance z firmy? Oficjalne SMS-y na DZIEŃ KOBIET. Jak złożyć życzenia szefowej, znajomej, koleżance z firmy?

Pomysły na oficjalne życzenia SMS. Dzień Kobiet to święto często celebrowane w firmach słodkościami i kwiatami, które wręczane są wszystkim paniom. Jednak jak złożyć oficjalne i piękne jednocześnie...

SMS-y na DZIEŃ KOBIET dla babci. Jak złożyć życzenia babci 8 marca? SMS-y na DZIEŃ KOBIET dla babci. Jak złożyć życzenia babci 8 marca?

Życzenia na Dzień Kobiet to najpiękniejsza tradycja związana z tym świętem. 8 marca wszyscy panowie zdobywają się na gest i wysyłają sympatyczne SMS-y swoim żonom i dziewczynom. Ale czy pamiętają...

Aktualizacja: 05.03.2015 09:40
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?

Paweł Pawlikowski urodził się w Polsce, ale jako 14-latek wyjechał ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.