porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Symbole wielkanocne: jakie jest ich znaczenie?
Symbole wielkanocne: jakie jest ich znaczenie? Wielkanoc, czyli koszyczek wielkanocny, palmy, pisanki, babki i zajączki… to ...
Jak Rosjanie świętują Wielkanoc? Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc?

Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę?

Wielkanoc w Rosji – jak się obchodzi Paschę?

Jak Rosjanie świętują Wielkanoc?

fot.: Gettyimages.com
Rosjanie zwykli świętować Wielkanoc hucznie, w rodzinnym gronie, przy suto zastawionym stole. Jeden ze zwyczajów nakazuje farbować jajka na czerwono. Co jeszcze wyróżnia rosyjską tradycję wielkanocną?

Rosja to największe państwo świata. Jej geopolityczne położenie wpłynęło na specyficzną kulturę narodu rosyjskiego. Jego odrębność przejawia się w połączeniu tradycji europejskiej z azjatycką. Dzięki takiej mieszance Rosja wykształciła specyficzną i unikatową kulturę, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w tradycji religijnej. Prawosławie, dominująca w kraju religia, kultywuje odrębne od katolicyzmu tradycje, m.in. wielkanocne. Choć zwykle Wielkanoc pawosławna wypada później niż katolicka, w tym roku prawosławne Święta Wielkanocne obchodzone są w tym samym czasie co katolickie. Jak wygląda prawosławna Wielkanoc w Rosji? Mówimy, jak Rosjanie świętują Wielkanoc.

Jak Rosjanie obchodzą Święta Wielkanocne?

Poprzedzający prawosławną Wielkanoc czterdziestodniowy post jest o wiele bardziej rygorystyczny niż u katolików. Rosjanie oprócz mięsa nie mogą spożywać także nabiału, ryb i białego pieczywa. Dawniej wszystkim wiernym na czas postu zabraniano udziału we wszelakich rozrywkach (nawet przedstawieniach teatralnych). Dziś wyznawcy prawosławia nie przestrzegają już tak surowych zasad, a w czasie postu tak naprawdę rezygnują jedynie z tańca.

>>> Jakie są POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE? [kliknij!]

W Niedzielę Palmową w cerkwiach święci się wierzbowe gałązki, w Wielki Piątek czyta się fragmenty Biblii mówiące o męce Jezusa, a Wielką Sobotę wierni święcą pokarmy - w wielkanocnym koszyczku musi znaleźć się pascha, baby i pisanki. W nocy z soboty na niedzielę odprawiane są kilkugodzinne nabożeństwa, po których wierni wybierają się na uroczyste procesje wokół cerkwi.

Niedziela wielkanocna to czas biesiadowania za stołem, odwiedzania bliskich i składania życzeń. Tradycja wielkanocna nakazuje Rosjanom pozdrawiać gości słowami „Chrystus zmartwychwstał”, trzykrotnie ucałować ich w policzek. Na takie pozdrowienia wierni opowiadają odpowiedzieć frazą „Zaprawdę zmartwychwstał”. W poniedziałek Rosjanie przygotowują krzyżmo, czyli olejek wykorzystywany do namaszczania przy udzielaniu sakramentów, np. podczas chrztu.

Jakie zwyczaje wielkanocne panują wśród Rosjan?

Rosyjską Wielkanoc obchodzi się przy suto zastawionym stole. Im bardziej obfity stół, tym lepiej. Jakich specjałów nie może zabraknąć podczas Świąt Wielkanocnych? Typowo wielkanocnym daniem w  Rosji jest pascha - deser z białego sera, masła, żółtek i bakalii. Ponadto na rosyjskim stole musi znaleźć się wielkanocna baba - symbol dostatku, przygotowywany kilka dni przed świętami, w którego skład wchodzi kulicz czyli rosyjskie ciasto paschalne, migdały, orzechy, owoce, rum. Nie może zabraknąć też potraw mięsnych i białego sera.

>>> Woda z jajek na pryszcze? Wielkanocne tradycje i zwyczaje, o których nie miałeś pojęcia [KLIKNIJ!]

Jeden ze zwyczajów wielkanocnych nakazuje wyznawcom prawosławia farbować jajka na czerwono, ponieważ kolor ten jest symbolem przelanej krwi Jezusa Chrystusa. Po wielkanocnym śniadaniu, odwiedzając i pozdrawiając bliskich, Rosjanie wymieniają się drobnymi upominkami. Często są nimi wspomniane czerwone pisanki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wielkanoc w Libanie – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w Libanie – jak się ją obchodzi?

Spędzając Święta Wielkanocne w Azji możemy podpatrzeć, jak tamtejsze wspólnoty chrześcijańskie dekorują przykościelne drzewa... ciasteczkami. Czym jeszcze zadziwia azjatycka Wielkanoc? Mówimy, jak...

Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w USA – jak się ją obchodzi?

Dla Amerykanów Święta Wielkanocne nie są tak ważne jak dla Polaków. Wielkanoc obchodzi się skromniej, z mniejszym patosem, a świąteczny czas trwa tak naprawdę tylko jeden dzień. Mówimy, jak wygląda...

Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi? Wielkanoc w Czechach – jak się ją obchodzi?

80 procent Czechów deklaruje ateizm. W tym mało religijnym kraju mieszkają jednak także praktykujący katolicy, którzy w odróżnieniu od Polaków nie obchodzą Wielkanocy przy suto zastawionym stole. Jak...

Aktualizacja: 18.04.2014 17:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Otar Saralidze: kim jest aktor? [KARIERA, RODZINA]
Otar Saralidze: kim jest aktor? [KARIERA, RODZINA]

Otar Saralidze to śpiewający i tańczący 25-letni aktor, pochodzący z ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.