porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Symbole wielkanocne: jakie jest ich znaczenie?
Symbole wielkanocne: jakie jest ich znaczenie? Wielkanoc, czyli koszyczek wielkanocny, palmy, pisanki, babki i zajączki… to ...
Jak Szwedzi obchodzą święta Wielkanocne?

Wielkanoc w w Szwecji – jak się ją obchodzi?

Co kraj to obyczaj – to stare polskie przysłowie można odnieść nie tylko do codziennych ludzkich zwyczajów, ale również do tradycji świątecznych. Dlatego sprawdzamy, jak Wielkanoc obchodzą Szwedzi. Czy również święcą jajka? Czy Zmartwychwstanie Chrystusa celebrują w specjalny sposób?
Wielkanoc w w Szwecji – jak się ją obchodzi?

Na wielkanocny stół Szwedów trafiają takie dania jak śledzie z otrębami, solone łososiowe grzbiety, suszone ryby, potrawy z jaj czy bułeczki pszenne z kminkiem lub cynamonem, który zalewane są już na talerzu gorącym mlekiem, albo nawet bitą śmietaną, a które nazywane są semlorami.

fot.: Photos.com

Święta Wielkanocne mają swoje symbole, które nierozerwalnie kojarzą nam się z dniami, kiedy chrześcijanie cieszą się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Polsce są to między innymi święconka, pisanki czy palmy. Czy inne kraje również używają tych symboli? Jak Wielkanoc świętują Szwedzi? Czy mają na tę okazję jakieś specjalne potrawy?

Wielkanoc w Szwecji – skromne posiłki

Wielkanoc dla Szwedów jest czymś wyjątkowym, choć nie przeżywają tego w tak specyficzny sposób jak Polacy. Ich potrawy nie są specjalnie postne, gdyż mieszkańcy Szwecji słyną z tego, że na co dzień jadają skromnie. Dlatego na wielkanocny stół trafiają takie dania jak śledzie z otrębami, solone łososiowe grzbiety, suszone ryby, potrawy z jaj czy bułeczki pszenne z kminkiem lub cynamonem, który zalewane są już na talerzu gorącym mlekiem, albo nawet bitą śmietaną, a które nazywane są semlorami.

Wielkanoc w Szwecji – wesołych świąt?

W Polsce często można spotkać się z radosnym "wesołych świąt" przekazywanym ustnie pomiędzy mijającymi się znajomymi. Zazwyczaj jednak życzeniami wesołych świąt wymieniamy się z najbliższymi. Dla Szwedów jest całkiem normalne, że takie życzenia dotyczą wszystkich  spotkanych osób. Szwecja słynie bowiem z tego, że właśnie z okazji Wielkanocy jej mieszkańcy życzą sobie "Wesołych Świąt" – co w języku szwedzkim brzmi "Glad pask".

Szwedzkie zwyczaje na Wielkanoc

Szwecja, tak jak i inne kraje na świecie, ma swoje własne, wykształcone przez wiele setek lat tradycje, obrzędy i symbole wielkanocne. Jednym z takich zwyczajów jest "Paskkaerringar", bardzo podobne do amerykańskiego Halloween. Polega to na przebieraniu się przez dziewczęta za wiedźmy, symbolizujące baby wielkanocne. W takich strojach wyruszają one zbierać słodycze i... drobne pieniądze. Oprócz tego Szwedzi namiętnie kupują gałązki brzozy przyozdobione kolorowymi piórkami, które w ich barwnym języku nazywają się "paskris". Służą one jednak nieco inaczej niż nasze palmy, gdyż zdarza się, że Szwedzi się nimi okładają po to, by przypomnieć o bolesnym biczowaniu Chrystusa w Wielki Piątek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wielkanoc w Libanie – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w Libanie – jak się ją obchodzi?

Spędzając Święta Wielkanocne w Azji możemy podpatrzeć, jak tamtejsze wspólnoty chrześcijańskie dekorują przykościelne drzewa... ciasteczkami. Czym jeszcze zadziwia azjatycka Wielkanoc? Mówimy, jak...

Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę? Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę?

Rosjanie zwykli świętować Wielkanoc hucznie, w rodzinnym gronie, przy suto zastawionym stole. Jeden ze zwyczajów nakazuje farbować jajka na czerwono. Co jeszcze wyróżnia rosyjską tradycję wielkanocną?

Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi?

80 procent Czechów deklaruje ateizm. W tym mało religijnym kraju mieszkają jednak także praktykujący katolicy, którzy w odróżnieniu od Polaków nie obchodzą Wielkanocy przy suto zastawionym stole. Jak...

Aktualizacja: 14.01.2015 15:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.