porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rozwód kościelny. Nieważność małżeństwa katolickiego - jak przeprowadzić unieważnienie ślubu kościelnego? W kościele katolickim nie ma pojęcia rozwód kościelny. Małżeństwo według ...
Dlaczego Kościół jest przeciwny metodzie in vitro? Jakie mogą być skutki leczenia bezpłodności?

Skutki in vitro. Jak działa na ludzi metoda in vitro?

Skutki in vitro. Jak działa na ludzi metoda in vitro?

Dzieci z in vitro wzbudzają sprzeciw kościoła. Czy kościół słusznie sprzeciwia się metodzie in vitro? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

fot.: Photos.com
Ksiądz Marek Dziewiecki uważa, że in vitro prowadzi do ciąży wysokiego ryzyka, bo 75-80% dzieci umiera. A ksiądz Lemański na swoim blogu szuka kompromisu w sprawie in vitro. Akcja Lemańskiego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem abp Henryka Hosera. Jakie są skutki in vitro? Co kościół mówi o in vitro?

Słowa księdza Lemańskiego na temat in vitro wzbudziły ostrą rekację zespołu do spraw bioetycznych episkopatu, pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, który podkreśla w oświadczeniu, że "opinie, które wyraża ks. Wojciech Lemański, wyróżniające się jego zdaniem empatią i delikatnością wobec osób korzystających lub poczętych z in vitro, charakteryzują się ignorancją i niekompetencją w zakresie zarówno danych biomedycznych, jak i nauczania Kościoła katolickiego, w tym istoty małżeństwa i rodziny".

>>>Jak leczyć bezpłodność po katolicku?

Eksperci episkopatu zaznaczyli, że "Kościół sprzeciwia się metodzie in vitro z tego powodu, że jest ona niegodziwa i sprzeczna z dobrem człowieka - traktuje go przedmiotowo, podporządkowuje pragnieniom innych, a także dlatego, że niszczy istotę i intymność aktu małżeńskiego".

Kościół o zapładnianiu metodą in vitro

Katolicy wierzą, że w momencie zapłodnienia powstaje nie tylko tkanka ludzka, ale człowiek, który składa się z ciała i duszy. Zapłodnione zatem metoda in vitro ludzkie komórki męskie i żeńskie, to ludzie z duszą. In vitro niszczy też relacje międzyludzkie. Rodzice, którzy tak bardzo chcą mieć swoje dziecko, są w stanie poświęcić inne swoje dzieci za cenę tylko tego jednego.  Jeśli z powodu bezpłodności małżonkowie nie mogą mieć dzieci, to mogą podzielić się swoją miłością z dziećmi poprzez adopcję. W Polsce ciągle jest jeszcze sporo dzieci, które czekają na zastępczych rodziców, którzy pokochają je jak własne potomstwo.

Dekret zespołu abp. Henryka Hosera

Episkopat w bioetycznym dekrecie szczegółowo wyjaśnia, dlaczego Kościół jest przeciwny procedurze in vitro. Jednym z powodów jest to, że in vitro prowadzi do ciąży wysokiego ryzyka, bo przy pierwszej próbie 75-80% dzieci umiera. A gdy przy którejś próbie dziecko się urodzi, to pozostaje zamrożone jego rodzeństwo. Ks. Dziewiecki podkreśla, że dojrzała miłość nie polega na realizowaniu tylko swoich potrzeb. Ważne jest, by najważniejszym motywem współżycia było okazywanie sobie miłości, a nie reagowanie jedynie na popęd czy niespokojne szukanie przyjemności za wszelką cenę. Biblia w wielu miejscach podkreśla, że dzieci są znakiem Bożego błogosławieństwa i warunkiem rozwoju społeczeństwa.

Wiele małżeństw, które nie mogą mieć dzieci szukają sposobów, aby mieć tylko swoje dziecko. A czasem może na swą bezpłodność moze warto popatrzeć, przez inny pryzmat. Może bezpłodność z czegoś wynika. Moze to twoja rodzina powinna zaadoptowac dziecko? Może to właśnie Ty przyczynisz się, że pokochasz porzucone dziecko tak jak swoje i nauczysz się wzajemnej miłości. Pomyśl ile przy tym zaoszczędzisz na lekarzach, ponizających badaniach, wyrzutach sumienia na starość.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
KOŚCIÓŁ a IN VITRO. Naprotechnologia, czyli jak po katolicku leczyć bezpłodność

KOŚCIÓŁ a IN VITRO. Czy konserwatywni katolicy rzeczywiście są talibami, którzy próbują narzucić wszystkim jedyny słuszny system wartości? Coraz częściej zwykli ludzie szukają odpowiedzi na...

Aktualizacja: 05.02.2014 07:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.