porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są WSPÓŁCZESNE GRZECHY Polaków?
Jakie są WSPÓŁCZESNE GRZECHY Polaków? Tak naprawdę grzechy współczesne są stare jak świat: pycha, chciwość, ...
Ścisły Post. Co wolno jeść? Kto nie musi pościć?

ŚCISŁY POST. Na czym polega? Jak należy pościć?

W Środę Popielcową i w Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Co można jeść w te dni? Kogo nie obowiązuje post?
ŚCISŁY POST. Na czym polega? Jak należy pościć?

Ścisły Post w Wielki Piątek. Co wolno jeść? Kto nie musi pościć?

fot.: Gettyimages.com

Środa Popielcowa i Wielki Piątek to dwa dni w roku, kiedy prawo kanoniczne na katolików nakłada post ścisły. To wyrzeczenie jako forma pokuty ma przygotować duszę i ciało do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy.

Post ścisły – czyli jaki? Co można jeść?

Szczegółowe zasady postu są ustalane przez Konferencją Episkopatu. Post ścisły zabrania spożywania posiłków mięsnych (z wyjątkiem ryb). Regulacji podlega też ilość i obfitość posiłków – spożyć można jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tradycyjnie w poście spożywa się rybę, której mięso jest jedynym dopuszczalnym, również w Wielki Piątek.

Kogo obowiązuje ścisły post, a kogo nie?

Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików między 18. a 60. rokiem życia. Młodzież między 14. a 18. rokiem życia zobowiązana jest w Wielki Piątek jedynie do wstrzemięźliwości (tak jak w każdy piątek), czyli niespożywania pokarmów mięsnych.

>>> Wielki Post - jakie są najczęstsze postanowienia wielkopostne? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Postanowienia wielkopostne – jakie są najpopularniejsze? Postanowienia wielkopostne – jakie są najpopularniejsze?

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień? Wielki Piątek – co upamiętnia? Jakie zasady obowiązują katolików w ten dzień?

Wielki Piątek to dzień Męki Pańskiej. Tego dnia Chrystus poniósł śmierć na krzyżu. W Kościele katolickim to dzień smutku i żałoby - i to przypominają sprawowane tego dnia obrzędy. Jak katolicy...

Na czym polega nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ? Jak zachowywać się na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek? Na czym polega nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ? Jak zachowywać się na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek?

Droga Krzyżowa to nabożeństwo, podczas którego wierni podążają ostatnią drogą Jezusa wiodącą na ukrzyżowanie. To symboliczne przeżywanie Męki Pańskiej jest szczególnie ważne w okresie Wielkiego Postu...

Aktualizacja: 16.02.2015 12:46
Autor: CM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.