porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Lemański odchodzi z parafii - jakie opinie i komentarze?
Lemański odchodzi z parafii - jakie opinie i komentarze? W niedzielę, równo o godzinie 21:00 ksiądz Wojciech Lemański przestanie ...
Jak przeprowadzić ROZWÓD KOŚCIEJLNY: DOKUMENTY, TERMINY, DRUKI, WZORY

Rozwód kościelny. Nieważność małżeństwa katolickiego - jak przeprowadzić unieważnienie ślubu kościelnego?

W kościele katolickim nie ma pojęcia rozwód kościelny. Małżeństwo według prawa kanonicznego jest trwałe i nierozerwalne. Istnieje jedynie możliwość orzeczenia nieważności małżeństwa przez Sąd Biskupi.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Co, Gdzie, Jak?

Procedura składa się z kilku etapów. Na początku składamy tak zwaną skargę powodową. Podajemy w niej na jakiej podstawie chcemy unieważnić małżeństwo i wyjaśniamy przyczyny. Skargę w dwóch egzemplarzach składamy w sądzie przy diecezji, w której braliśmy ślub.

Dołączamy:
- oryginał świadectwa ślubu
- dokument potwierdzający stan cywilny
- listę świadków
- inne dowody.

>>> Rozwód. Jak złożyć pozew o rozwód? Jak wyglądają formalności? (KLIKNIJ!)

Następnie sąd wysyła do obu stron tzw. wezwanie do zawiązania sporu. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi i skargi powodowej sąd wydaje dekret wskazujący z jakiego tytułu będzie badał ważność małżeństwa.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Postępowanie jak w sądzie

Kolejnym etapem jest postępowanie dowodowe - przesłuchanie świadków, wyjaśnienia małżonków, powołanie biegłych. Po dziesięciu dniach Obrońca Węzła Małżeńskiego przedstawia uwagi przedwyrokowe, w których wskazuje okoliczności przemawiające za ważnością małżeństwa. Strony mogą odpowiedzieć na te uwagi. Potem sąd wydaje wyrok.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Ile może trwać?

Gdy Sąd Biskupi orzeknie nieważność małżeństwa sprawa trafia do trybunału drugiej instancji, który z reguły przychyla się do orzeczenia sądu pierwszej instancji. W przeciwnym wypadku strony mają prawo złożyć apelację do wyższej instancji. Teoretycznie postępowanie w pierwszej instancji powinno trwać do roku, w drugiej - do sześciu miesięcy.

ROZWÓD KOŚCIELNY: Warto wiedzieć!

- W czasie postępowania mamy prawo do do pomocy adwokatów kościelnych, których mianuje biskup.
- Najczęstsze przyczyny nieważności małżeństwa to : choroby psychiczne, niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich, wykluczenie posiadania dzieci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.07.2013 13:24
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.