porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dowiedz się, JAK DOBIERAĆ WINO do poszczególnych potraw Wino do posiłku – to zwyczaj, który już jakiś czas ...
Widelec po lewej, a nóż po prawej, a może odwrotnie... Jak nakryć do stołu?

Uroczysta kolacja albo wykwintny obiad. JAK NAKRYĆ DO STOŁU?

Uroczysta kolacja albo wykwintny obiad. JAK NAKRYĆ DO STOŁU?

Organizujesz spotkanie z przyjaciółmi albo uroczystą kolacje dla rodziny? Pamiętaj, że równie ważne jak menu jest piekne nakrycie stołu.

fot.: Krzysztof Zasuwik
Nie ważne, czy zapraszasz do domu gości na wykwintną kolację, czy przygotowujesz jedzenie dla rodziny zawsze postępuj tak samo. Jak nakryć do stołu? Widelec po lewej, a nóż po prawej, a może odwrotnie? Przypominamy jak nakryć do stołu i nie popełnić gafy.

Jak nakryć do stołu – miejsce widelca i noża przy talerzu

Nóż, widelec, czy łyżkę do zupy układamy według określonych zasad. Należy pamiętać, że ważna jest kolejność serwowania posiłków, bo to ona wymusza kolejność. Najbliżej talerza znajdują się sztućce używane na końcu, czyli podczas ostatniej potrawy zaplanowanej w naszym menu. Widelce po lewej, a noże po prawej – ostrzem odwrócone w stronę zastawy stołowej. Jeśli zamierzamy zaserwować naszym gościom zupę, miejsce łyżki jest przy nożu, po prawej stronie.

Jak nakryć do stołu: podajemy przekąski

Być może na naszym stole pojawi się zakąska w postaci pieczywa w pakiecie z masłem, wówczas jego miejsce jest po stronie widelca, a nóż do smarowania zwracamy trzonem w kierunku siedzącego.

Przyprawy jak sól, czy pieprz powinny powtarzać się na dwóch skrajnych częściach stołu, tak by przy większej liczbie osób jedzących nie zapanował chaos.

Zazwyczaj po głównym posiłku, przechodzimy do deseru i tu pojawia się pytanie, czym jeść ciasto – małą łyżeczką, a może widelcem deserowym. Niezależnie co podamy ich miejsce jest niezmienne i znajduje się tuż nad talerzykiem.

Podstawą nakrycia do stołu są również kieliszki. Do białego wina podajemy mniejsze i smukłe, zaś czerwone serwujemy w większych i pękatych. Nie zapominajmy o kieliszku na wodę. Wszystkie naczynia stawiamy po prawej stronie, tam gdzie leży nóż.

Jak nakryć do stołu – ozdoby to podstawa

Jedzenie to nie wszystko, liczy się także wystrój stołu. Kolorowa wstążka, dekoracyjny serwetnik, czy oryginalne świeczniki to podstawowe ozdoby każdego stołu.  Za sprawą białego obrusu i serwetek do ust, nasz stół będzie wyglądać świeżo i elegancko, a blask świec dopełni nastroju. Serwetki zazwyczaj kładziemy na środku nakrycia, tak by biesiadnik od razu mógł rozłożyć ją na kolanach przed przystąpieniem do posiłku. W centralnej części stołu można postawić świeżo ścięte kwiaty, ale w niewysokim wazonie, by nie zasłaniały naszego współtowarzysza.

Niezależnie od prawidłowego nakrycia stołu i ilości wyszukanych ozdób, pamiętajmy, by zadbać o dobrą atmosferę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co z tymi sztućcami, czyli jaka jest kolejność ich używania? Co z tymi sztućcami, czyli jaka jest kolejność ich używania?

Przybyłych na wykwintne przyjęcie zaskoczyła liczba sztućców leżących po obu stronach talerzy. Gdy podano pierwsza danie, część osób z siedzących przy stole miała niejakie trudności ze zdecydowaniem...

Savoir-vivre. Jak podawać i pić wino podczas uroczystości?

Zdecydowanie najwięcej gaf podczas wszelkich uroczystych obiadów popełniamy pijąc alkohol. O dobrych manierach nie świadczy tylko nasze zachowanie po alkoholu ale również sposób, w jaki go podajemy,...

Jakie są ZASADY NAKRYWANIA STOŁU?

Zasady nakrywania stołu są proste i niezmienne. Niezależnie od tego czy szykujesz swobodny posiłek, czy wytworną kolację.

Aktualizacja: 04.11.2011 10:55
Autor: MM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Stelmaszyk, aktor – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krzysztof Stelmaszyk, aktor – kim jest? KARIERA, RODZINA

Polski aktor Krzysztof Stelmaszyk jest znany zarówno z teatru, jak ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.