porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak i kiedy wynająć Mikołaja?
Jak i kiedy wynająć Mikołaja? Święta bez świętego Mikołaja? Chyba nikt będąc dzieckiem nie był ...
Dlaczego kupujemy prezenty 6 grudnia. Krótka historia Mikołaja i Mikołajek

6 grudnia – mikołąjki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów?

6 grudnia należy kupić swoim najbliższym drobne upominki, dziś już nikt nie ma co do tego wątpliwości. Święto to niestety z roku na rok obrasta komercją i dziś już praktycznie nikt nie pamięta skąd wziął się ten sympatyczny zwyczaj i kim był Święty Mikołaj. Skąd się wziął zwyczaj kupowania prezentów? Dlaczego kupujemy prezenty?
6 grudnia – mikołąjki. Skąd zwyczaj kupowania prezentów?

6 grudnia to dzień śmierci św. Mikołaja, która miała miejsce między 345 a 352 rokiem

fot.: Photos.com

Święty Mikołaj istniał naprawdę!

Pomimo, że świadectwa o Mikołaju są dość skąpe nie ulega wątpliwości, że popularny dziś Święty istniał naprawdę. Jego życiorys składa się w zasadzie z jednej, bardzo istotnej informacji.  W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii w Azji Mniejszej, dokładnie w miasteczku Mira. Zapisy, które dotyczą poczynań biskupa Mikołaja mówią o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie, wszystkim ludziom w potrzebie. To właśnie dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi, stało się symbolem w kulturze chrześcijańskiej. W pismach odnajdujemy też zapiski o wielu cudach, które czynił Mikołaj, a także o prezentach, którymi obdarowywał ludzi.

Dlaczego 6 grudnia kupujemy prezenty?

Zwyczaj kupowania prezentów na 6 grudnia ma swoje korzenie już w XVIII wieku. Wówczas, na pamiątkę szczodrobliwości biskupa Mikołaja, obdarowywano wyłącznie dzieci. Data jest o tyle znacząca, że jest to dzień śmierci Świętego Mikołaja. Początkowo kult Mikołaja rozwinął się wśród kręgu chrześcijaństwa wschodniego, głównie w Polsce. Jednak już w niedługim czasie kult ten rozszerzył się na cały świat. Początkowo Świety Mikołaj utożsamiany był jedynie z dniem 6 grudnia, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez mikołajowych prezentów.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Na pytanie naszych pociech: "Gdzie mieszka Święty Mikołaj?" bez zastanowienia odpowiadamy, że w Laponii (Finlandia). Jednak mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę skąd wzięła się ta "plotka".  Jej początek datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to jeden z fińskich dziennikarzy w swoim programie telewizyjnym wymyślił historię o Świętym Mikołaju, której miejsce akcji umieścił właśnie w Finlandii. Kilkanaście lat temu Laponia została oficjalnie "przekazana" Świętemu Mikołajowi. Uroczystości tej przewodniczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Skąd się wziął strój świętego Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja ewoluował przez wiele lat. Początkowo Mikołaja przedstawiano w zwyczajowym stroju biskupa, oczywiście z biskupią laską u boku. Strój Świętego Mikołaja, który wszyscy znamy dziś ma swój początek dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to przedstawiano biskupa w czerwonych szatach liturgicznych. W 1930 roku amerykański artysta Fred Mizen opracował strój Świętego Mikołaja - czerwony płaszcz i czapkę - na zlecenie wielkiego koncernu, jakim jest Coca-Cola. W tym czasie również Święty Mikołaj zgubił swój nieodłączny atrybut - laskę biskupią. Może dlatego dziś już nikt nie kojarzy jego wizerunku z kapłanem.

>>> Wszystko o MIKOŁAJKACH [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile można zarobić jako święty Mikołaj? Kto może zostać Mikołajem? Ile można zarobić jako święty Mikołaj? Kto może zostać Mikołajem?

Praca świętego Mikołaja jest bardzo dobrze opłacana. Jednak nie każdy może zostać świętym Mikołajem. Pracodawcy poszukują konkretnych osób i stawiają niebanalne wymagania. Zobacz czy posiadasz...

Co zrobić z niechcianymi prezentami? ODDAĆ, SPRZEDAĆ, ZAMIENIĆ? Co zrobić z niechcianymi prezentami? ODDAĆ, SPRZEDAĆ, ZAMIENIĆ?

Co roku po Gwiazdce w naszym domu pojawia się przynajmniej JEDNA rzecz, z którą nie wiadomo co zrobić. Mikołaj ewidentnie nie przeczytał naszego listu! W efekcie tego zaniedbania dostaliśmy coś, co...

Co kupić córce pod choinkę? Prezenty gwiazdkowe do 100 zł [GALERIA] Co kupić córce pod choinkę? Prezenty gwiazdkowe do 100 zł [GALERIA]

Chcesz sprawić córce świetny prezent pod choinkę? Nasze propozycje prezentów trafiają w gusta dziewczynek i są niedrogie – do 100 złotych!

Aktualizacja: 09.12.2014 18:16
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.