porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest ślub konkordatowy?
Co to jest ślub konkordatowy? Zanim Polska podpisała Konkordat (lipiec 1993 roku), czyli umowę regulującą ...
Co naszykować na wizytę księdza, który chodzi po Kolędzie? Przygotowania do wizyty duszpasterskiej

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej, czyli Kolędy? Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Wizyta duszpasterska zwana potocznie kolędą wymaga odpowiedniej oprawy. Co powinno znaleźć się na stole i jak przygotować się do tego spotkania z księdzem?
Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej, czyli Kolędy? Jak przyjąć księdza po kolędzie?
fot.: Photos.com

Wizyta księdza po kolędzie, czyli tzw. wizyta duszpasterska to, jak tłumaczą księża, odwiedziny po to, aby poznać swoich parafian, więc nie trzeba się jej bać. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować.

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Głównym miejscem, przy którym odbywa się wizyta duszpasterska jest stół. Powinien on zostać nakryty białym obrusem. Na stole powinien znaleźć się krucyfiks oraz dwie zapalone świecie, święcona woda oraz kropidło. Dobrze jest położyć również Pismo Święte. Zdobycie tych przedmiotów, wbrew pozorom nie graniczy wcale z cudem. Wystarczy wybrać się do sklepu z dewocjonaliami albo najbliższego z artykułami gospodarstwa domowego. W większości z nich można znaleźć tzw. zestawy kolędowe. Za taki ze świecami, krzyżykiem i kropidłem zapłacimy ok. 20 zł. Droższe są te, do których dodana została miseczka na święconą wodę. Kosztuję ok. 30 złotych.

Co jeśli nie mamy wody święconej? Jak jeszcze przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Jeśli podczas wizyty księdza po kolędzie okaże się, że nie mamy w domu wody święconej wystarczy nalać zwykłą wodę, a przed Kolędą poprosić księdza o to aby ją poświęcił. Dzieci i młodzież, która chodzi do szkoły powinna przygotować zeszyty do religii. Ksiądz może chcieć je zobaczyć. Jeśli dzieci ich nie mają, lepiej żeby nie oszukiwały, że pożyczyły koledze, ale po prostu powiedziały, że go nie prowadzą. Na drzwiach domu powinien znaleźć się napis K+M+B i rok bieżący. To dla księdza widoczny znak, że w tym domu mieszkają katolicy, którzy chcą przyjąć księdza po kolędzie. Niepisany zwyczaj jest taki, że jeżeli ksiądz mieszka daleko od naszych domów, dobrze jest pojechać po księdza na plebanię.

Co z ofiarą?

To, że nie stać nas na złożenie ofiary po wizycie duszpaterskiej, nie oznacza, że mamy w ogóle nie przyjąć księdza, a on nie może nam takowej wizyty odmówić. Lepiej przyjąć i wyjaśnić, że nie mamy pieniędzy, jeżeli rzeczywiście tak jest, bo w przypadku nie przyjmowania księdza przez kilka kolejnych lat możemy zostać uznani za niepraktykujących lub niewierzących. Kwota, jaka powinna znaleźć się w kopercie zależy od naszych możliwości. Przeważnie wynosi ok. 50-100 zł.

Jak wygląda wizyta duszpasterska?

Podczas kolędy to my wychodzimy po księdza, a jeśli mieszkamy w mieszkaniu dobrze, aby drzwi otworzył gospodarz. Wyłączamy telewizor i radio, a na chrześcijańskie pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" należy odpowiedzieć "Na wieki wieków Amen". Jeżeli chcemy poświęcić jakieś przedmioty połóżmy je na stole. Wszyscy domownicy powinni brać udział we wspólnej modlitwie, a gdy ksiądz pokropi nas wodą święconą należy uczynić znak krzyża. Jeśli chcemy poczęstować księdza kawą, herbatą lub poczęstunkiem, uczyńmy to na początku wizyty, a nie gdy będzie wychodził. Po zakończeniu wizyty księdza gospodarz domu odprowadza go do sąsiada lub odwozi na plebanię.

>>> Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie? Ile włożyć do koperty?[KLIKNIJ]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przygotować się do wizyty KSIĘDZA PO KOLĘDZIE? Jak przyjąć księdza i jaką dać ofiarę?

Spotkanie z księdzem chodzącym po kolędzie ma zawsze charakter religijny. Zaczyna się od prostej modlitwy. Jej przebieg zależy jednak od obu stron. Księdza przyjmujemy jako gościa, dlatego nasz ubiór...

Aktualizacja: 04.01.2014 15:08
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest PIOTR SAŁYGA, mąż nieżyjącej blogerki Joanny Sałygi znanej jako Chustka? VIDEO
Kim jest PIOTR SAŁYGA, mąż nieżyjącej blogerki Joanny Sałygi znanej jako Chustka? VIDEO

Kim jest Piotr Sałyga, mąż Joanny Sałygi znanej jako Chustka ...

BAZA PORAD
Religia w Mowimyjak.pl. Mówimy czym jest religia, na czym polega system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem. Co obejrzeć w religia.tv, program telewizyjny. Pytania i odpowiedzi na temat religii. Zobacz u nas porady i informacje w tematach: wiara, religia definicja, religia modlitwy, religia w szkole, religia forum, islam religia, religia tv, buddyzm religia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.