porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wielka Sobota – co upamiętnia? Jak Kościół ją obchodzi?
Wielka Sobota – co upamiętnia? Jak Kościół ją obchodzi? W Wielką Sobotę w Kościele katolickim święci się pokarmy. Ale ...
Wielka Sobota - liturgia. Jak przebiega nabożeństwo Wigilii Paschalnej? Symbolika Nocy Zmartwychwstania.

Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła?

Wigilia Paschalna rozpoczyna się wieczorem w Wielką Sobotę, ale należy już do radosnych obchodów Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to długa i bardzo uroczysta msza – mówimy, z jakich części się składa, jak powinni zachować się na niej wierni i co należy ze sobą zabrać.
Wigilia Paschalna – jak wygląda nabożeństwo w Wielką Sobotę? Co zabrać do kościoła?

Paschał to świeca zapalana w Wigilię Paschalną, symbolizująca Zmartwychwstanie Chrystusa.

fot.: sxc.hu

Wigilia Paschalna rozpoczyna się po zmroku w sobotę przed Wielką Niedzielą i jest najważniejszą uroczystością w katolickim kalendarzu liturgicznym. Składa się z czterech części i może być zakończona procesją rezurekcyjną (w większości parafii procesja odbywa się przed mszą rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną). 

Jak wygląda nabożeństwo Wigilii Paschalnej?

Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpalone jest ognisko, gdyż od żywego ognia rozpalony ma być Paschał – woskowa świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa. Na Paschale widnieją symboliczne oznaczenia – czerwony krzyż, greckie litery alfa i omega oraz aktualny rok. Paschał jako jedyne źródło światła wnoszony jest do ciemnego kościoła, a od niego odpalane są inne światła. Ksiądz (lub diakon) trzykrotnie wypowiada słowa „Światło Chrystusa”, na co wierni odpowiadają „Bogu niech będą dzięki”. Tradycyjnie, wierni również przynoszą świece, a ogień z Paschału przekazywany jest każdemu.

>>> Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć? [KLIKNIJ!]

Po uroczystym odśpiewaniu przez diakona Orędzia Paschalnego, wyrażającego radość ze zmartwychwstania Chrystusa i odkupienia świata z grzechów, następuje Liturgia Słowa, złożona z pięciu do dziewięciu czytań przeplatanych psalmami oraz Ewangelii.

Trzecią częścią nabożeństwa paschalnego jest Liturgia Chrzcielna, w czasie której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a na końcu wierni przyjmują Eucharystię (Liturgia Eucharystyczna).

W niektórych parafiach od razu po Mszy Wigilii Paschalnej odbywa się procesja rezurekcyjna wokół kościoła, w innych zaczyna się czuwanie przy pustym Grobie Pańskim aż do mszy rezurekcyjnej o świcie w niedzielę.

Co zabrać na Wigilię Paschalną? Jak długo trwa msza?

Wigilia Paschalna to najbardziej uroczyste i najdłuższe nabożeństwo w liturgii Kościoła katolickiego. W zależności od liczby czytań i tego, kiedy odbywa się procesja rezurekcyjna, trwa od 2 do nawet 3 godzin. Na nabożeństwo należy zabrać świecę, najlepiej świecę chrzcielną, która połączy symbolikę święcenia światła i odnowienia chrztu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego w WIELKĄ SOBOTĘ święcimy pokarmy? Dlaczego w WIELKĄ SOBOTĘ święcimy pokarmy?

Wielka Sobota to czas adoracji Grobu Pańskiego, zadumy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pana. Tego też dnia katolicy tłumnie ciągną do kościołów święcić pokarmy. Dlaczego akurat tego dnia...

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć? Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Czy należy pościć?

Wielka Sobota jest trzecim i ostatni dniem Triduum Paschalnego. Czy w Wielką Sobotę wiernych kościoła katolickiego obowiązuje post? Przeczytaj i upewnij się, czy w Wielką Sobotę należy pościć....

Dlaczego w Wielki Czwartek kapłani myją wiernym nogi? Dlaczego w Wielki Czwartek kapłani myją wiernym nogi?

W Wielki Czwartek Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Na pamiątkę tych wydarzeń odprawiana jest uroczysta Msza św., podczas której kapłani obmywają wiernym nogi. Skąd wziął się...

Aktualizacja: 18.04.2014 16:51
Autor: CM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?
Kim był rotmistrz Witold Pilecki?

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii ...

BAZA PORAD
Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.