porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Noc Konfesjonałów – czym jest? Kiedy się odbywa?
Noc Konfesjonałów – czym jest? Kiedy się odbywa? Co roku w Wielki Czwartek w całej Polsce odbywa się ...
Ścisły Post w Wielki Piątek. Co wolno jeść? Kto nie musi pościć?

ŚCISŁY POST w WIELKI PIĄTEK. Na czym polega? Jak należy pościć?

Wielki Piątek to dzień, w którym katolicy przeżywają śmierć Jezusa na krzyżu. W tym żałobnym czasie obowiązuje post ścisły. Co można jeść w Wielki Piątek? Kogo nie obowiązuje post?
ŚCISŁY POST w WIELKI PIĄTEK. Na czym polega? Jak należy pościć?

Ścisły Post w Wielki Piątek. Co wolno jeść? Kto nie musi pościć?

fot.: Gettyimages.com

Wielki Piątek to czas refeksji, smutku i żałoby, upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa. W kościołach w tym dniu nie jest odprawiana msza święta, zamiast tego odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, której częścią jest Adoracja Krzyża zakończona Drogą Krzyżową.

Post w Wielki Piątek – jak należy pościć?

Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku (drugi to Środa Popielcowa), kiedy prawo kanoniczne na katolików nakłada post ścisły. To wyrzeczenie jako forma pokuty ma przygotować duszę i ciało do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy.

Post ścisły – czyli jaki? Co można jeść?

Szczegółowe zasady postu są ustalane przez Konferencją Episkopatu. Post ścisły zabrania spożywania posiłków mięsnych (z wyjątkiem ryb). Regulacji podlega też ilość i obfitość posiłków – spożyć można jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tradycyjnie w poście spożywa się rybę, której mięso jest jedynym dopuszczalnym, również w Wielki Piątek.

Kogo obowiązuje ścisły post, a kto nie musi pościć w Wielki Piątek?

Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików między 18. a 60. rokiem życia. Młodzież między 14. a 18. rokiem życia zobowiązana jest w Wielki Piątek jedynie do wstrzemięźliwości (tak jak w każdy piątek), czyli niespożywania pokarmów mięsnych.

>>> Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Triduum Paschalne – czego dotyczą te uroczystości i jak są obchodzone? Triduum Paschalne – czego dotyczą te uroczystości i jak są obchodzone?

Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym katolików, podczas których celebrują oni Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Świętą...

Męka Pańska. Kim naprawdę był Barabasz? Dlaczego go uwolniono? Męka Pańska. Kim naprawdę był Barabasz? Dlaczego go uwolniono?

W Wielkim Tygodniu odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Ewangelii według św. Mateusza pojawia się postać Barabasza. Kim był ten rzekomy zbrodniarz? Dlaczego uwolniono jego zamiast Jezusa?

Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień? Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień?

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej. Tego dnia Chrystus poniósł śmierć na krzyżu. W Kościele katolickim to dzień smutku i żałoby - i to przypominają sprawowane tego dnia obrzędy. Jak katolicy...

Aktualizacja: 15.04.2014 13:35
Autor: CM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest blogerka Glamourina?
Kim jest blogerka Glamourina?

Kim jest Glamourina, jedna z najchętniej czytanych blogerek modowych w ...

BAZA PORAD
Zbawienna droga Chrystusa: Dawna Jerozolima i historia zbawienia. Symbolika wydarzeń Wielkiego Piątku niesie dla chrześcijan wyjątkowe treści: bezinteresowność, która bierze na siebie grzechy innych, gotowość poświęcenia się w imię wiary oraz triumf nad banalnością i nieodwracalnością śmierci.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.