porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dziewica konsekrowana - kto to jest, kto może nią zostać? Według oficjalnych danych w Polsce żyje 169 dziewic konsekrowanych. Dlaczego ...
Czy nastolatek może byc osobą wierzącą? Jak zachęcić młodego człowieka do chodzenia do kościoła?

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do kościoła?

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do kościoła?

Jak zachęcić młodego człowieka do chodzenia do kościoła?

fot.: Murat Can/sxc
Młodzi ludzie często odrzucają wszystko, co my uznajemy za ważne i wartościowe. Praktyki religijne zwykle zajmują czołowe miejsce na ich czarnej liście. Tymczasem my nie chcemy, aby nasze dorastające dzieci straciły związek z Kościołem. Czy jest na to rada?

Tak skomplikowane kwestie są bardzo indywidualne, ale jest kilka rzeczy, które my rodzice możemy zrobić. Przede wszystkim nie wolno nam stosować w tej dziedzinie żadnych nakazów. Życie religijne opiera się na indywidualnej relacji z Bogiem, a nie na wypełnianiu czyichś poleceń.

Jak zachęcić dziecko do uczestnictwa w mszach świętych?

Można jednak zaproponować dziecku odwiedzenie kościoła, w którym być może poczuje się ono dobrze. Spróbujmy znaleźć taki, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo dla młodzieży lub studentów. Prawdopodobnie celebrowane są tam msze przeznaczone dla młodych, a więc szanse na to, że nasz nastolatek będzie mógł słuchać kazań jakiegoś mądrego, otwartego księdza, znacznie wzrosną. Bardzo ważne jest, aby duszpasterz potrafił rozmawiać z młodzieżą, nie odnosił się do nikogo z właściwą niektórym duchownym pryncypialnością i szanował także ludzi o odmiennych poglądach.

Msze dla młodzieży są warte polecenia także ze względu na to, że bardzo często mają one szczególną oprawę, która odpowiada nastolatkom, na przykład zamiast tradycyjnych organów można usłyszeć muzykę gitar elektrycznych lub akustycznych bądź bębenków.

>>> Jak się kochać? Seks po katolicku [KLIKNIJ!]

Jednak bodaj największe znaczenie ma fakt, że na takie msze przychodzą zwykle tłumy młodych ludzi. To może przekonać nasze dziecko, że religia i religijność są ważne nie tylko dla osób starszych, lecz także dla jego rówieśników. Być może nasz nastolatek uzna towarzystwo swoich religijnych kolegów za wystarczająco interesujące, aby zechcieć poznać ich bliżej, a może nawet przyłączyć się do ich duszpasterstwa.

Jak włączyć dziecko w życie Kościoła?

Kontakt z równolatkami zaangażowanymi w sprawy Kościoła na pewno przyniesie o wiele lepsze skutki niż nasze jałowe kazania i pouczenia. Warto więc delikatnie zachęcić nasze dziecko do wyjazdu do Legnicy, na spotkania ruchu Taizé lub międzynarodowe dni młodzieży. W tych ostatnich uczestniczy papież Franciszek, który – ze swoją otwartością, prostolinijnością i uśmiechem – jest chyba najlepszym rzecznikiem Kościoła, jakiego można sobie wyobrazić.

Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze – bez względu na nasze dobre chęci, nie możemy być zbyt natarczywi i musimy zostawić młodym buntownikom absolutną wolność wyboru. Po drugie zaś – nasze starania spełzną na niczym, jeśli nasze dziecko zauważy, że wartości chrześcijańskie, które tak usilnie propagujemy, nie znajdują odzwierciedlenia w naszym postępowaniu.

>>> Jak rozpoznać pedofila w Kościele? [KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 05.11.2013 09:38
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.