porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. I Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części ...
Pisownia "NIE" z rzeczownikami, przymiotnikami i zaimkami

Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. II

Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami. Zobacz, jak pisać „nie” z rzeczownikami, przymiotnikami i zaimkami.

Jak piszemy „nie” z rzeczownikami?

„Nie” z rzeczownikami piszemy zazwyczaj razem, np. „niesława”, „nieszczęście”, „niechęć”. Reguła ta dotyczy również rzeczowników podchodzących od czasowników, np. „nieliczenie” „nieuleganie”.

Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, kiedy w zdaniu mamy użyte przeciwstawienia, np. „To nie Marek odebrał telefon, ale Krzysztof”, „Kupiłem nie książkę, ale płytę”.

W sytuacji, kiedy rzeczownik znajdujący się po „nie” zaczyna się dużą literą, całość piszemy z dywizem, np. nie-Polak, nie-Europejczyk. 

Jak piszemy „nie” z przymiotnikami?

„Nie” z przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie, chyba że w zdaniu mamy przeciwstawione sobie wyrażenia . Np. „Ola jest nieładna”, „Ola jest nie ładna, lecz piękna”.

 Jeżeli przymiotniki są w stopniu wyższym i najwyższym, wówczas piszemy je z „nie” oddzielnie, czyli: „nie szybszy”, „nie najszybszy”.

 „Nie” piszemy łącznie również z imiesłowami przymiotnikowymi, np. „nietańczący”, „niewidzący”, „niechciany”.  Przed 1998 rokiem taka pisownia obowiązywała w przypadku wyrażeń oznaczających cechę stałą, np. „niepalący” (od dziecka), „niepijący” (w ogóle nie pije alkoholu), „niesłyszący” (mający wadę słuchu).

Jak piszemy „nie” z zaimkami?

„Nie” z zaimkami piszemy osobno, np. „Nie ja to zrobiłem”, „To nie mój długopis”. Od tej reguły również są jednak wyjątki, takie jak „nieswój” „niejaki”, „niektóry”.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. I

Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami....

Które rzeczowniki nie mają liczby mnogiej?

Rzeczowniki należą do odmiennych części mowy. Odmieniają się przez liczby i przypadki. Niektóre jednak rzeczowniki nie mają liczby mnogiej. To tzw. singularia tantum, czyli rzeczowniki używane...

Błędy językowe. Kiedy piszemy "zwycięscy", a kiedy "zwycięzcy"? Jak rozpoznać ubezdźwięcznienie?

Zasady pisowni liter "s" i "z" nie są takie oczywiste. Słysząc s odruchowo piszemy tak samo. Ale w wielu wyrazach zamiast s należy użyć z, w języku polskim dźwięczne z w bezdźwięcznym otoczeniu staje...

Aktualizacja: 26.04.2014 13:49
Autor: ajs
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Halber - kim jest? [KARIERA, RODZINA, ALKOHOLIZM]
Małgorzata Halber - kim jest? [KARIERA, RODZINA, ALKOHOLIZM]

Małgorzata Halber, córka byłego posła SLD, od dziecka związana z ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.