porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Noc Konfesjonałów – czym jest? Kiedy się odbywa?
Noc Konfesjonałów – czym jest? Kiedy się odbywa? Co roku w Wielki Czwartek w całej Polsce odbywa się ...
Ścisły Post w Wielki Piątek. Co wolno jeść? Kto nie musi pościć?

ŚCISŁY POST w WIELKI PIĄTEK. Na czym polega? Jak należy pościć?

Wielki Piątek to dzień, w którym katolicy przeżywają śmierć Jezusa na krzyżu. W tym żałobnym czasie obowiązuje post ścisły. Co można jeść w Wielki Piątek? Kogo nie obowiązuje post?
ŚCISŁY POST w WIELKI PIĄTEK. Na czym polega? Jak należy pościć?

Ścisły Post w Wielki Piątek. Co wolno jeść? Kto nie musi pościć?

fot.: Gettyimages.com

Wielki Piątek to czas refeksji, smutku i żałoby, upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa. W kościołach w tym dniu nie jest odprawiana msza święta, zamiast tego odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, której częścią jest Adoracja Krzyża zakończona Drogą Krzyżową.

Post w Wielki Piątek – jak należy pościć?

Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku (drugi to Środa Popielcowa), kiedy prawo kanoniczne na katolików nakłada post ścisły. To wyrzeczenie jako forma pokuty ma przygotować duszę i ciało do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy.

Post ścisły – czyli jaki? Co można jeść?

Szczegółowe zasady postu są ustalane przez Konferencją Episkopatu. Post ścisły zabrania spożywania posiłków mięsnych (z wyjątkiem ryb). Regulacji podlega też ilość i obfitość posiłków – spożyć można jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tradycyjnie w poście spożywa się rybę, której mięso jest jedynym dopuszczalnym, również w Wielki Piątek.

Kogo obowiązuje ścisły post, a kto nie musi pościć w Wielki Piątek?

Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików między 18. a 60. rokiem życia. Młodzież między 14. a 18. rokiem życia zobowiązana jest w Wielki Piątek jedynie do wstrzemięźliwości (tak jak w każdy piątek), czyli niespożywania pokarmów mięsnych.

>>> Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Triduum Paschalne – czego dotyczą te uroczystości i jak są obchodzone? Triduum Paschalne – czego dotyczą te uroczystości i jak są obchodzone?

Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym katolików, podczas których celebrują oni Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Świętą...

Męka Pańska. Kim naprawdę był Barabasz? Dlaczego go uwolniono? Męka Pańska. Kim naprawdę był Barabasz? Dlaczego go uwolniono?

W Wielkim Tygodniu odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Ewangelii według św. Mateusza pojawia się postać Barabasza. Kim był ten rzekomy zbrodniarz? Dlaczego uwolniono jego zamiast Jezusa?

Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień? Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień?

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej. Tego dnia Chrystus poniósł śmierć na krzyżu. W Kościele katolickim to dzień smutku i żałoby - i to przypominają sprawowane tego dnia obrzędy. Jak katolicy...

Aktualizacja: 15.04.2014 13:35
Autor: CM
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Janowski, nowy facet Marceliny Zawadzkiej?

Choć Marcelina Zawadzka żaliła się, że nie potrafi zaufać mężczyznom ...

BAZA PORAD
Zbawienna droga Chrystusa: Dawna Jerozolima i historia zbawienia. Symbolika wydarzeń Wielkiego Piątku niesie dla chrześcijan wyjątkowe treści: bezinteresowność, która bierze na siebie grzechy innych, gotowość poświęcenia się w imię wiary oraz triumf nad banalnością i nieodwracalnością śmierci.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.