porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. II Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części ...
Pisownia "NIE" z czasownikami, przysłówkami i liczebnikami

Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. I

Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami. Zobacz, jak pisać „nie” z czasownikami, przysłówkami, liczebnikami i przyimkami.

Jak piszemy "nie" z czasownikami?

„Nie” z czasownikami piszemy oddzielnie, np. „Nie lubię, kiedy jest tak głośno”, „Nie chciałbyś pójść ze mną do kina?”, „Nie biegaj tak szybko”. Zasada ta dotyczy również czasowników niewłaściwych., np. „Nie wolno tak robić”, „Nie można hałasować po godz. 22”.

Wyjątkiem od tej reguły są czasowniki: nienawidzić, niedowidzieć, niedowierzać, niedosłyszeć.

„Nie” piszemy osobno również z imiesłowami przysłówkowymi, zarówno współczesnymi, jak i uprzednimi. Np. „Nie chodząc na spacery, pogarszasz swoją kondycję”, „Nie dowiedziawszy się, co tak naprawdę oznacza ten wyraz, popełniłam błąd”.

Jak piszemy „nie” z przysłówkami?

„Nie” z przysłówkami w stopniu równym, pochodzącymi od przymiotników piszemy łącznie, np. „nieładnie”, „nieźle”, „niepewnie”.

Z przysłówkami nieodprzymiotnikowymi oraz z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym piszemy oddzielnie. Przykład: „nie wczoraj”, „nie lepiej”, „nie najgorzej”. Wyjątkiem od tej zasady są takie wyrażenia jak „niezbyt”, „nieopodal”.

Jak piszemy „nie” z liczebnikami?

„Nie” z liczebnikami piszemy oddzielnie, np. „nie tysiąc”, „nie dwieście”. Wyjątkiem od tej zasady są takie wyrażenia, jak „niejeden” (tzn. wielu), „niewiele” (tzn. mało).

Jak piszemy „nie” z przyimkami?

„Nie” z przyimkami piszemy osobno, np. „Pójdziesz tam, ale nie ze mną”, „To jest ładny prezent, ale nie dla mnie”. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak piszemy „nie” z różnymi wyrazami? Kiedy razem, kiedy osobno? Cz. II

Zasada pisowni partykuły "nie" zależy od tego, do jakiej części mowy należy wyraz następujący po „nie”. Inaczej więc piszemy „nie” z rzeczownikami, a inaczej z czasownikami....

Błędy językowe. Kiedy piszemy "zwycięscy", a kiedy "zwycięzcy"? Jak rozpoznać ubezdźwięcznienie?

Zasady pisowni liter "s" i "z" nie są takie oczywiste. Słysząc s odruchowo piszemy tak samo. Ale w wielu wyrazach zamiast s należy użyć z, w języku polskim dźwięczne z w bezdźwięcznym otoczeniu staje...

Aktualizacja: 21.04.2013 17:00
Autor: ajs
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Domagała: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paweł Domagała ma 31 lat i jest artystą wszechstronnie utalentowanym ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.