porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest NEKROMANCJA? Czym różni się od wywoływania duchów? Nekromancja jest wzywaniem zmarłych czy duchów w tym celu, aby ...
Od kwietnia do października w każdy trzeci piątek miesiąca odbywają się w sanktuarium nocne czuwania przy relikwiach Krzyża Świętego.

Sanktuarium na górze Świętego Krzyża. Dlaczego warto je odwiedzić?

Święty Krzyż pełnił niegdyś dla polskich katolików rolę taką, jak dzisiaj Częstochowa. Warto więc wybrać się w Góry Świętokorzyskie

Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu

To najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Górze Świętego Krzyża (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację opactwa Bolesławowi Chrobremu, natomiast według danych historycznych, klasztor założył w I poł. XII wieku Bolesław Krzywousty. Na Łysej Górze oddawano niegdyś cześć bóstwom pogańskim.

Pierwszy kościół, według najstarszej monografii tego miejsca, wzniosła tu Dąbrówka w okresie chrztu Polski, a więc w X wieku. Skąd na Święty Krzyż przybyli Benedyktyni, nie jest jasne do dzisiaj. Nie wiadomo też w jakich okolicznościach uzyskano znajdujące się tu pięć cząstek drewna Krzyża Pańskiego. To za sprawą tej relikwii klasztor stał się celem licznych pielgrzymek. Święty Krzyż pełnił niegdyś dla polskich katolików rolę taką, jak dzisiaj Częstochowa. Pielgrzymował tu zarówno prosty lud, jak i możni tego świata: królowie i książęta. Opiekę nad opactwem rozciągali kolejni polscy władcy: Bolesław Wstydliwy, Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki nadali mu liczne przywileje. Władysław Jagiełło modlił się tu przed bitwą pod Grunwaldem. W 1819 r. dobra zakonne zostały skonfiskowane, a relikwie przeniesione do Nowej Słupi. Miejsce zostało sprofanowane, najpierw przez więzienie, a potem przez hitlerowski obóz jeniecki.
W 1936 roku sanktuarium na Świętym Krzyżu powierzono Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej, a relikwie ponownie wróciły do klasztoru. Ponad 70 lat gospodarowania Oblatów na Świętym Krzyżu ponownie rozsławiło sanktuarium. Zakonnicy sprawują tu sakramenty i służą wsparciem duchowym. Od kwietnia do października w każdy trzeci piątek miesiąca odbywają się w sanktuarium nocne czuwania przy relikwiach Krzyża Świętego.

Informacje dla pielgrzyma

W pobliże sanktuarium można dojechać samochodem lub autobusami PKS lub prywatnymi busami z Kielc- 36 km, ze Starachowic – 25 km lub Ostrowca Świętokrzyskiego – 26 km. Wjazd na górę Świętego Krzyża jest możliwy (od strony Huty Szklanej) tylko w niedziele i uroczystości jedynie na mszę świętą o godzinie: 8.00, 9.30 i 11.00. Pobyt musi się zakończyć o 13.00. W pozostałych godzinach oraz w inne dni samochód trzeba zostawić na (płatnym) parkingu i udać się do sanktuarium pieszo, drogą asfaltową, lub wjechać kolejką. Można też dojść do sanktuarium pieszo: 2 km niebieskim szlakiem turystycznym („Drogą Królewską”), od strony Nowej Słupi.

Wysoki standard zapewnia położony w pobliskiej Szklanej Hucie "Jodłowy Dwór”. Można też wybrać Centrum Edukacyjne w Wólce Milanowskiej, lub tanie pokoje w Nowej Słupi. Tam działa również schronisko młodzieżowe. Okolica słynie z gospodarstw agroturystycznych, chętnie goszczących pielgrzymów.

Jeśli chcesz zobaczyć wystawienie relikwii Świętego Krzyża:
Odbywa się na zakończenie pielgrzymek, w okresie Wielkiego Postu po każdej mszy świętej w niedzielę o 11.00, a w pozostałych okresach po nabożeństwie drogi Krzyżowej.

  • Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej 26-004 Bieliny, tel. 41 317 70 21 lub 41 317 82 78 
  • Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach, ul. Ściegiennego 2, tel. 41 348 00 60 , 41 361 80 57 
  • Miejski Ośrodek Informacji Turystycznej w Kielcach, Pl. Niepodległości 1, tel. 41 345 86 81, 41 367 64 36 
  • Świętokrzyski Oddział PTTK w Kielcach, ul. Sienkiewicza 29, tel. 41 344 77 43
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są założenia religijne hinduizmu? Jakie są założenia religijne hinduizmu?

Hinduzim - główna religia Indii, wyznawana przez prawie miliard ludzi.

Szlak sanktuariów papieskich. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki

Dlaczego warto odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach? Podróżowanie szlakami ulubionych sanktuariów papieża to niezapomniane Jan Paweł II zachęcał, aby podczas wakacji na...

Sanktuarium w Limanowej - dlaczego warto je odwiedzić? Sanktuarium w Limanowej - dlaczego warto je odwiedzić?

Poznaj historię Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Dlaczego warto odwiedzić sanktuarium maryjne w Limanowej? Limanowa - co warto zwiedzić w tej miejscowości?

Aktualizacja: 13.10.2012 21:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA
JEREMY CLARKSON – kim jest, co osiągnął, RODZINA

Jeremy Clarkson, którego zobaczyć można w Top Gear, to angielski ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.