porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak Szwedzi obchodzą święta Wielkanocne?

Wielkanoc w w Szwecji – jak się ją obchodzi?

Co kraj to obyczaj – to stare polskie przysłowie można odnieść nie tylko do codziennych ludzkich zwyczajów, ale również do tradycji świątecznych. Dlatego sprawdzamy, jak Wielkanoc obchodzą Szwedzi. Czy również święcą jajka? Czy Zmartwychwstanie Chrystusa celebrują w specjalny sposób?
Wielkanoc w w Szwecji – jak się ją obchodzi?

Na wielkanocny stół Szwedów trafiają takie dania jak śledzie z otrębami, solone łososiowe grzbiety, suszone ryby, potrawy z jaj czy bułeczki pszenne z kminkiem lub cynamonem, który zalewane są już na talerzu gorącym mlekiem, albo nawet bitą śmietaną, a które nazywane są semlorami.

fot.: Photos.com

Święta Wielkanocne mają swoje symbole, które nierozerwalnie kojarzą nam się z dniami, kiedy chrześcijanie cieszą się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Polsce są to między innymi święconka, pisanki czy palmy. Czy inne kraje również używają tych symboli? Jak Wielkanoc świętują Szwedzi? Czy mają na tę okazję jakieś specjalne potrawy?

Wielkanoc w Szwecji – skromne posiłki

Wielkanoc dla Szwedów jest czymś wyjątkowym, choć nie przeżywają tego w tak specyficzny sposób jak Polacy. Ich potrawy nie są specjalnie postne, gdyż mieszkańcy Szwecji słyną z tego, że na co dzień jadają skromnie. Dlatego na wielkanocny stół trafiają takie dania jak śledzie z otrębami, solone łososiowe grzbiety, suszone ryby, potrawy z jaj czy bułeczki pszenne z kminkiem lub cynamonem, który zalewane są już na talerzu gorącym mlekiem, albo nawet bitą śmietaną, a które nazywane są semlorami.

Wielkanoc w Szwecji – wesołych świąt?

W Polsce często można spotkać się z radosnym "wesołych świąt" przekazywanym ustnie pomiędzy mijającymi się znajomymi. Zazwyczaj jednak życzeniami wesołych świąt wymieniamy się z najbliższymi. Dla Szwedów jest całkiem normalne, że takie życzenia dotyczą wszystkich  spotkanych osób. Szwecja słynie bowiem z tego, że właśnie z okazji Wielkanocy jej mieszkańcy życzą sobie "Wesołych Świąt" – co w języku szwedzkim brzmi "Glad pask".

Szwedzkie zwyczaje na Wielkanoc

Szwecja, tak jak i inne kraje na świecie, ma swoje własne, wykształcone przez wiele setek lat tradycje, obrzędy i symbole wielkanocne. Jednym z takich zwyczajów jest "Paskkaerringar", bardzo podobne do amerykańskiego Halloween. Polega to na przebieraniu się przez dziewczęta za wiedźmy, symbolizujące baby wielkanocne. W takich strojach wyruszają one zbierać słodycze i... drobne pieniądze. Oprócz tego Szwedzi namiętnie kupują gałązki brzozy przyozdobione kolorowymi piórkami, które w ich barwnym języku nazywają się "paskris". Służą one jednak nieco inaczej niż nasze palmy, gdyż zdarza się, że Szwedzi się nimi okładają po to, by przypomnieć o bolesnym biczowaniu Chrystusa w Wielki Piątek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę? Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę?

Rosjanie zwykli świętować Wielkanoc hucznie, w rodzinnym gronie, przy suto zastawionym stole. Jeden ze zwyczajów nakazuje farbować jajka na czerwono. Co jeszcze wyróżnia rosyjską tradycję wielkanocną?

Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi?

Dla Amerykanów Święta Wielkanocne nie są tak ważne jak dla Polaków. Wielkanoc obchodzi się skromniej, z mniejszym patosem, a świąteczny czas trwa tak naprawdę tylko jeden dzień. Mówimy, jak wygląda...

Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi?

80 procent Czechów deklaruje ateizm. W tym mało religijnym kraju mieszkają jednak także praktykujący katolicy, którzy w odróżnieniu od Polaków nie obchodzą Wielkanocy przy suto zastawionym stole. Jak...

Aktualizacja: 14.01.2015 15:23
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Karol BADYNA - kim jest polski rzeźbiarz. Czy zrobi pomnik Anny Przybylskiej? [KARIERA, RODZINA]
Karol BADYNA - kim jest polski rzeźbiarz. Czy zrobi pomnik Anny Przybylskiej? [KARIERA, RODZINA]

O Badynie właśnie zrobiło się głośno, kiedy wyraził chęć wyrzeźbienia ...

BAZA PORAD
Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.