porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Lemański odchodzi z parafii - jakie opinie i komentarze?
Lemański odchodzi z parafii - jakie opinie i komentarze? W niedzielę, równo o godzinie 21:00 ksiądz Wojciech Lemański przestanie ...
Jak przeprowadzić ROZWÓD KOŚCIEJLNY: DOKUMENTY, TERMINY, DRUKI, WZORY

Rozwód kościelny. Nieważność małżeństwa katolickiego - jak przeprowadzić unieważnienie ślubu kościelnego?

W kościele katolickim nie ma pojęcia rozwód kościelny. Małżeństwo według prawa kanonicznego jest trwałe i nierozerwalne. Istnieje jedynie możliwość orzeczenia nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Co, Gdzie, Jak?

Procedura składa się z kilku etapów. Na początku składamy tak zwaną skargę powodową. Podajemy w niej na jakiej podstawie chcemy unieważnić małżeństwo i wyjaśniamy przyczyny. Skargę w dwóch egzemplarzach składamy w sądzie przy diecezji, w której braliśmy ślub.

Dołączamy:
- oryginał świadectwa ślubu
- dokument potwierdzający stan cywilny
- listę świadków
- inne dowody.

>>> Rozwód. Jak złożyć pozew o rozwód? Jak wyglądają formalności? (KLIKNIJ!)

Następnie sąd wysyła do obu stron tzw. wezwanie do zawiązania sporu. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi i skargi powodowej sąd wydaje dekret wskazujący z jakiego tytułu będzie badał ważność małżeństwa.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Postępowanie jak w sądzie

Kolejnym etapem jest postępowanie dowodowe - przesłuchanie świadków, wyjaśnienia małżonków, powołanie biegłych. Po dziesięciu dniach Obrońca Węzła Małżeńskiego przedstawia uwagi przedwyrokowe, w których wskazuje okoliczności przemawiające za ważnością małżeństwa. Strony mogą odpowiedzieć na te uwagi. Potem sąd wydaje wyrok.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Ile może trwać?

Gdy Sąd Biskupi orzeknie nieważność małżeństwa sprawa trafia do trybunału drugiej instancji, który z reguły przychyla się do orzeczenia sądu pierwszej instancji. W przeciwnym wypadku strony mają prawo złożyć apelację do wyższej instancji. Teoretycznie postępowanie w pierwszej instancji powinno trwać do roku, w drugiej - do sześciu miesięcy.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Warto wiedzieć!

- W czasie postępowania mamy prawo do do pomocy adwokatów kościelnych, których mianuje biskup.
- Najczęstsze przyczyny nieważności małżeństwa to : choroby psychiczne, niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich, wykluczenie posiadania dzieci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.07.2013 13:24
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.