porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Poznaj zasady obowiązujące na imprezie. Sprawdź nasz PRZEWODNIK po toastach
Poznaj zasady obowiązujące na imprezie. Sprawdź nasz PRZEWODNIK po toastach Impreza to dobry czas na toast za przyjaciół. Dowiedz się, ...
Kupuj wino z głową, do każdego dania inny rodzaj winnego trunku

Dowiedz się, JAK DOBIERAĆ WINO do poszczególnych potraw

Wino do posiłku – to zwyczaj, który już jakiś czas temu dotarł do Polski i zadomowił się. Nie jest to jeszcze tak popularne, jak u Francuzów lub Włochów, ale coraz częściej spotykane. Stąd wielu z nas ma wątpliwości - jakie wino pasuje do jakich potraw. Sprawdź

Jeśli w trakcie jednego posiłku – kolacji czy obiadu – podawane są różne wina, obowiązuje zasada przechodzenia od win słabszych do mocniejszych, od młodszych do starszych, od mniej aromatycznych do intensywniej pachnących. Dowiedz się, jakie wino kupić przed zaproszeniem gości na kolację.

Jakie wino należy podać?

• Do przystawek – lekkie, białe, schłodzone wino. Jednak do przystawek zimnych, przyprawionych octem winnym, najlepiej pasuje wino czerwone lub białe musujące.

• Do makaronów lub innych dań serwowanych jako pierwsze ciepłe, pasują lekkie wina wytrawne. Do makaronów z mięsem i pomidorami zaleca się wino czerwone albo różowe. Do risotto lub białej pasty, przyprawionych oliwą lub masłem można podać wino białe.

• Do ryb podaje się, według starej zasady, wino białe. Do popularnej w Polsce ryby smażonej najlepiej pasuje schłodzone, białe wino (najlepiej kilkuletnie). Jednak możliwe są odstępstwa od tej zasady. Na przykład gęstą zupę rybną lub pikantną rybę można podać z lekkim, czerwonym winem.

• Do kurczaka i dań z drobiu pasuje najlepiej białe wino albo czerwone, tylko lekkie! Jednak kurczaka z rożna podawaj koniecznie z winem czerwonym.

• Do mięs czerwonych i dań mięsnych pasują różne wina, w zależności od gatunku mięsa.

1. Do cielęciny i innych, delikatnych dań mięsnych pasują lekkie, młode wina czerwone, a także musujące wina różowe.

2. Do mięs smażonych powinno się podawać mocniejsze wina czerwone, w nieco niższej temperaturze.

3. Do pieczeni zaleca się wina czerwone, wytrawne, starsze, podawane w temperaturze pokojowej.

• Do serów podajemy wina według tej samej zasady, co do mięs, czyli do łagodnego sera – łagodne, białe wino, ale do pikantnych gatunków może być czerwone, wytrawne.

• Do deserów, jako potraw serwowanych na końcu posiłku, podaje się już mocniejsze, słodkie lub półsłodkie wina białe lub czerwone albo likier.

W jakiej temperaturze podawać wina?

• Wina czerwone należy serwować w temperaturze między 16 a 20 st. C.

• Wina białe wymagają przeważnie schłodzenia w lodówce, aby podać je w temperaturze między 8 a 12 st. C.

Pamiętaj, że wino młode możesz otworzyć zaraz przed podaniem na stół, ale wino, które ma co najmniej 6 lat najlepiej otwierać nawet na kilka godzin przed serwowaniem. Na zdrowie!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 13.03.2015 13:50
Autor: Ilona_Foht
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.